To «παστέλωσε» ο Ζαχίντ, έντονο κυπριακό ενδιαφέρον, όλα τα αποτελέσματα(ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 18/11/2020 - 23:42

Τελευταία αγωνιστική βραδιά στο Nations League και το κυπριακό ενδιαφέρον ήταν πέρα για πέρα έντονο μιας και δεν ήταν λίγοι οι παίκτες των ομάδων μας που αγωνίστηκαν με τις εθνικές ομάδες των χωρών τους.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, στο... ουδέτερο ΓΣΠ η Αρμενία με γκολ του Αμπαρτζουμιάν επικράτησε με 1-0 των Σκοπίων και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου και συνάμα την άνοδο στην επόμενη κατηγορία.

Από... κυπριακής πλευράς, βασικός ήταν ο Τρισκόφσκι της ΑΕΚ με τα Σκόπια ο οποίος αγωνίστηκε καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης όπως και ο Σισκόφσκι της Δόξας. Στον πάγκο για τους Σκοπιανούς έμειναν οι Μπογκατίνοφ (Εθνικός) και Τραϊτσέφσκι (Δόξα). Μάλιστα, ο τελευταίος πέρασε ως αλλαγή στο 84ο λεπτό.

Εκτός αποστολής ήταν ο τιμωρημένος Σπιρόφσκι της ΑΕΚ ενώ για τους Αρμένιους 90 λεπτά αγωνίστηκε ο Αμπαρτζουμιάν ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Στο παιχνίδι της Γεωργίας ο Γκίοργκι Λόρια ήταν βασικός ενώ στον πάγκο έμεινε ο Μουρτάζ Νταουσβίλι ενώ οι Κβιλιτάια και Οκριασβίλι ήταν εκτός αποστολής.

Στο παιχνίδι της Νορβηγίας με την Αυστρία στη Βιέννη οι Νορβηγοί προηγήθηκαν με 1-0 χάρις στο γκολ του Γκάγιας Ζαχίντ στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις. Ο άσος του ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό.

Την ήττα με 2-0 γνώρισαν οι Σλοβάκοι από την Τσεχία και κατέλαβαν την τελευταία θέση του όμιλου. Οι Μίχαλ Ντούρις και Τόμας Χούμποτσαν ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα της Σλοβακίας. Ο επιθετικός της Ομόνοιας αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό ενώ ο Χούμποτσαν αγωνίστηκε καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Πρωτιά στον όμιλο για την Ουγγαρία των Λανγκ και Σάλαϊ και κατά συνέπεια άνοδος στην επόμενη κατηγορία. Οι Μαγιάροι επικράτησαν της Τουρκίας με 2-0. Ο Λανγκ (Ομόνοια) και Σάλαϊ (Απόλλωνας) αγωνίστηκαν βασικοί σε όλη την αναμέτρηση.

Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Σλοβενία στη Ριζούπολη με τον Χάρη Μαυρία της Ομόνοιας να αγωνίζεται βασικός και να συμπληρώνει 90λεπτό.

Ήττα με 3-1 για τη Φιλανδία από την Ουαλία στο Κάρντιφ. Βασικός στο αρχικό σχήμα ο Αραγιούρι της Πάφου για τους Φιλανδούς. Ο αμυντικός της παφιακής ομάδας συμπλήρωσε ολόκληρο το 90λεπτό ενώ ο Βαλακάρι πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση στο 73ο λεπτό.

Δεν πήρε λεπτά συμμετοχής με το Κόσοβο ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ, Άντχε Νουχίου.