Σπουδαία νίκη για την Πάφο κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/2/2020 - 17:53

Η Πάφος πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με 2-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραν δίκαια το τρίποντο. Αντίθετα οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν από εκεί που έμειναν στον αγώνα με τη Βασιλεία και γνώρισαν άλλη μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Σκόρερ των δύο τερμάτων ο Βαλακάρι.

Α' ημίχρονο

Στο 6ο λεπτό η πρώτη φάση του αγώνα, με τον Τάμαρι να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λαφράνς και έφυγε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι με τον Σάβιτς, έπειτα από δυνατό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι.

Στο 8' οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά με τον Γέφτοβιτς να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 41ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Ιωάννου να σουτάρει από πλάγια της περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά η Πάφος είχε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Βα στην περιοχή να κάνει το πλασέ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 43' ο Τάμαρι με ατομική ενέργεια, μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Ρούντκο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

Στην πρώτη φάση του αγώνα στο β' μέρος, ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 56', με τον Τάμαρι να βγαίνει «φάτσα» με το αντίπαλο τέρμα, δεν έκανε όμως καλό κοντρόλ και χάθηκε η φάση.

Στην εξέλιξη της φάσης η Πάφος κέρδισε πέναλτι, με τον Καμπράλ να ανατρέπεται στην περιοχή από τον Μιχαΐλοβιτς και τον Λούκα Σωτηρίου να δείχνει την άσπρη βούλα. Εκτελεστής ο Βαλακάρι, ο οποίος ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0.

Στο 68ο λεπτό ο Βαλακάρι πέτυχε και δεύτερο γκολ, πιάνοντας ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 74' η Πάφος είχε ευκαιρία και για τρίτο τέρμα, το σουτ του Καμπράλ όμως πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Από 'κει και πέρα ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητικός και το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Σιρόκ, Λαφράνς, Αραγιούρι, Βαλεριάνος, Πανός (72' Φόλπρεχτ), Μπεσάρα, Βαλακάρι, Καμπράλ, Βα (82' Ράκελς), Μπεριγκό (64' Νέμετς)

Στον πάγκο: Πέτρου, Ανγκούλο, Αντωνίου, Φιλιώτης, Γουίλιαμς, Λελιούκιν