Ολυμπιακοί Αγώνες… τέλος για Γερμανία, προκρίθηκε αήττητη η Βραζιλία

Τετάρτη, 28/7/2021 - 14:04

Η Γερμανία ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Ακτή Ελεφαντοστού και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών, με την ομάδα της Αφρικής να παίρνει αυτή το «εισιτήριο» για τους οκτώ της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον Δ' όμιλο και η Ακτή άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό με αυτογκόλ του Χάινριχ, ενώ τα «πάντσερ» ισοφάρισαν έξι λεπτά αργότερα με τον Λέβεν.

Οι Γερμανοί, στο προηγούμενο παιχνίδι τους, δυσκολεύθηκαν με τη Σαουδική Αραβία, αλλά τελικά επικράτησαν με 3-2, ενώ στην πρεμιέρα του τουρνουά είχαν ηττηθεί από τη Βραζιλία με 4-2.

Πρώτη και… καλύτερη η Βραζιλία

Στο έτερο ματς του ομίλου, η Βραζιλία νίκησε τη Σαουδική Αραβία με σκορ 3-1, για να κερδίσει το «εισιτήριο| για την επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Η παρέα του βετεράνου Ντάνι Αλβες και του Ριτσάρλισον, που πέτυχε δύο γκολ, είχε την υπεροχή, έχασε καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Μάλιστα οι Αραβες προηγήθηκαν με τον Αλάμπρι μόλις στο 5’, για να ισοφαρίσουν οι Βραζιλιάνοι στο 14ο λεπτό με τον Κούνια.

Τελικά ο Ριτσάρλισον έδωσε τη λύση, κάνοντας το 2-1 στο 76’, ενώ ο άσος της Εβερτον διαμόρφωσε στη συνέχεια το τελικό σκορ, σκοράροντας εκ νέου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην πρεμιέρα της η «σελεσάο» είχε νικήσει εύκολα τη Γερμανία με 4-2, στη συνέχεια έμεινε στο 0-0 με την Ακτή Ελεφαντοστού και μετά το σημερινό αποτέλεσμα εξασφάλισε αήττητη την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.