«Πέταξε» στον τελικό της Οστράβα η Σάκκαρη

Σάββατο, 25/9/2021 - 17:07

Με άνεση η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό της Οστράβα και… πάει για την κούπα!

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 6-4, 7-5 της Ίγκα Σβιόντεκ και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τρίτο τελικό της καριέρας της, με την τελευταία της παρουσία να είναι τον Μάιο του 2019, όταν ηττήθηκε από τον Κόντα στο Grand Prix του Ραμπάτ.

Στον αυριανό (26/9) τελικό θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της ημιτελικού ανάμεσα στην Πέτρα Κβίτοβα με την Ανέτ Κονταβέιτ. Σε περίπτωση που αντίπαλός της είναι η δεύτερη, θα ανέβει απευθείας στο Νο10 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν στον τελικό αντιμετωπίσει και κερδίσει την Κβίτοβα, τότε θα μπορέσει να ανέβει στο Νο9.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά το ματς, σπάζοντας το σερβίς της αντιπάλου της με το «καλημέρα». Η Σβιόντεκ προσπάθησε άμεσα να απαντήσει, όμως η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της και έκανε άνετα το 1-0 σετ με 6-4 σε 47 λεπτά.

Η κυριαρχία της διατηρήθηκε και στο δεύτερο σετ, με την Ελληνίδα να παίρνει προβάδισμα με μπρέικ στο 3-2. Η Πολωνή ισοφάρισε στο 4-4, με την Σάκκαρη να παίρνει ξανά τα ηνία στο 6-5 και να «τελειώνει» το ματς σε 1 ώρα και 53 λεπτά.