Όλα... στραβά και ανάποδα για τον ΑΠΟΕΛ

Πέμπτη, 20/2/2020 - 23:50

Εφιαλτικά εξελίχθηκε η Ευρωπαϊκή βραδιά για τους «32» του Europa League για τον ΑΠΟΕΛ καθώς οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Βασιλεία στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση με 3-0. Έτσι, οι ελπίδες πρόκρισης έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στην αναμέτρηση στο 16ο λεπτό με τον Πετρέτα ενώ διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Στόκερ στο 53ο λεπτό. Η... χαριστική «βολή» για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 66ο λεπτό με το 3-0 που σημείωσε ο Καμπράλ.

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε πολύ κακή παρουσία αφού δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, έκανε τα αβίαστα λάθη και δε θύμισε σε τίποτα τον ΑΠΟΕΛ που εμφανίζεται στις Ευρωπαϊκές αναμετρήσεις.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα τα «πουν» εκ νέου σε μια εβδομάδα στις 27 Φεβρουαρίου (19:55) στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Ο Τάμαρι είδε εκτός εστίας τον τερματοφύλακα της Βασιλείας και έκανε το σουτ από το ύψος της μεσαία γραμμής στο ένατο λεπτό. Η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια αν και η σκέψη του Ιορδανού ήταν πολύ καλή.

Στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι στο 16ο λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση με τον Πετρέτα. Ο ποδοσφαιριστής της Βασιλείας έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και πλασέ νίκησε τον Μπέλετς.

Ο Τάμαρι έκανε την ατομική προσπάθεια στο 26ο λεπτό, όμως το σουτ του κόντραρε στους αμυντικούς, η μπάλα στρώθηκε στον Μάτιτς το σουτ του οποίου όμως έφυγε μόλις πάνω από την εστία του Όμλιν.

Από πολύ καλή θέση ο Βίντμερ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μπέλετς δήλωσε «παρών» για τον ΑΠΟΕΛ και κράτησε το 1-0 στην αναμέτρηση στο 27ο λεπτό.

Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ με τον Καμπράλ να βρίσκεται απέναντι στον Μπέλετς όμως το πλασέ του σταμάτησε με τα πόδια ο τερματοφύλακας των «γαλαζοκιτρίνων» στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Στόκερ με σουτ εντός περιοχής έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Κάμπο και Φράι (ασίστ), έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 53ο λεπτό.

σ

Ο Καμπράλ μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Βιντ Μπέλετς στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μάικ Γένσεν εκτός περιοχής, έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει μόλις έξω στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μούσα Αλ Τάμαρι συνέκλινε προς τα μέσα, έπιασε το δεξί φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ο Καμπράλ έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ έπιασε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του Μπέλετς για το 3-0 στο 65ο λεπτό.

ΑΠΟΕΛ: Μπελετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου (Γουίλερ 80'), Μάτιτς, Γένσεν, Άλεφ, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι (Γιάκολις 71'), Πάβλοβιτς (Χαλένιους 56')

Βασιλεία: Όμλιν, Κόμερτ, Βίντμερ, Αλντερέτε, Κάμπο, Στόκερ, Ριβέρος, Φρέι (Μπουντζάκου 85'), Πετρέτα (Πουλούλου 80'), Τσάκα, Καμπράλ (Αντεμί 74')