Σπουδαίο «διπλό» για την Ομόνοια στο Τσίρειο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/3/2020 - 19:51

Η Ομόνοια πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην ΑΕΛ με 0-3 και έφυγε με το «διπλό» από το Τσίρειο, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια το τρίποντο. Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια πίεζε συνεχώς την ΑΕΛ και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Κακουλλής στο 24' την έβαλε μπροστά στο σκορ, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Με το «καλημέρα» του β' μέρους η Ομόνοια πέτυχε και 2ο γκολ με τον Γκόμες, απλοποιώντας τα πράγματα για τη συνέχεια. Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στο 86ο λεπτό με τον Ντάρμπισαϊαρ από την άσπρη βούλα. Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και δέχθηκε τη 2η φετινή εντός έδρας ήττα.

Μετά από αυτή τη νίκη η Ομόνοια παραμένει στην κορυφή με 46 βαθμούς και η ΑΕΛ στην 6η θέση με 31.

Α' ημίχρονο

Στο 12ο λεπτό η πρώτη φάση με τον Αβραάμ να δοκιμάζει το σουτ από μακριά, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Χούμποτσαν και έφυγε σε πλάγιο.

Στο 20' ο Ακιντόλα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο βρήκε σε πολλά σώματα και απομακρύνθηκε.

Τέσσερα λεπτά μετά η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ο Ακιντόλα από δεξιά πήρε την κάθετη πάσα του Γκόμες και με γύρισμα έδωσε έτοιμο γκολ για τον Κακουλλή, ο οποίος με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ.

ΑΕΛ ΟΜΟΝΟΙΑ ΓΚΟΛ ΚΑΚΟΥΛΛΗΣ

Στο 33ο λεπτό ο Αβραάμ πάτησε περιοχή, έκανε με το δεξί το πλασέ, ωστόσο απέκρουσε χωρίς δυσκολία ο Παντίλιμον.

Ο Μίκου στο 35' πήρε μπάλα μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Λέτσιακς, δοκίμασε το πλασέ, ωστόσο έβαλε την κόντρα ο Ρασό και απομακρύνθηκε.

Στο 41ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, αφού το μακρινό δυνατό σουτ του Μαΐντεβατς σταμάτησε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΛ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μαέ, το τελειώμα του όμως δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Χούμποτσαν δοκίμασε από μακριά το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω.

Β' ημίχρονο

Στην πρώτη φάση του β' ημιχρόνου, η Ομόνοια έκανε δύο τα τέρματα της. Ο Μίκου έστρωσε στον Γκόμες, ο οποίος με ένα υποδειγματικό πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια και έκανε το 0-2.

ΑΕΛ ΟΜΟΝΟΙΑ ΓΚΟΜΕΣ ΓΚΟΛ

Στο 57' ο Ράσο πήρε το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 67ο λεπτό η Ομόνοια βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Τιάγκο να δίνει αριστερά για τον Κακουλλή ο οποίος έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Βοζίνια απέκρουσε, η μπάλα πήρε ύψος, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά, ο Λέτσιακς από αριστερά έκανε σέντρα-σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

Στο 74' ο Αγκάνοβιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Παντίλιμον να αποκρούει με δεύτερη προσπάθεια.

Ο Τόρες στο 79ο λεπτό μετά από γρήγορη αντεπίθεση πήρε μπάλα και δοκίμαζε μακρινό σουτ, το οποίο κόντραρε στον Λούφτνερ και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 86' ο Ντάρμπισαϊαρ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Βοζίνια και πήρε το πέναλτι. Εκτελεστής ο ίδιος, ο οποίος ήταν εύστοχος και έγραψε το τελικό 0-3.

ΑΕΛ ΟΜΟΝΟΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90ο λεπτό, ο Τζιωνής έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντρέ, Ράσο, Αντωνίου (64' Τόρες), Αβραάμ (56' Γκαζαριάν), Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ζτραβκόφσκι (56' Αντάμοβιτς), Αγκάνοβιτς, Μαέ, Μαΐντεβατς

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γερολέμου, Χουράδο, Παντελή, Νιλς, Φράγκος

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παντίλιμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Χούμποτσαν (70' Κούσουλος), Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Ακιντόλα (89' Τζιωνής), Κακουλλής (80' Ντάρμπισαϊαρ), Μίκου

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μανρίκε, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Ορτέγα, Λοΐζου

ΚΕΡΚΕΖ ΜΠΕΡΓΚ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στον κ. Μπεργκ και την ομάδα του, το αποτέλεσμα τα λέει όλα. Ότι χρειάστηκε να πω το είπα ήδη στους παίκτες μου. Ότι έχουμε κάνει το κάναμε όλη μαζί με προσπάθεια και πολλή πάθος δίνοντας τα πάντα και αυτό που με θυμώνει και μισώ περισσότερο είναι όταν κάποιοι παίκτες δεν ακολουθούν την τακτική από την αρχή. Και όταν παίζεις με μία ομάδα όπως η Ομόνοια πρέπει αν είσαι 100% συγκεντρωμένος. Πάντα η ευθύνη όταν δεν παίζουμε καλά είναι σε εμένα. Αυτό είναι ένα πολύ δυνατό χαστούκι για τους παίκτες μου για να ξυπνήσουν και να καταλάβουν ότι δεν κάναμε κάτι με το ότι μπήκαμε στην πρώτη εξάδα. Στεναχωριέμαι όταν βλέπω στο Τσίρειο 5000 Ομονοιάτες και 1000 ΑΕΛίστες. Έχω αγωνιστεί σε αυτό το γήπεδο και ξέρω πως είναι  όταν γεμίζει με οπαδούς της ΑΕΛ. Μαθαίνουμε, αυτό ήταν ένα καλό χαστούκι για τη συνέχεια και για το παιχνίδι του κυπέλλου. Να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε και υποστήριξε την ομάδα. Καλή τύχη στην Ομόνοια και τον κ. Μπεργκ».

Για τις οδηγίες στους παίκτες: «Ότι είχα να πω το είπα. Το είχα πει και μετά το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα. Είναι δική μου ευθύνη όταν δεν ακολουθούν τις οδηγίες».

Για το αν αλλάζει ο στόχος της τετράδας: «Δεν αλλάζει εύκολα ο στόχος. Όλες οι ομάδες θα έχουν απώλειες και νομίζω μέχρι να τελειώσει η σεζόν θα δούμε αποτελέσματα που θα είναι έκπληξη».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια):

«Είμαι πολύ χαρούμενος με τη νίκη και ίσως ακόμα πιο χαρούμενος με την εμφάνιση. Ήμασταν σταθεροί και δυνατοί όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι αλλά αυτή τη φορά σκοράραμε κάποια γκολ που δεν είχαμε σκοράρει την προηγούμενη φορά που ήμασταν εδώ, για διαφορετικούς λόγους. Πετύχαμε κάποια καλά γκολ. Πιστεύω ότι είχαμε καλό έλεγχο στο παιχνίδι. Ήταν δύσκολο γιατί η ΑΕΛ είναι μια σκληρή ομάδα. Είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση. Πρώτη νίκη στα πλέι οφ και ανυπομονούμε για την συνέχεια και το παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Επίσης είχαμε κάποια νέα παιδιά στην εντεκάδα. Ο Κακουλλής έπαιξε βασικός μετά από καιρό, ο Μίκου ήταν πολύ καλός. Επίσης ο Κοστέλ έκανε κάποιες αποκρούσεις εκεί που χρειάστηκε. Επίσης πρέπει να ευχαριστήσουμε τον κόσμο, ήταν φανταστική η στήριξη τους. Ενέργεια, αδρεναλίνη για τους παίκτες και πολύ μεγάλη βοήθεια».

Για το αν η Ομόνοια είναι φαβορί για τον τίτλο: «Δεν είναι η Ομόνοια το φαβορί για τον τίτλο. Πιστεύω ότι είναι μοιρασμένες οι πιθανότητες. Μπορεί να είμαστε πρώτοι αλλά είχαμε τους ίδιους βαθμούς με την Ανόρθωση πριν το παιχνίδι και ο ΑΠΟΕΛ που κατέκτησε επτά σερί πρωταθλήματα είναι κοντά. Και άλλες ομάδες θα παλέψουν. Για εμάς είναι σημαντικό ότι η ομάδα αναπτύσσεται και προοδεύει».

Νταβίντ Ακιντόλα (Ομόνοια): «Δουλέψαμε ως ομάδα και είμαι χαρούμενος που ήρθαμε εδώ και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Παλέψαμε σκληρά όλη την εβδομάδα, έπρεπε να κερδίσουμε και θέλουμε να παλέψουμε για το πρωτάθλημα και αυτό έχει μεγάλη σημασία για μας. Ήμασταν συμπαγείς και ψάχναμε τις ευκαιρίες. Το κλειδί ήταν ότι δουλέψαμε ως ομάδας. Δεν έχουμε στόχο να κοιτάξουμε πίσω. Κερδίσαμε, βλέπουμε μπροστά και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα παιχνίδια. Θέλουμε να προσεγγίζουμε τα επόμενα παιχνίδια με στόχο πως πάμε για πρωτάθλημα. Είναι μεγάλη ομάδα η Ομόνοια. Είμαι χαρούμενος εδώ, δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά αυτή τη στιγμή βλέπω το πώς θα βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους του».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Είναι μια σημαντική νίκη. Ξεκινήσαμε τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος με νίκη απέναντι σε μία έδρα δύσκολη, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και αυτά είναι θετικά στοιχεία για εμάς. Κάναμε το πρώτο από τα δέκα βήματα. Προήλθε αυτή η νίκη με μία μεστή, σοβαρή και διαβασμένη εμφάνιση στοιχεία που προσθέτουν στη νίκη μας. Πήγε το πλάνο όπως το θέλαμε και φτάσαμε σε μία νίκη με καλό σκορ. Δεν θέλουμε να πούμε κάτι άλλο, πέραν του ότι στρέφουμε την προσοχή μας στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ. Θέλουμε να συνεχίσουμε την πορεία μας και θεωρούμε αυτονόητο ότι θα έχουμε γεμάτες κερκίδες στο ΓΣΠ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο για την συγκλονιστική παρουσία του σήμερα. Προχωράμε μαζί βήμα- βήμα. Ο κόσμος δικαιούται να ονειρεύεται, αλλά όπως είπα πρέπει αν σκεφτόμαστε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα».

Εάν έγινε κρούση στην Μίντιλαντ για απόκτηση του Ακιντόλα: «Δεν θέλουμε να κάνουμε κανένα σχόλιο σε ότι αφορά τον προγραμματισμό της ομάδας. Σέβομαι το ενδιαφέρον σας αλλά η προσοχή μας είναι στραμμένη στους στόχους μας στις εγχώριες διοργανώσεις».