«Προσγείωσε» την ΑΕΚ και συνεχίζει... ακάθεκτη η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/9/2022 - 20:56

Το πήρε κι αυτό!

Η Πάφος επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Έχοντας καλύτερη παρουσία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, η ομάδα του Μπεργκ έφτασε τις τρεις σερί νίκες και συνεχίζει ακάθεκτη, ανεβαίνοντας πλέον και στην κορυφή.

Ανώμαλη «προσγείωση» για τους Λαρνακείς, μετά τη μεγάλη ευρωπαϊκή επιτυχία, αφού ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και δέχθηκαν δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, χάνοντας σημαντικό έδαφος.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να το θέλουν περισσότερο και παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, τελικά κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο με κεφαλιά του Ζάιρο στο 76ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Πάφος έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή με 10 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική θα αναμετρηθούν μεταξύ τους οι δύο ομάδες στο Τσίρειο.

Από την άλλη, με την ήττα η ΑΕΚ έπεσε στην 9η θέση με 4 βαθμούς και μετά τη διακοπή υποδέχεται την Ανόρθωση στο «Αρένα».

Στο 10' η πρώτη τελικά του αγώνα και από πλευράς Πάφου, με τον Σεμέδο να κάνει το γύρισμα από αριστερά και ο Ζάιρο από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Άλτμαν δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 21ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς έπιασε ένα πολύ καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44', ο Ντράγκομιρ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

0

Στο 61' η πρώτη τελική στο β' μέρος, με τον Ζάιρο να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ από δεξιά, τη μπάλα να κοντράρει στον Κάσας και να περνάει σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Φαράζ δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76ο λεπτό, η Πάφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντράγκομιρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζάιρο με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ναμέ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+5', μετά από εκτέλεση κόρνερ και μελέ στην περιοχή, ο Λόπες δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Αντός που απέκρουσε.

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Ικοκό, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (65′ Ναμ), Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ζαϊρο.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (87′ Ρόμο), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Φαράζ (87′ Τρισκόφσκι), Λέντες, Σανχούρχο (80′ Ναούμ), Γκιούρτσο (64′ Ασάντε), Άλτμαν, Ολατούντζι (64′ Λόπες).

0

Χένινγκ Μπεργκ (Πάφος): «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, είχαμε την σωστή νοοτροπία. Παλέψαμε γι' αυτή τη νίκη. Αξίζαμε αυτή τη νίκη. Ένα παιχνίδι με πολλές καταστάσεις. Έπρεπε να δεχθεί κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ στο 5ο λεπτό. Δεν το έχω δει στην τηλεόραση αλλά από τον πάγκο. Συνολικά κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Θα δεθούμε περισσότερο στην διακοπή. Θα βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο για να είμαστε απόλυτα έτοιμοι».

Για την εικόνα της Πάφου και την αλλαγή του Ναμέ: «Είμαι ευχαριστημένος με την ομάδα αλλά είναι πολύ νωρίς. Θέλω ο αγωνιστικός χώρος να είναι σε καλύτερη κατάσταση. Για την αλλαγή στην αλλαγή του Ναμέ ήταν καθαρά τακτικής. Έπρεπε να αμυνθούμε»

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Δεν παίξαμε καλά, η αντίπαλη ομάδα έπαιξε καλύτερα, ειδικότερα στο πρώτο 20λεπτο ήταν πολύ καλύτεροι. Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι που δεχθήκαμε το γκολ. Το γκολ μπήκε από ένα στημένο που θεωρώ πως υπήρχε και φάουλ. Σήμερα δεν παίξαμε τόσο καλά, πρέπει να βελτιωθούμε. Το ότι παίζουμε σε Κύπρο και Ευρώπη δεν ήταν ο λόγος που δεν ήμασταν καλοί σήμερα, εμείς με την μπάλα δεν κάναμε τίποτα στα πρώτα 20 λεπτά. Ήταν ένα κακό παιχνίδι για εμάς. Στα πρώτα 20 λεπτά ήταν καλύτεροι από εμάς σε όλα. Μετά τα 20 λεπτά αποδείξαμε ότι μπορούμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι. Όποιος κατάφερνε να προηγηθεί στο σκορ θα έπαιρνε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα διαφορετικό διαιτητή, όλες του οι αποφάσεις ήταν εναντίων μας., Το πρόβλημα ήταν ότι δεν σκοράραμε. Για μένα ο λόγος που χάσαμε σήμερα ήταν ότι δεχθήκαμε ένα γκολ από στημένη φάση, και εμείς δεν εκμεταλλευτήκαμε τις 2-3 ευκαιρίες που είχαμε. Δεν ήμασταν τόσο ανταγωνιστικοί όπως με την Δυναμό, κάτι που πρέπει να το βελτιώσουμε».