Πήρε το ντέρμπι του Βερολίνου και «πάτησε» κορυφή η Ουνιόν

Σάββατο, 28/1/2023 - 18:45

Έβαψε κόκκινο το Βερολίνο και «πάτησε» κορυφή η εντυπωσιακή Ουνιόν. Η ομάδα του Ουρς Φίσερ πραγματοποίησε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας 2-0 της Χέρτα. Με αυτόν τον τρόπο, οι πρωτευουσιάνοι ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρέα με την Μπάγερν στους 36 βαθμούς.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 44ο λεπτό με υπέροχη κεφαλιά ο Ντόεκχι, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τρίμελ. Στο 67’, και μετά από μία πολύ περιπετειώδη φάση, με τη Χέρτα να ζητά πέναλτι στο ξεκίνημά της, ο Μπέκερ έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον αμαρκάριστο Σεγκίν, ο οποίος έκανε σε κενή εστία το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στη μαχητική Άουγκουσμπουργκ, ωστόσο η Φράιμπουργκ πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη και επέστρεψε, έστω και προσωρινά, στην τετράδα. Ο Γκρέγκοριτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με ωραίο πλασέ από κοντά στο 13’, με τον Μπερίσα να είναι εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι στο 29’, κάνοντας το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο Χόλερ απάντησε άμεσα για το 2-1, με τον Λίνχαρτ να σφραγίζει τη νίκη για το σύνολο του Κρίστιαν Στράιχ, με όμορφη κεφαλιά στο 85’.

Επέστρεψε στις νίκες, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες η Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε 2-1 της Βόλφσμπουργκ και ανέβηκε στους 24 βαθμούς και στο «10» της κατάταξης. Το σύνολο του Όλε Βέρνερ πήρε προβάδισμα στο 24’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φίλγκρουκ, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του στο 77’. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο 90’ με τον Παρέδες.

Καθάρισε την Μπόχουμ με τον Ονισίβο «on fire» η Μάιντς (5-2). Ο Σουνγκ άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βίντμερ να κάνει το 2-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ονισίβο ανέλαβε δράση, κάνοντας χατ-τρικ, σκοράροντας στο 28’, στο 57’ και στο 87’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει προσωρινά από 4-0 σε 4-2, με γκολ του δανεικού από τον Ολυμπιακό, Κούντε στο 70’, και του Μάσοβιτς στο 72’.

Τέλος, η Γκλάντμπαχ πέρασε άνετα από την έδρα της Χόφενχαϊμ, καθώς επιβλήθηκε με 4-1. Ο Χοφμαν με δύο γκολ (12’, 37’) έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενος, με τον Μπεμπού να βάζει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, μειώνοντας σε 2-1 στο 80ό λεπτό. Τα «πουλάρια», ωστόσο, πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα, με τον Στιντλ να κάνει το 3-1 στο 83’ και τον Βολφ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 90’+1’, για το τελικό 4-1.