Πήρε το ντέρμπι με την Νις η Ρεν, «ριφιφί» της Τρουά στο Στρασβούργο

Τρίτη, 3/1/2023 - 08:40

Με λυτρωτή τον Μπουριγκό η Ρεν επικράτησε 2-1 της Νις στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Ligue 1 διατηρώντας τη θέση της στην πρώτη τετράδα. Επική νίκη με 3-2 για την Τρουά στην έδρα του Στρασβούργου, σπουδαίο «διπλό» για την Μαρσέιγ του Ιγκόρ Τούντορ στην έδρα της Μονπελιέ με 2-1, τη στιγμή που η Λιλ «στραβοπατούσε» με εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην μαχητική Ρεμς.

Στο Στρασβούργο η Τρουά μπήκε δυνατά και κατάφερε με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο από τον Ριπάρ και τον Ρόνι Λόπες να βάλει γερά θεμέλια για την νίκη, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 41' με γκολ του Ντιαλό. Στο δεύτερο μέρος το Στρασβούργο έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντουκουρέ στο 54' φέρνοντας το ματς στο 2-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την νίκη όμως στο 78' η Τρουά έφτασε στο τελικό 3-2 χάρη σε γκολ του Σαβαλερέν. Στην 19η θέση με 11 βαθμούς το Στρασβούργο επιστροφή στις νίκες για την Τρουά που ανέβηκε στη 13 θέση της βαθμολογίας.

Στη Λιλ η ομώνυμη ομάδα φιλοξένησε τη Ρεμς και μετά από ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών κατάφερε να προηγηθεί στο 39' με τον Καναδό Ντέιβιντ . Ωστόσο, η Ρεμς στο 79ο λεπτό του ματς έπειτα από... οπισθοχώρηση διαρκείας ισοφάρισε στην αντεπίθεση με γκολ του Καγιούστε στο 79' παίρνοντας έναν παλικαρίσιο βαθμό που την διατήρησε στην 11η θέση.

Στο «Σταντ ντε Λα Μονζόν» του Μονπελιέ, η Μαρσέιγ μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε στο 6' με τον Ουντέρ και στο 19' με τον Κλος χωρίς ωστόσο να βρει γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ, πήρε κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Νούνο Ταβάρες στο 47'. Στο 61' ο Εστέβ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-0 για τη Μαρσέιγ. Λίγο πριν το τέλος ο Σεβαλιέ κέρδισε πέναλτι το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα μειώνοντας σε 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τρίτη θέση για τη Μαρσέιγ που αγνοεί την ήττα εδώ και καιρό, υποχώρησε στην 14η θέση η προβληματική Μονπελιέ.

Στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής η Ρεν υποδέχθηκε την Νις και ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τεριέ. Ο ίδιος παίκτης στο 17' σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρος Μπάρκλεϊ με ένα τρομερό σουτ ισοφάρισε για την Νις δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Οι γηπεδούχοι υπέστησαν σοκ στο 36' καθώς ο Τεριέ τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στην ανασταλτική τους λειτουργεία. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα είναι το τελικό σκορ, ο Μπουριγκό με όμορφο γκολ χάρισε την νίκη στη Ρεν με 2-1 αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα του Μπρούνο Ζενέσιο στην τέταρτη θέση με 34 βαθμούς και τη Νις στην ενδέκατη.