Τα... χρειάστηκε με την Καρμιώτισσα, όμως πήρε νίκη-πρόκριση η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 1/12/2022 - 20:53

Ζορίστηκε, αλλά πέρασε!

Η Ομόνοια επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ, σε μονό αγώνα για τη β' φάση του κυπέλλου, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Αν και τα... χρειάστηκαν αρκετά, οι «πράσινοι» κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να γυρίσουν το ματς πριν το ημίχρονο, πήραν το ζητούμενο και... κέρδισαν ηρεμία μετά τη βαριά ήττα στο ντέρμπι αιωνίων.

Το... πάλεψε η ομάδα των Πολεμιδιών, η οποία προηγήθηκε και έδειξε ικανή για τη ζημιά, ωστόσο επηρεάστηκε από τα γρήγορα γκολ και την ανατροπή των αντιπάλων και έτσι έμεινε εκτός συνέχειας.

Ο Ντουμπιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 18ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να το... γυρίζουν με τέρματα των Χούπερ (34') και Φελίπε (40').

Ομόνοια και Καρμιώτισσα θα αναμετρηθούν ξανά στο ΓΣΠ, την ερχόμενη Δευτέρα (5/12, 19:00), αυτή τη φορά για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

• O μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Στο 4' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ομόνοιας, με τον Μίλετιτς να κατεβάζει με κεφαλιά για τον Παπουλή, το πλασέ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Χούπερ «έκλεψε» από τον Χούμποτσαν και έκανε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, με τον Κνόμπλοχ να μαζεύει.

Στο 18ο λεπτό, η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ. Ο Γιούστε έκανε λάθος, ο Ντούμπια πήρε τη μπάλα, μπήκε περιοχή και έκανε ιδανικό πλασέ για το 0-1 και την «παγωμάρα» στο ΓΣΠ.

0

Στο 34' η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Χούπερ πήρε μπάλα από τον Χούμποτσαν, δοκίμασε ένα μακρινό σουτ στην κίνηση και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ για το 1-1.

0

Εφτά λεπτά αργότερα, η Ομόνοια έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Χούπερ έστρωσε για τον Μπρούνο, αυτός πλάσαρε ιδανικά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

0

Στο 47' η πρώτη φάση στο β' μέρος, με τον Μπρούνο να εκτελεί το κόρνερ και τον Γιούστε με προβολή στο πρώτο δοκάρι να στέλνει τη μπάλα έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, η Καρμιώτισσα «απείλησε» εις διπλούν με κεφαλιές των Χούμποτσαν και Ντουμπιά, μετά από εκτελέσεις κόρνερ, η πρώτη πέρασε σε νέο κόρνερ και η δεύτερη άουτ.

Στο 61ο λεπτό, ο Λοΐζου βγήκε μόνος, καθυστέρησε και έδωσε στον Παπουλή, το πλασέ του οποίου κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

0

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η άμυνα της Ομόνοιας αδράνησε ξανά, ο Καλτσάς πήρε μπάλα αλλά δεν τη βρήκε σωστά, με τον Ουζόχο να απομακρύνει.

Στο 76' ο Λοΐζου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90'+1', ο Κακουλλής έπιασε ένα καλό σουτ από μακριά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω.

0

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους (72′ Ψάλτης), Γιούστε, Μίλετιτς, Κίτσος, Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους, Παπουλής (72′ Μπασιρού), Μπρούνο, Λοΐζου, Χούπερ.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χουμπότσαν, Μαλόν, Σέλουστκα (59′ Αβραάμ), Οικονομίδης (46′ Μπεν Σαλάμ), Ελ Αλουχί, Καλτσάς (73′ Κουλιμπαλί), Ντούμπια, Ντούρις (73′ Σελάγια).

0

Γιανίκ Φερέρα (Ομόνοια): «Ξέραμε ότι δεν θα ήταν ένα εύκολο παιχνίδι από ψυχολογικής πλευράς και ότι αν κάναμε κάτι λάθος θα ήταν ακόμα πιο δύσκολο πνευματικά. Δυστυχώς δεχθήκαμε το γκολ μετά από ένα προσωπικό λάθος αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος για την αντίδραση των παικτών. Σκοράραμε ένα όμορφο γκολ για το 1-1, κάναμε το 2-1 και στο β' μέρος είχαμε κάποιες ευκαιρίες για το 3-1. Τέτοια παιχνίδια πρέπει να τα σκοτώνεις όταν έχεις ευκαιρίες. Οι αποφάσεις μας σε πολλές φορές στο επιθετικό τρίτο δεν ήταν οι καλύτερες και είναι ένα σημείο που χρειάζεται δουλειά. Όμως είναι παιχνίδι κυπέλλου και το πιο σημαντικό είναι να προκριθείς. Αυτό κάναμε. Ελέγξαμε το παιχνίδι και είμαι πολύ ικανοποιημένος με την πρόκριση».

Μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ δεχθήκατε έντονη κριτική από μερίδα του κόσμου για κάποιες επιλογές σας. Πως το αντιμετωπίζετε; «Δεν το ήξερα γιατί δεν διαβάζω τα μέσα γιατί δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα. Αλλά ακόμα και αν καταλάβαινα, δεν θα διάβαζα και δεν θα άκουγα τι λέγεται. Με κάθε σεβασμό σε όλους, δεν με ενδιαφέρει τι λέγεται για να είμαι ειλικρινής. Σέβομαι τις απόψεις όλων, όλοι δικαιούνται να έχουν την άποψή τους αλλά δεν με αγγίζει καθόλου. Παιδιά, ο ΑΠΟΕΛ ήταν πριν τέσσερις μέρες, σήμερα κερδίσαμε ένα παιχνίδι και πρέπει να προχωρήσουμε».

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια. Επιλέξαμε να της δώσουμε χώρο στο πρώτο ημίχρονο και να παίξουμε σε συγκεκριμένα σημεία την μπάλα και για να γίνουμε επικίνδυνοι στην αντεπίθεση. Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε γύρω στο εικοσάλεπτο και μετά, μέχρι το γκολ της Ομόνοιας, ελέγχαμε το παιχνίδι. Ήταν πολύ σημαντικό το ότι σε κάποια τρανζίσιον όταν κλέβαμε την μπάλα, μπορούσαμε να βγάλουμε πιο αξιόλογες και επικίνδυνες αντεπιθέσεις και δεν τα καταφέραμε. Ήταν ένα σημείο που κρίθηκε η σημερινή πρόκριση. Το δεύτερο σημείο ήταν τα γκολ της Ομόνοιας στο Α' ημίχρονο. Μπήκαμε πολύ καλύτερα στην επανάληψη, αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε».

0

Φώτης Κίτσος (Ομόνοια): «Ήταν απαραίτητη αυτή η νίκη, κοιτάμε μπροστά, αυτή η πρόκριση είναι πολύ σημαντική για μας. Θα μας βοηθήσει να βρούμε ρυθμό, δεν έχει χαθεί τίποτα ακόμη, θέλουμε να χτίσουμε το σερί μας. Απολογούμαστε στον κόσμο, δεν θέλουμε να βλέπουμε έτσι την Ομόνοια, κάνουμε ότι μπορούμε για ν' ανατρέψουμε την κατάσταση».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «H διοίκηση είναι αλήθεια πως περίμενε πολλά περισσότερα από την ομάδα φέτος, έχει απαιτήσεις για πολύ περισσότερα. Έχει πει πολλές φορές και η διοίκηση και ο πρόεδρος πως ποτέ δεν αναζητεί δικαιολογίες. Σε αυτό το πλαίσιο, δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένοι από την πορεία τη φετινή σεζόν στις εγχώριες διοργανώσεις. Η διοίκηση έχει πλήρη επίγνωση της κατάστασης. Ασφαλώς δεν είναι ικανοποιημένη με την πορεία της ομάδας και χειρίζεται αυτό το θέμα. Όταν έχει κάτι να ανακοινώσει θα ενημερώσει τον κόσμο».