Περνά από εξετάσεις ο Γαβριήλ, «βράζουν» στον ΑΠΟΕΛ με Σωτηρίου

Κυριακή, 18/4/2021 - 09:50

Με ολικό rotation παρέταξε την ομάδα του ο Σάββας Πουρσαϊτίδης το απόγευμα του Σαββάτου (17/04) κόντρα στον Ερμή στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Παρ' όλα αυτά ο στόχος για τους τρεις βαθμούς δεν άλλαζε.

Ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλός και στο ενδέκατο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα περίεργο γκολ με πολλά φάλτσα από σέντρα. Στη συνέχεια η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε μπροστά από την αντίπαλη εστία σε γκολ.

Στα μελανά σημεία της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Σταύρου Γαβριήλ, ο οποίος αποχώρησε από την αναμέτρηση υποβασταζόμενος. Ο νεαρός θα περάσει αύριο (19/04) από εξειδικευμένες εξετάσεις για να διαφανεί το μέγεθος της ζημιάς. Για την ώρα φαντάζει πολύ δύσκολο το σενάριο να προλάβει τον ημιτελικό με την Ανόρθωση (21/04 - 20:00).

Παράλληλα, ο ΑΠΟΕΛ από την αναμέτρηση κόντρα στον Ερμή έχει έντονα διαιτητικά παράπονα από τον Λούκα Σωτηρίου. Μάλιστα, πληροφορίες αναφέρουν πως οι «γαλαζοκίτρινοι» θα ζητήσουν να μη ξανά διευθύνει παιχνίδι ο εν λόγω διαιτητής τη φετινή σεζόν. Επιπρόσθετα, οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν πως ο κ. Σωτηρίου κατήγγειλε στο φύλλο αγώνα τον πρόεδρο του ΑΠΟΕΛ και τον εκπρόσωπο τύπου για φραστική επίθεση.

Από εκεί και πέρα, στον ΑΠΟΕΛ βλέπουν το παιχνίδι με την Ανόρθωση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Παιχνίδι στο οποίο καλούνται να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Για το παιχνίδι κυπέλλου θα επιστρέψουν κανονικά στην αποστολή οι Γκάρνερ, Κλωναρίδης, Βινίσιους, Ενσούε, Ανουάρ και Εντονγκαλά. Δεδομένα εκτός οι τραυματίες Εφραίμ, Μπερν και Σατσιάς.