Παραδέχθηκε έξι λάθη του VAR η Premier League

Πέμπτη, 22/12/2022 - 17:38

Τα λάθη του VAR έως τώρα στη φετινή σεζόν παραδέχθηκε η Premier League, ανακοινώνοντας πως έχουν γίνει έξι, με τα πέντε από αυτά να επηρεάζουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μάλιστα, πέραν αυτού, προέβη και στην αποκάλυψη πως μία στις οκτώ αποφάσεις που ανατράπηκαν μέσω της τεχνολογίας, ήταν λανθασμένη.

Για να φτάσει στο εν λόγω πόρισμα, η διοργανώτρια αρχή δημιούργησε μία ειδική επιτροπή από πρώην ποδοσφαιριστές, εκπροσώπους της Ένωσης των διαιτητών, αλλά και μελών της λίγκας. Συνολικά, οι έξι από τις 48 αποφάσεις δεν ήταν σωστές.

Οι έξι λανθασμένες αποφάσεις είναι οι εξής:

Κρίσταλ Πάλας - Άστον Βίλα 3-1: Το πέναλτι για χέρι του Ντιν, με το οποίο η Πάλας πήρε προβάδισμα με 2-1.

Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 2-1: Η ισοφάριση των «σφυριών» με τον Κορνέ στο 90ο λεπτό, που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Τζάροντ Μπόουεν στον Μεντί.

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 0-0: Το αυτογκόλ του Ταϊρίκ Μίτσελ για το 1-0 στο 51ο λεπτό, που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Γουίλοκ στον Γουάιτα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 3-1: Το ακυρωθέν γκολ του Μαρτινέλι για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης στον Έρικσεν.

Φούλαμ - Άστον Βίλα 3-0: Η απευθείας κόκκινη που δόθηκε στον Ντάγκλας Λουίς και άφησε τους φιλοξενούμνεους με δέκα παίκτες με το σκορ στο 1-0.

Νότιγχαμ Φόρεστ - Μπρέντφορντ 2-2: Το πέναλτι που χρεώθηκε ο τερματοφύλακας της Νότιγχαμ, Ντιν Χέντερσον και με το οποίο ο Εμπεμό σκόραρε για το 1-1.