Πέρασε από το Σαλέρνο και… ξεμακραίνει η Νάπολι

Σάββατο, 21/1/2023 - 21:04
ΝΑΠΟΛΙ (ΚΥΠΕ)

Η Νάπολι τον… χαβά της!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε από την έδρα της Σαλερνιτάνα, επικρατώντας με το 2-0 για να ξεφύγει έστω και με ματς περισσότερο στο +12 από τη δεύτερη Μίλαν.

Τρίτη σερί νίκη για τους «παρτενοπέι», οι οποίοι έφτασαν τους 50 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 18 και μόλις στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σαλερνιτάνα έπαιζε σφιχτά και αμυντικά, έχοντας κοντά τις γραμμές της. Στην επιστροφή του μετά από δύο ημέρες στον πάγκο, ο Ντάβιντε Νικόλα επέλεξε ένα πιο… κόμπακτ σχήμα μετά την βαριά ήττα με 8-2 από την Αταλάντα, όπου δεν επέτρεπε στους Ναπολιτάνους να βρουν χώρους.

Παρ' όλα αυτά, ο Ανγκισά έφτιαξε το γκολ του Ντι Λορέντσο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου για να ανοίξει τον δρόμο της νίκης για την ομάδα του. Και τρία λεπτά μετά την επανέναρξη, ο Οσιμέν έγραψε το 2-0 με κοντινό τελείωμα για να καθαρίσει την παρτίδα. Με τη Νάπολι στη συνέχεια να ελέγχει τον ρυθμό και να διατηρεί εύκολα το προβάδισμά της, παίρνοντας ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα.