«Καθάρισε» την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 5/12/2022 - 20:50

Νίκη... αντίδρασης!

Η Ομόνοια επικράτησε με 4-0 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα Cyta.

Με μια βελτιωμένη εμφάνιση και δίχως να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι «πράσινοι» πήραν εύκολα το τρίποντο και έβγαλαν αντίδραση μετά τη βαριά ήττα στο ντέρμπι αιωνίων.

Κακή εμφάνιση για την ομάδα των Πολεμιδιών, η οποία «πλήρωσε» τα πολλά λάθη στην άμυνα και ηττήθηκε ξανά στο ίδιο γήπεδο κι από την ίδια ομάδα, λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό στο κύπελλο.

Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό με αυτογκόλ του Τάντι, για να ακολουθήσουν στο β' ημίχρονο τα τέρματα των Λέτσιακς (56'), Λοΐζου (68') και Κακουλλή (86') για το τελικό 4-0.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στην 6η θέση με 19 βαθμούς και την επόμενη (14η) αγωνιστική υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή (11/12, 17:00) τον Ακρίτα στο ΓΣΠ.

Από την άλλη, με την ήττα η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην 9η θέση με 15 βαθμούς και την ερχόμενη Δευτέρα (12/12, 19:00) φιλοξενείται από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Στο 11' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ομόνοιας, με τον Κίτσο να βρίσκει ωραία τον Λέτσιακς στην περιοχή, αυτός έκανε την προβολή στην κίνηση και ο Κνόμπλοχ απέκρουσε.

Εννιά λεπτά μετά, ο Λοΐζου μπήκε απειλητικά στην περιοχή, δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και ο Κνόμπλχο έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.

Στο 23ο λεπτό, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ο Τάντι δεν είδε τον Κνόμπλοχ που βγήκε, έκανε το γύρισμα προς τα πίσω και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', ο Λέτσιακς επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 46' η πρώτη φάση στο β' μέρος, με τον Μάθιους να κάνει ατομική προσπάθεια και να μπαίνει στην περιοχής δίνοντας αριστερά στον Κίτσο, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ελ Αλουχί δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 56ο λεπτό, η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ντίσκερουντ έκανε τη σέντρα, ο Καλτσάς δεν έδιωξε σωστά και ο Λέτσιακς με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Έξι λεπτά μετά, ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τάντι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 68' η Ομόνοια έφτασε και σε τρίτο τέρμα. Ο Ντίσκερουντ έδωσε στην Ανσαριφάρντ, αυτός «έσπασε» δεξιά για τον Λοΐζου, ο οποίος μπήκε περιοχή και έκανε ιδανικό πλασέ για το 3-0.

0

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λοΐζου με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 75ο λεπτό, ο Κακουλλής βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και προτού εκτελέσει, ο Αγγελή έβαλε την κόντρα σε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά, η Ομόνοια πέτυχε το τέταρτο γκολ. Ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή, που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

0

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90'+1', ο Νεοφύτου δοκίμασε το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Μίλετιτς (79′ Παναγιώτου), Λέτσιακς, Κασάμα (63′ Κούσουλος), Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους (74′ Μπεζούς), Κίτσος (74′ Κακουλλής), Λοΐζου, Χούπερ (63′ Ανσαριφάρντ).

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τζανακάκης (59′ Σελούστκα), Αγγελή, Χούμποτσαν, Τάντι, Μαλόν (74′ Νεοφύτου), Κουλιμπαλί (59′ Χατζηβασίλης), Ελ Αλουχί (80′ Ανδρονίκου), Καλτσάς, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (46′ Ντούρις).

0

Γιανίκ Φερέρα (Ομόνοια): «Νομίζω ότι σήμερα είχαμε έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, τα πρώτα 25' είχαμε πολύ την μπάλα, κυριαρχήσαμε, φτιάξαμε ευκαιρίες, σκοράραμε, μετά έπεσε λίγο το επίπεδο μας. Δεν δεχθήκαμε ευκαιρίες, ακόμη το ελέγχαμε. Η μπάλα ερχόταν στο μισό μας αλλά όχι επικίνδυνα. Η αποστολή μας στο δεύτερο ήταν να ανακτήσουμε την μπάλα, να την κρατήσουμε, να δημιουργήσουμε περισσότερο. Σκοράραμε το 2-0, μετά το 3-0, μετά ήταν θέμα ελέγχου. Δεν δεχθήκαμε ευκαιρίες σε 90 λεπτά κάτι που είναι πολύ θετικό για την άμυνα. Ακόμη και στα πρώτα παιχνίδια όταν ήρθα, είτε νικούσαμε είτε με ισοπαλία δεχόμασταν πολλές ευκαιρίες. Τώρα πρέπει να το απολαύσουμε, να ξεκουραστούμε μια μέρα και να δούμε το επόμενο παιχνίδι».

Για το ότι ο κόσμος θέλει να δει την ομάδα να παίζει πιο κυριαρχικά κι αν συμφωνεί πως πρέπει να έχει περισσότερη διάρκεια και σταθερότητα: «Είναι καλή ερώτηση. Τώρα έχουμε τον Ακρίτα, πρέπει να πάρουμε κάθε αντίπαλο σοβαρά βέβαια, μετά έχουμε δύο ομάδες που είναι πιο ψηλά, θα είναι καλό τεστ. Στα παιχνίδια με μεγάλους αντιπάλους από όταν ήρθα, παίξαμε με Ανόρθωση δεν ήμασταν άσχημοι, μετά με ΑΠΟΕΛ δεν ήμασταν καλοί. Ας το πάρουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Κάθε φορά να κάνουμε βήμα. Ελπίζουμε τώρα να δείξουμε καλύτερο πρόσωπο στα μεγάλα παιχνίδια. Προηγουμένως είχαμε ελάχιστες προπονήσεις. Αν το σκεφτόμαστε από τώρα θα είναι λάθος, σκεφτόμαστε το αύριο. Καταλαβαίνω την ανησυχία. Αλλά μας βλέπω να κάνουμε βήματα. Όχι μόνο στους αγώνες, και στις προπονήσεις. Είμαι χαρούμενος με την ανάπτυξη μας. Δεν είμαστε εκεί που πρέπει να είμαστε αλλά όλα παίρνουν χρόνο, δεν είμαστε μάγοι. Στη ζωή δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάς από πού προέρχεσαι. Η ομάδα δεν ήταν καλά ψυχολογικά, δεν έπαιζε καλά. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε. Κάνουμε βήματα. Είμαι χαρούμενος με το πώς παίζουμε τώρα. Δεν είμαστε ακόμη εκεί αλλά το δουλεύουμε».

Αν θεωρεί πως με το υπάρχον ρόστερ μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση κι αν έχει αποφασίσει για Γενάρη ποιες θέσεις θα ενισχύσει: «Είναι η δεύτερη σερί συνέντευξη Τύπου μετά από αγώνα που δεν λαμβάνω καμία ερώτηση για το παιχνίδι που μόλις παίξαμε. Την προηγούμενα φορά (σ.σ. στον αγώνα κυπέλλου με την Καρμιώτισσα) δέχθηκα ερωτήσεις για τον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ. Υποτίθεται πρέπει να μιλάμε για το παιχνίδι. Τώρα για την ερώτηση, από όταν ήρθα είπα ότι δεν θα μιλήσω στον Τύπο για τις μεταγραφές. Θα ξέρετε πρώτοι όταν γίνουν μεταγραφές. Σέβομαι τους παίκτες μου, δεν μιλώ για τις μεταγραφές. Είμαστε χαρούμενοι με το ρόστερ που έχουμε. Κάνουμε βήματα. Δεν είμαστε στο καλύτερο μας επίπεδο ακόμη, μπορούμε να πάρουμε περισσότερα από τους παίκτες μας. Δεν ξέρω καμία ομάδα στον κόσμο που δεν κάνει μεταγραφές άρα μάλλον θα κάνουμε».

Για το ότι παίζει κυρίως από τα άκρα, λείπει το κάθετο παιχνίδι κι αν είναι από επιλογή: «Μας αρέσει να αναζητούμε χώρους, κάποτε να επιτεθόμαστε από αριστερά ξέροντας πως θα καταλήξουμε δεξιά. Ξέρουμε ότι θέλουμε χώρο, αλλά ποτέ δεν ξέρουμε πριν αρχίσει η δράση πού θα είναι αυτός ο χώρος. Πρέπει να τον αναγνωρίζουμε και να βλέπουμε πού θα επιτεθούμε, αυτό είναι το ιδανικό. Κάποτε το κάνουμε, κάποτε γίνονται λάθος επιλογές όμως διαπιστώνω ότι βελτιωνόμαστε σε αυτό το κομμάτι».

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Δεν σηκώνει και πολλή ανάλυση, όταν χάνεις 2-0 χωρίς ο αντίπαλος να έχει βρει τις πολύ μεγάλες κλασικές ευκαιρίες, δέχεσαι αυτά τα γκολ που ουσιαστικά τα βάλαμε μόνοι μας, δεν μπορείς να ζητάς κάτι περισσότερα, ρισκάραμε, δεχθήκαμε το τρίτο κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Ετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα».

Για το δύσκολο πρόγραμμα, αν είναι αισιόδοξος για βελτίωση και τι πρέπει να αλλάξει: «Το δύσκολο πρόγραμμα είναι σε όλο το πρωτάθλημα, δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια, έχει αποδειχθεί. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι ξεχωριστά, είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να βρούμε τα πόδια μας, έχουμε πολλά να βελτιώσουμε, να βρούμε σταθερότητα για να πάμε πιο ψηλά».

0

Γιαν Λέτσιακς (Ομόνοια): «Σίγουρα στο παιχνίδι κυπέλλου είχαμε μεγάλη πίεση, η νίκη βοήθησε. Κάναμε αυτό που μας ζήτησε ο προπονητής και κερδίσαμε».

Για το ότι σκόραρε κι έδωσε ασίστ και το ότι έπαιξε έχοντας μπροστά του τον Κίτσο: «Ναι ήταν κάτι νέο, είναι πολύ καλός με την μπάλα, τεχνίτης, καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον καλά. Η ομάδα έπαιξε καλά έτσι είχα γκολ και ασίστ».

Για το ότι η Ομόνοια πέτυχε τεσσάρα για τρίτη φορά αλλά δεν έχει τη σταθερότητα για να είναι πιο ψηλά: «Είναι ξεκάθαρο ότι δεν ήμασταν φορμαρισμένοι, δεν ήμασταν σε καλή κατάσταση. Τώρα προπονούμαστε καλά, κάνουμε αυτό που θέλει ο προπονητής και βλέπουμε ότι αυτό δουλεύει».