Πήρε την πρόκριση με Κέιν η Τότεναμ, σπουδαία ανατροπή για τη Σαουθάμπτον

Σάββατο, 7/1/2023 - 16:40

Τα χρειάστηκε... αλλά εν τέλει η Τότεναμ πήρε την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup.

Οι «πετεινοί» δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρομο στην αναμέτρηση με την Πόρτσμουθ, η οποία αγωνίζεται στην τρίτη τη τάξει κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, ωστόσο ένα γκολ του Χάρι Κέιν στο 50ο λεπτό ήταν αρκετό για να πάρει το «εισιτήριο» στην επόμενη φάση.

Ο αστέρας της ομάδας του Λονδίνου εκμεταλλεύτηκε την όμορφη ασίστ του Σεσενιόν και με ένα υπέροχο τελείωμα «έλυσε τον γόρδιο δεσμό» και έδωσε την πρόκριση στο σύνολο του Αντόνιο Κόντε.

Στην επόμενη φάση θα βρεθεί και η Σαουθάμπτον, η οποία έκανε μία σπουδαία ανατροπή στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Ο Έντουαρντς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με ψύχραιμο πλασέ στο 14'. Στο 37' ο Γουόρντ-Πράους με απίστευτη εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τους «Αγίους», με τον Άρμστρονγκ στο 68' να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας και να δίνει τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Λέστερ πέρασε από την έδρα της Τζίλιγχαμ με γκολ τους Ιχεανάτσο στο 56ο λεπτό, ενώ Πρέστον και Ρέντινγκ πήραν αμφότερες το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, επικρατώντας των Χάντερσφιλντ (3-1) και Γουότφορντ (1-0) αντίστοιχα.