«Πέταξε» την ευκαιρία η Λίβερπουλ, όμως διατηρεί το +5

Πέμπτη, 31/1/2019 - 08:18

Στο χιονισμένο «Άνφιλντ» η Λέστερ έκανε την ζημιά στην Λίβερπουλ (1-1) που παρόλα αυτά αύξησε την διαφορά από την Μάντσεστερ Σίτι στους 5 πόντους.

Ήταν σαν ένα ματς-μπολ τίτλου, το οποίο η Λίβερπουλ το κλώτσησε, το πέταξε στα πουλιά. Η Λέστερ στάθηκε γενναία στο «Άνφιλντ» (1-1) και η διαφορά από την Μάντσεστερ Σίτι που ηττήθηκε από την Νιούκαστλ δεν πήγε στο +7, αλλά στο +5.

Παρότι οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με σκόρερ τον Μανέ (3’), εντούτοις δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό, στο πιο άσχημο εντός έδρας βράδυ σε όλη την σεζόν.

Η ευκαιρία του Μάντισον (20’) σήμανε τα πρώτα καμπανάκια, που δεν εισακούστηκαν αφού ο Μαγκουάιρ ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα (45’, 1-1) σε μία φάση που όλη η άμυνα της Λίβερπουλ κοιμήθηκε.

Μάλιστα, οι «αλεπούδες» θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης σε προσπάθεια του Μάντισον (52’) και σε παραλίγο αυτογκόλ του Μάτιπ λίγο αργότερα, με την Λίβερπουλ να πέφτει σε ένα καλά οργανωμένο τείχος όλο το βράδυ.

Οι κόκκινοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κεϊτά στο 57ο λεπτό, ωστόσο η εμφάνιση τους ήταν κάτω του μετρίου, σε ένα προβληματικό βράδυ, που έδειξε ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια από εδώ μέχρι το τέλος.