Ούτε τώρα η Εθνική, «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο στη Σλοβακία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 7/9/2021 - 23:36

Ούτε τώρα τα κατάφερε η Εθνική μας!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Σλοβακία εκτός έδρας στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τα γκολ για τους Σλοβάκους ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ, Σχρανζ στο 56ο λεπτό και ο Κότσελνικ στο 77ο λεπτό.

Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι η Κροατία εντός έδρας στις 8 Οκτωβρίου, ενώ στις 11 του ίδιου μήνα υποδεχόμαστε τη Μάλτα. Οι δύο αναμετρήσεις είναι στο πλαίσιο της έβδομης και όγδοης αγωνιστικής αντίστοιχα και θα ξεκινήσουν στις 21:45.

Μετά από έξι αγωνιστικές στον όμιλο η ομάδα μας είναι στην τελευταία θέση του ομίλου με τέσσερις βαθμούς. Στα τρία παιχνίδια των προκριματικών του Σεπτεμβρίου με Μάλτα, Ρωσία και Σλοβακία δεχθήκαμε ισάριθμες ήττες με απολογισμό τερμάτων 0-7.

To παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα στο έκτο λεπτό. Ο Τζιωνής βρέθηκε στην περιοχή της Σλοβακίας αλλά η μπάλα από το σουτ του άσου της Ομόνοιας πέρασε έξω.

Πρώτο σουτ για την Σλοβακία από τον Χάντσκο στο 16ο λεπτό αλλά ο Μιχαήλ απέκρουσε εύκολα χωρίς προβλήματα.

Από το φάουλ του Χάμσικ πήρε κεφαλιά ο Σάτκα με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω, στο 43ο λεπτό του ημιχρόνου.

Μετά από σέντρα στην περιοχή μας στο 56ο λεπτό, ο πρώην επιθετικός της ΑΕΛ, Ιβάν Σχρανζ, εντελώς μόνος στην περιοχή έκανε το τελείωμα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ για το 1-0.

Καλή προσπάθεια από τον Παπουλή, με το σουτ του όμως να περνάει έξω στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 69ο λεπτό απείλησε για το δεύτερο γκολ η Σλοβακία αλλά ο Μιχαήλ με δύο προσπάθειες κατάφερε να πει «όχι».

Πολύ όμορφο σουτ από τον Κότσελνικ με τη μπάλα να αναπαύεται στο παραθυράκι του Μιχαήλ για το 2-0 της Σλοβακίας στο 77ο λεπτό.

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ρόντακ, Χάντσκο, Σκρίνιαρ, Σάτκα, Κότσελνικ, Λομπότκα (Χροσόφσκι 53'), Χάμσικ, Βάις (Τζίρκα 59'), Ντούντα, Σχρανζ (Σούσλοφ 79'), Μπόζενικ (Στρέλεκ 79')

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ν.Ιωάννου, Σωτηρίου, Κατελάρης, Αβραάμ (Ρουσιάς 89'), Αρτυματάς, Κάστανος (Χάμπος 74'), Ψάλτης (Ζαχαρίου 74'), Λοΐζου (Πίττας 74'), Τζιωνής, Ηλία (Παπουλής 60')