«Πάτησε» τη Σίτι και πέτυχε μεγάλη νίκη η Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/12/2019 - 20:18

Κόκκινο βάφτηκε το ντέρμπι του Μάντσεστερ, με τη Γιουνάιτεντ να κερδίσει με 2-1 μέσα στην έδρα της Σίτι. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχαν τα τέρματα τους, με τους γηπεδούχους να πιέζουν στην επανάληψη και να μειώνουν απλώς στο φινάλε. Το σκορ άνοιξε ο Ράσφορντ στο 23' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έξι λεπτά αργότερα ο Μαρσιάλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Οταμέντι στο 86' μείωσε για τους «πολίτες».

Πλέον στο -14 από την κορυφή βρίσκεται η ομάδα του Πεπ Γκουαρδίολα. Οι πρωταθλητές έχασε ήδη όσους βαθμούς απώλεσαν σε ολόκληρη την περσινή αγωνιστική περίοδο. Από πλευράς Γιουνάιτεντ ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έκλεισε αρκετά στόματα. Η ομάδα του ανέβηκε πλέον στην 5η θέση.

Στο 2ο λετπό σε επικίνδυνη αντεπίθεση της Γιουνάιτεντ ο Τζέιμς έκανε το σουτ και ο Έντερσον απέκρουσε.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι πέντε λεπτά μετά, σε γύρισμα του Στέρλινγκ, Ντ.Σίλβα και Ντε Μπρόινε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Η Γιουνάιτεντ στο 22ο λεπτό κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα ανέτρεψε τον Ράσφορντ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ έφτασε κοντά στο 2-0 για τους φιλοξενούμενους όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε εκτός.

Το 2-0 εν τέλει έγινε στο 29ο λεπτό με τον Μαρσιάλ. Ωραίο σουτ του Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα του Έντερσον.

Στο 64' ο Ρόδρι σούταρε από το ημικύκλιο, αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε φανταστικά.