Οι Γουόριορς κέρδισαν και στο Κλίβελαντ, μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα

Πέμπτη, 7/6/2018 - 10:06

Μια νίκη από το τρίτο τους πρωτάθλημα την τελευταία τετραετία απέχουν οι Γουόριορς. Οι πρωταθλητές άλωσαν το Κλίβελαντ με 110-102 και έφτασαν στο 3-0 τη σειρά των τελικών, έχοντας την ευκαιρία να «σκουπίσουν» την Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου) τους Καβαλίερς που πλέον καλούνται να επιστρέψουν από το σημείο που δεν έχει γυρίσει καμία ομάδα στην ιστορία.

Ο Κέβιν Ντουράντ έκανε συγκλονιστική εμφάνιση με ρεκόρ καριέρας στα playoffs. Είχε 43 πόντους με 7/7 βολές, 9/14 δίποντα και 6/9 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 43 λεπτά. Πέραν αυτών όμως, κράτησε σχεδόν μόνος του την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο από τα δέκα μέτρα στα 49,8’’ πριν το φινάλε φέρνοντας τους πρωταθλητές στο +6.

Ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 10 πόντους με 1/16 σουτ, αλλά πέτυχε πέντε κρίσιμους σερί μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, ενώ άστοχος ήταν και ο Κλέι Τόμπσον με 10 πόντους και 4/11. Πολύτιμη η συνεισφορά από Γκριν, ΜακΓκι και τον Ιγκουοντάλα που επέστρεψε μετά από απουσία πέντε αγώνων.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε τριπλ-νταμπλ με 33 πόντους (6/7 βολές, 12/22 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ ο Κέβιν Λοβ πρόσθεσε 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Ρόντνεϊ Χουντ να προσφέρει 15 πόντους από τον πάγκο.

Το Κλίβελαντ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε μέχρι και με +13, ωστόσο οι Γουόριορς παίζοντας πιο ορθολογικά κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν τα ηνία του ματς από τις αρχές της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επιδόθηκαν σε ατομικές προσπάθειες, ενώ η ομάδα του Στιβ Κερ έδειξε περισσότερο ομάδα και έφτασε στο θρίαμβο.