Πήρε το τρίποντο έστω και δύσκολα η Ρεάλ Μαδρίτης

Κυριακή, 23/9/2018 - 14:31

Μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Ίσκο σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ τη Ρεάλ. Στο 14′ όμως ο Πιάτι ισοφάρισε τις… χαμένες ευκαιρίας σουτάροντας μόλις άουτ. Στο 36′ ο Κουρτουά κράτησε αλώβητη την εστία του σε προσπάθεια του Πέρεθ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ασένσιο με πείσμα κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή νίκησε και τον κίπερ της Εσπανιόλ και πλάσατε στην κάτω δεξιά γωνία για το 1-0 των Μαδριλένων.  Ο ρέφερι της αναμέτρησης, Λαόθ, συμβουλεύτηκε το VAR και αποφάσισε ότι δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Στην επανάληψη, πρώτοι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας να κινείται ωραία και να επιχειρεί και το σουτ στο όριο της περιοχής σημαδεύοντας όμως το οριζόντιο δοκάρι στο 65′. Στο 77ο λεπτό ο αρχηγός της Βασίλισσας, Σέρχιο Ράμος, έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο μετά την επέμβαση του Λόπεθ.  Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία στο ματς το οποίο βρήκε νικητές τους Μερένχες που συνεχίζουν ακλόνητοι το νικηφόρο σερί τους στη La Liga.