Πήρε, ό,τι έδωσε η ΑΕΛ

Κυριακή, 19/9/2021 - 08:30

Αν και κρατούσε το τρίποντο της νίκης μέχρι το 82ο λεπτό, η ΑΕΛ εν τέλει δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από το ΓΣΠ κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ καλή, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να είχε τελειώσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο 45λεπτο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και έτσι ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος ανέβασε «στροφές», πιέζοντας την ομάδα της Λεμεσού.

Με την έναρξη του δεύτερο μισού, οι «λέοντες» κλείστηκαν (εκ του αποτελέσματος, λανθασμένα), πάρα πολύ νωρίς πίσω στην άμυνα τους. Έτσι, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στην εστία του Κεραυνού. Παρ' όλα αυτά όμως το πέναλτι-γκολ για τον «Τακτακαλά» ήρθε από ένα τραγικό λάθος της άμυνας της ΑΕΛ.

Πλέον, στην ομάδα της Λεμεσού κοιτάνε τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι «λέοντες» για την τέταρτη αγωνιστική, ως τυπικά γηπεδούχοι, θα αντιμετωπίσουν στο Τσίρειο τον Απόλλωνα (26/09 - 19:00) στο ντέρμπι της πόλης. Παιχνίδι στο οποίο πέραν από τους τρεις βαθμούς η νίκη μπορεί να προσφέρει και ψυχολογική τόνωση.

Εντός της ερχόμενης εβδομάδας θα αξιολογηθεί και η κατάσταση του Έουλερ ο οποίος αποχώρησε ως τραυματίας από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Εκ πρώτης όψεως δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, όμως ο ποδοσφαιριστής δεν ήθελε να το ρισκάρει. Έτσι, αντικαταστάθηκε από τον προπονητή της ΑΕΛ.