«Όργια» Γιάννη και νίκη για Μπακς επί των Σέλτικς

Σάββατο, 1/8/2020 - 09:52

Σα θηρίο που μόλις αποδεσμεύτηκε από το κλουβί του ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στον αγώνα των Μπακς με τους Σέλτικς, τον πρώτο μετά την επανεκκίνηση του ΝΒΑ μετά από 3,5 μήνες.

Ο Greek Freak οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 119-112 έχοντας 36 πόντους (7/12 βολές, 13/17, δίποντα, 1/3 τρίποντα), 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη σε μόλις 32 λεπτά στο παρκέ.

Ο Κρις Μίντλετον με 18 και ο Μπρουκ Λόπεζ με 14 πόντους ακολούθησαν για τους πρωτοπόρους της Ανατολής, που έπαιξαν χωρίς Μπλέντσο και Κόνατον.

Το Μιλγουόκι προηγήθηκε με 15-2 στο ξεκίνημα και παρότι οι Σέλτικς επέστρεψαν στο ματς και ισοφάρισαν (87-87), η νίκη κατέληξε στους τυπικά γηπεδούχους. Mε το σκορ στο 107-107 με ενάμιση λεπτό να απομένει, ένα γκολ-φάουλ του Giannis αποδείχτηκε καθοριστικό. Ο Τζέιλεν Μπράουν με 22, ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 17 και ο Κέμπα Γουόκερ με 16 πόντους ξεχώρισαν, ωστόσο ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 5 με 2/18 σουτ.