Ολική ανατροπή και πρόκριση στον τελικό για την Κροατία

Τετάρτη, 11/7/2018 - 23:37

Η Κροατία επικράτησε της Αγγλίας στο δεύτερο ημιτελικό του Μουντιάλ με ολική ανατροπή χάρη στα γκολ του Πέρισιτς στο 68ο λεπτό και του Μάντζουκιτς στο 109 εξασφαλίζοντας έτσι την συμμετοχή της στον τελικό απέναντι στη Γαλλία. Ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Κυριακή (15/07) στις 18:00. Από την άλλη οι Άγγλοι θα παίξουν το Σάββατο (14/07) στις 17:00 απέναντι στο Βέλγιο στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Α’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο ημιτελικός για την Αγγλία καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κέραν Τρίπιερ με μαγική εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά στο σκορ τη χώρα του.  Με την συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας η Αγγλία φαινόταν  να πατάει καλύτερα και διαχειριζόταν πολύ έξυπνα το υπέρ της 1-0 από το 5ο λεπτό. Οι Κροάτες ακόμη έψαχναν τα πατήματα τους και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ουσιαστικό κίνδυνο για την εστία του Πίκφορντ. Στο 36ο λεπτό ο Λίνγκαρτ βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μεγάλης περιοχής των Κροατών αλλά το τελείωμα του ήταν πολύ κακό και δεν ανησύχησε τον Σούμπασιτς

Β’ Ημίχρονο

Με την συμπλήρωση μίας ώρα παιχνιδιού η Κροατία προσπαθούσε να ανεβάσει στροφές και να κλείσει την Αγγλία στο δικό της μισό. Οι Άγγλοι μέχρι εκείνη την στιγμή αμυντικά ήταν εξαιρετικοί και δεν έδιναν κάποιο δικαίωμα στους αντιπάλους τους οι οποίοι αρκούνταν σε μακρινά άστοχα σουτ που δεν ανησυχούσαν τον Πίκφορντ. Επίσης οι Άγγλοι από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ήταν φανερό ότι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο απλά για να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Οι Κροάτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 67ο λεπτό όταν ο Ιβάν Πέρισιτς έκανε την προβολή και νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα. Μετά το γκολ της ισοφάρισης οι Άγγλοι φάνηκαν να τα χάνουν και οι Κροάτες προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν για να ολοκληρώσουν την ολική ανατροπή. Όμως οι δύο ομάδες εν τέλει συμβιβάστηκαν στο 1-1 και οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Παράταση Α' Ημίχρονο

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της παράτασης με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν να βγουν στην επίθεση. Στο 98ο λεπτό η Αγγλία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Στόουνς να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Βρσάλικο βρέθηκε πάνω στην γραμμή και έσωσε τη χώρα του. Έτσι το πρώτο ημίχρονο της παράτασης τελείωσε χωρίς πολύ μεγάλες συγκινήσεις.

Παράταση Β' Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε από εκεί που έμεινε το πρώτο, δηλαδή με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν τα αμυντικά τους καθήκοντα. Στο 109 όμως η Κροατία κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Μάριο Μάντζουκιτς να μην αστοχεί απέναντι από τον Πίκφορντ. Στη συνέχεια της παράτασης οι Άγγλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ήταν εμφανέστατη η απογοήτευση τους.