«Λύγισε» την ΠΑΕΕΚ και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 24/1/2022 - 18:20

Ζορίστηκε, όμως τα κατάφερε!

Η Ομόνοια επικράτησε δύσκολα με 2-1 της ΠΑΕΕΚ στο ΓΣΠ, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στις νίκες.

Σε ένα παιχνίδι όπου έγιναν φάσεις μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις και παρά την προσωρινή ισοφάριση, μπόρεσαν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο.

Το... πάλεψε η ομάδα της Κερύνειας και στάθηκε αρκετά καλά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο φεύγει με άδεια χέρια και ηττημένη από το γήπεδο της πρωτεύουσας.

Ο Κακουλλής στο 55' άνοιξε το σκορ, με τον Νάντο να ισοφαρίζει δύο λεπτά μετά και το τελικό 2-1 να έρχεται από τον Τσέποβιτς στο 79ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε, προσωρινά, στην 4η θέση με 27 βαθμούς και την επόμενη (19η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (29/1, 19:00) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, η ΠΑΕΕΚ με την ήττα έμεινε στην 11η θέση με 13 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (28/1, 19:00) υποδέχεται την Πάφο στο «Μακάρειο».

Στο 14' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς φιλοξενουμένων, με τον Μπάμπιτς να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνο να μαζεύει χωρίς δυσκολία.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Καπαρτής βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στον Παναγιώτου και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 42ο λεπτό η πρώτη και μοναδική ευκαιρία της Ομόνοιας, με τον Μποτεάκ να εκτελεί το κόρνερ, τον Ντίσκερουντ να δοκιμάζει να σκοράρει με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι και τον Φραγκέσκου να διώχνει πάνω στη γραμμή.

0

Στο 48' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Δημητρίου να σεντράρει από δεξιά, ο Μπάμπιτς κέρδισε την κόντρα και έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λοΐζου δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει μακριά άουτ.

Στο 55ο λεπτό, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Δημητρίου έκανε λάθος πάσα, ο Κακουλλής «έκλεψε» και έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Η ΠΑΕΕΚ όμως «απάντησε» άμεσα, δύο λεπτά μετά. Ο Δημητρίου βρήκε ωραία τον Μπάμπιτς στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Νάντο με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Στο 62' ο Μποτεάκ από αριστερά έκανε τη σέντρα για τον Κακουλλή, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι σε άδεια εστία, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Μποτεάκ εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Γιούστε με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70ο λεπτό και πάλι ο Μποτεάκ σέντραρε από αριστερά, ο Κακουλλής έπιασε την κεφαλιά, ίδια κατάληξη, με τη μπάλα να περνάει εκτός.

Έξι λεπτά μετά, ο Ομπανόρ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Νάντο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 79' η Ομόνοια πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Μποτεάκ εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα από αριστερά και ο Τσέποβιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε για το 2-1.

0

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε (46' Τσέποβιτς), Κακουλλής (88' Χαραλάμπους).

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Φραγκέσκου, Ομπανόρ, Κούρος, Ντίας (75' Αριστοτέλους), Σουμαόρο (86' Κωμοδίκης), Νάντο (86' Μιλτς), Ενόχ, Μπάμπιτς (63' Χαραλάμπους), Καπαρτής (75' Βαρέλα).

0

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Στο πρώτο μέρος ελέγξαμε χωρίς να φτιάξουμε πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πιο επικίνδυνοι και σκοράραμε τα δυο γκολ. Οι τρεις βαθμοί είναι πάντα το πιο σημαντικό».

Σας προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έκανε πολλές ευκαιρίες η ομάδα σας ειδικά στο πρώτο μέρος; Και πως σχολιάζετε τα γκολ από Κακουλλή – Τσέποβιτς; «Περισσότερο είμαι χαρούμενος που φτιάξαμε ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος. Εξαιρετικό σουτ από τον Κακουλλή, δουλεύει πολύ σκληρά για την ομάδα. Κάποιες φορές δουλεύει υπερβολικά σκληρά και δεν έχει την απαιτούμενη ενέργεια στο τελείωμα αλλά αυτή τη φορά το έκανε. Ο Μάρκο ήταν φρέσκος σήμερα, έπαιξε καλά. Η αλλαγή του Ασάντε ήταν περισσότερο για τακτικούς λόγους, δεν ήταν έτοιμος για 90λεπτο. Ο Μάρκο μετά το εξαιρετικό χτύπημα του Έρικ έκανε μια δυνατή κεφαλιά με πολύ καλό τάιμινγκ, ένα εξαιρετικό γκολ».

Μετά την ήττα από τον Απόλλωνα, μεγάλη μερίδα του κόσμου σας καταλόγισε ευθύνες για το ότι δεν έγιναν μετεγγραφές γρήγορα και για κάποιες εμμονές στον τρόπο παιχνιδιού. Θέλετε να απαντήσετε; «Είναι εύκολο να μιλάμε για σίγουρα πράγματα παρά για γενικότητες. Σίγουρα μπορούν να αμφισβητηθούν κάποιες αποφάσεις μου. Σίγουρα δεν τα κάνω όλα σωστά, όπως και πέρσι που πήραμε το πρωτάθλημα. Είναι φυσιολογικό. Ο κόουτς, οι παίκτες και όλοι οι άλλοι δεν είμαστε τέλειοι, δεν τα κάνουμε όλα σωστά. Κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε. Έχουμε κάποια εμπειρία, είχαμε επιτυχίες στο παρελθόν και είμαστε σε θέση να παίρνουμε τις αποφάσεις αλλά ταυτόχρονα ασφαλώς μπορούμε να κάνουμε καλύτερα τα πράγματα, συμφωνώ. Ευχόμαστε να ολοκληρώσουμε κάποιες μετεγγραφές».

Μάκης Σεργίδης (ΠΑΕΕΚ): «Ήρθαμε σε ένα δύσκολο αγώνα, είναι δύσκολη έδρα όταν κάποιος παίζει με την Ομόνοια, ειδικά για μια ομάδα όπως του βεληνεκούς μας. Είμαστε νέοι στην κατηγορία και έχουμε πολλά να μάθουμε, αλλά δεν ξέρω αν θα έχουμε το χρόνο γιατί δεν ξέρουμε σε ποια κατηγορία θα είμαστε του χρόνου. Κάποιες φορές τα λάθη στοιχίζουν και κάποτε όχι. Η προσπάθεια είναι τεράστια από τους λίγους ανθρώπους της ΠΑΕΕΚ και πρέπει να τις σέβονται όλοι. Νιώθω ότι η ομάδα μέχρι στιγμής είναι αξιοπρεπής κι έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε. Δεν είμαστε κοντά ακόμη σε μεταγραφή. Προσπαθούμε να προσελκύσουμε κάποιους παίκτες. Δύσκολα μπορούμε να έχουμε στα συμβόλαια και τη νέα χρονιά. Θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος της μεταγραφικής».

Ανδρόνικος Κακουλλής (Ομόνοια): «Αντιμετωπίζουμε κάθε παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες και θα συνεχίσουμε για το καλύτερο. Όταν όλοι έχουμε το μυαλό μας και είμαστε συγκεντρωμένοι με την Ανόρθωση, θα είναι πιο εύκολο να πάρουμε τη νίκη που θέλουμε».

Για το γκολ του: «Έκλεψα την μπάλα ψηλά και πέτυχα το γκολ. Θα μπορούσα να πετύχω ακόμα ένα».