«Καθάρισε» τον Ολυμπιακό και επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/9/2022 - 20:55

Νίκη... αντίδρασης!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακό στο ΓΣΠ, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επέστρεψαν στα τρίποντα με βελτιωμένη εμφάνιση, μετά την ήττα από τον Άρη, κερδίζοντας παράλληλα και... ηρεμία ενόψει και της διακοπής που ακολουθεί.

Κινήθηκε και πάλι στη μετριότητα ο «Τακτακαλάς», που δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά πράγματα, δέχθηκε άλλη μια ήττα και παραμένει χωρίς νίκη και στον πάτο της βαθμολογίας.

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή «καθάρισε» από το πρώτο μέρος με τους Σατσιά (10') και Κοσταντίνοφ (29'), ενώ στο δεύτερο έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γουίλερ (51') άλλα έκαναν σωστή διαχείριση.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε -προσωρινά- στην 4η θέση με 7 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική υποδέχεται την ΑΕΛ στο ΓΣΠ.

Από την άλλη, με τη νέα ήττα ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην τελευταία θέση με 1 βαθμό και μετά τη διακοπή φιλοξενείται από την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος».

Στο 8' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με τον Μαρκίνιος να πιέζει και να «κλέψει», με τον Σατσιά να παίρνει και να δίνει στον Κβιλιτάια, αυτός έκανε το πλασέ από κοντά και ο Μολ απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και ο Μολ απέκρουσε.

Στο 10ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μορέρια έκανε ωραία κίνηση από δεξιά και γύρισε στην περιοχή, εκεί όπου ο Σατσιάς με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Έξι λεπτά μετά ο Ολυμπιακός «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Γκεριέ να γυρίζει από αριστερά για τον Ντεσιρέ που αιφνιδιάστηκε, δε βρήκε καλά τη μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 22' ο Σάλι δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εντός περιοχής, με τον Μπέλετς να αποκρούει δύσκολα με τις γροθιές.

Έξι λεπτά αργότερα, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Στο 32ο λεπτό, ο Βιγιαφάνες επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από δύσκολη θέση στα αριστερά, με τον Μολ να διώχνει με γροθιές σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Μαρκίνιος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 43', ο Μαρκίνιος δοκίμασε ένα καλό δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Μολ να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους, στο 51ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαριστές. Ο Γουίλερ ανέκοψε τον Ντεσιρέ που έβγαινε μόνος και ο Θεουλή, με υπόδειξη του VAR, έδειξε την κόκκινη κάρτα.

0

Ένα λεπό μετά, στην εκτέλεση του φάουλ, ο Ψύχας το πήρε απευθείας και η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 59' ο ΑΠΟΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία, με τους Κβιλιτάια και Θεοδώρου να μην μπορούν να σκοράρουν από κοντά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ψύχας με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Ντεσιρέ στην περιοχή και ο Φεράρι έβαλε σωτήρια την κόντρα σε κόρνερ πριν προλάβει να εκτελέσει.

Στο 68ο λεπτό, ο Ψύχας σέντραρε στην περιοχή και ο Γκεριέ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 85' ο Δώνης με ατομική προσπάθεια έπιασε ένα καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Μολ να αποκρούει.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη.

0

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (46′ Ιωάννου), Έσελινγκ, Καρτάσιαν, Μπάρντι (70′ Χατζημιτσής), Γκεριέ, Νάνι, Ψύχας, Σάλι (60′ Πεχλιβάνης), Ευτυχίδης (60′ Χέντρικς), Ντεσιρέ (70′ Χριστοδούλου).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (55′ Φεράρι), Μαρκίνιος (78′ Δώνης), Μορέιρα (46′ Θεοδώρου), Βιγιαφάνιες (70′ Νταουσβίλι), Κβιλιτάια (70′ Μπλουμ).

0

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός): «Νομίζω ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, πιστεύω είχαμε καλή συμπεριφορά και τον έλεγχο του αγώνα. Δεχθήκαμε δύο εύκολα γκολ, που έχουν να κάνουν με την εικόνα του αντιπάλου αλλά και με τη δική μας συμπεριφορά. Αυτό επηρέασε πολύ το παιχνίδι μας, είχαμε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν τα καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο μέρος, είχαμε και πάλι ευκαιρίες, όμως δεν εκμεταλλευτήκαμε το γεγονός ότι παίζαμε με παραπάνω παίκτες. Παίζαμε με ένα μεγάλο αντίπαλο και δεν τα καταφέραμε».

Για το ότι η ομάδα φέτος είναι αγνώριστη σε σχέση με την παλιά του θητεία και αν πιστεύει ο Ολυμπιακός ότι στο τέλος θα καταφέρει να μείνει στην κατηγορία: «Αν δεν πίστευα δεν θα ήμουν εδώ, δεν είναι playstation και να πατάς κουμπιά. Οι ομάδες φέτος είναι πολύ ενισχυμένες και κάνει το πρωτάθλημα δύσκολο. Η εικόνα μας εκτός από το ματς με τον Άρη, μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερους βαθμούς, δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Θέλει υπομονή και πάρα πολλή δουλειά. Ο χρόνος θα δείξει στα υπόλοιπα».

Για την παρουσία της ομάδας μέχρι τώρα: «Αν εμείς γίνουμε καλύτεροι σαν ομάδα που μπορούμε να το κάνουμε, επηρεάζει ταυτόχρονα και την συμπεριφορά του αντιπάλου. Θα πρέπει να είμαστε περισσότερο ανταγωνιστικοί και σήμερα είχαμε ευκαιρίες απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Δεν σημαίνει ότι επειδή χάσαμε και δεν παίξαμε τίποτα καλά ή δεν έγινε τίποτα σωστό.

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για τη δίκαιη και καθαρή νίκη. Ξέραμε πολύ καλά ότι έπρεπε να αντιδράσουμε μετά το αρνητικό αποτέλεσμα με τον Άρη. Στο 1ο μέρος μπορούσαμε να σημειώσουμε και άλλα γκολ, κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι, αρκετή κίνηση χωρίς μπάλα, κερδίσαμε όλες τις μονομαχίες και παίξαμε γρήγορα και κάθετα. Για το δεύτερο, ο Χρήστος ήθελα να τον ρωτήσω αν βρήκε μπάλα. Ξεκάθαρα μου είπε ότι βρήκε μπάλα. Θέλω να το ξανά δω, γιατί άλλαξε όλο το παιχνίδι της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και ισορροπίες του παιχνιδιού. Αν δεν υπήρχε κάτι σε αυτή τη φάση, να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί. Γιατί πριν από μία εβδομάδα που μπορούσαμε να το δούμε στο VAR δεν πήγαμε στο VAR, αλλά δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε γιατί η ομάδα δεν έπαιξε, δεν ήταν καλή και επικεντρωθήκαμε σε αυτό. Αλλά ήταν στο 50’ και μπορούσε ο αντίπαλος να μείνει με δέκα παίκτες και μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα».

Για τον Μορέιρα: «Είναι κρίμα για τον Μορέιρα γιατί ήταν πολύ ενεργός, μας βοήθησε με την ταχύτητα του. Έχουμε δυο βδομάδες, ελπίζω να βρίσκεται μαζί μας στο επόμενο παιχνίδι. Θα αξιολογήσουμε τον τραυματισμό τις επόμενες μέρες».

Για την κριτική και αν ένιωσε περισσότερη πίεση μετά την ήττα από τον Άρη: «Γι' αυτό είμαστε εδώ. Η πίεση θα υπάρχει. Αν δεν θέλουμε αυτή τη δουλειά, να μην την κάνουμε. Σίγουρα θα κάνουμε λάθη, δεν νομίζω να είμαστε τέλειοι. Αν ήμασταν τέλειοι θα ήμασταν σε άλλη χώρα, σε πιο ψηλό επίπεδο».

Για το ντεμπούτο του Δώνη: «Έχει τα στοιχεία που μου αρέσουν σαν προπονητής. Είναι εκρηκτικός, γρήγορος, ξέρει να διαβάσει το παιχνίδι. Είναι στοιχεία που μας αρέσουν και γι' αυτό βρίσκεται εδώ».

Χοσέ Κρέσπο (ΑΠΟΕΛ): «Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα γκολ. Μετά ήρθε η κόκκινη κάρτα. Δεν ξέρω τι έχουν δει στο VAR. Θα δούμε τι έγινε στη φάση».

Για τη δική του παρουσία: «Το πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό. Βλέπουμε ομάδες που είναι στα χαμηλά να νικούν ομάδες που είναι στα ψηλά».

Για τους στόχους του στο ΑΠΟΕΛ: «Μέχρι την τελευταία μέρα που θα είμαι εδώ, θα προσπαθώ για να κερδίσω ότι μπορώ. Ήρθα για να κερδίσω τίτλους».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για το δεύτερο ημίχρονο γιατί εκεί μια ομάδα ήταν πρωταγωνίστρια, η διαιτητική. Δεν μπορούμε να χρεώσουμε μόνο στον διαιτητή αυτό το πράγμα που είδαμε, πρέπει να το χρεώσουμε και στο VAR που είχε την έμπνευση να καλέσει τον διαιτητή, μετά που έκανε λάθος για μια ολοκάθαρη φάση, όπου δεν υπήρχε κανένα φάουλ. Την είδαμε από όλα τα ριπλέι και διαβάζω και τα ΜΜΕ που διερωτούνται τι είδε ο διαιτητής για να δώσει φάουλ. Ο VARίστας είχε την έμπνευση να καλέσει τον διαιτητή, ότι ήταν καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος. Φτάσαμε σε ένα σημείο που τα πράγματα είναι τραγικά, όχι αστεία. Συμβαίνουν πολλά ανεξήγητα πράγματα στον χώρο της διαιτησίας. Η ΚΟΠ πανηγύριζε για τη συμφωνία με την Κροατία για ανταλλαγή διαιτητών. Κάναμε την πρώτη είσοδο Κροάτων διαιτητών και είδαμε ΤA αστεία να συμβαίνουν. Μας έστειλαν τους μαθητευόμενους και εμείς πανηγυρίζαμε ότι θα ανταλλάξουμε διαιτητές. Κούμας και Μάζιτς να δώσουν εξηγήσεις. Ο κ. Θεουλή έκανε σόου στο δεύτερο ημίχρονο. Αν δεν ξυπνήσουν οι υπεύθυνοι, θα τιναχθεί το πρωτάθλημα στον αέρα. Σήμερα είχαμε τον καλό μας διαιτητή μέσα στο γήπεδο. Σκεφτείτε… Ελπίζω μέσα στην διακοπή να διορθωθεί το πρόβλημα, δεν ξέρω πως».