«Καθάρισε» την πρόκριση στα προημιτελικά η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 20/1/2022 - 18:50

Με τα δύο πόδια είναι σχεδόν στο προημιτελικά του κυπέλλου η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με το ευρύ 5-0 του Π.Ο. Ξυλοτύμπου στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή».

Τα γκολ για τους «πράσινους» ο Ασάντε στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Μποτεάκ στο 74ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ο Κακουλλής στο 87ο λεπτό, ο Χρίστου στο 90ο λεπτό και ο Τσέποβιτς στις καθυστερήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανής η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με την Ομόνοια να έχει κάποιες πολύ καλές στιγμές για περισσότερα γκολ. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως επιτυχία, ενώ το «τριφύλλι» βρήκε άλλα τέσσερα γκολ προς το τέλος του παιχνιδιού.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη την 1η Φεβρουαρίου στις 17:00 στο ΓΣΠ. Για την ερχόμενη, 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την ΠΑΕΕΚ (24/01 - 16:30). Ο Π.Ο.Ξ με τη σειρά του για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας, πάει στην Αραδίππου για να αντιμετωπίσει την τοπική Ομόνοια (23/01 - 14:30) στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Ωραία μπαλιά του Παναγιώτου στον Κακουλλή, αυτός έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 14ο λεπτό οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ασάντε ο οποίος τελείωσε ιδανικά τη φάση με όμορφο πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Μποτέακ. Πρώτο γκολ για τον άσο της Ομόνοιας μετά τις 20 Φεβρουαρίου 2021.

Μακρινό σουτ του Κάστρο από πολύ μακριά, η μπάλα όμως κατέληξε στα χέρια του Παναγή χωρίς προβλήματα στο 42ο λεπτό.

Πλασέ του Ασάντε από το ύψος της περιοχής στο 49ο λεπτό με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 56ο λεπτό να διπλασιάσει τα γκολ της. Φοβερή κάθετη μπαλιά του Χαραλάμπους στον Λοΐζου, με τον δεύτερο να γυρίζει παράλληλα στην περιοχή και τον Μποτεάκ να βάζει την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 61ο λεπτό ο Κακουλλής βρήκε το «δρόμο» προς τα αντίπαλα δίκτυα, όμως ο βοηθός υπόδειξε το νεαρό άσο σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ δε μέτρησε.

Πολύ καλή απόκρουση του Μοράρου μετά από μακρινό σουτ του Χαραλάμπους στο 66ο λεπτό.

Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μουσόκα στον Λοΐζου. Την εκτέλεση ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα ο Μποτεάκ και διαμόρφωσε το 2-0 για το «τριφύλλι».

Η Ομόνοια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 87ο λεπτό με τον Κακουλλή. Μετά από γύρισμα του Λέτσιακς, ο νεαρός άσος με ωραία προβολή νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 90ο λεπτό ο Χρίστου στο ντεμπούτο του με το τριφύλλι στο στήθος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τσέποβιτς διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Π.Ο.Ξ (Δημήτρης Δημητρίου): Μοράρου, Τζαΐλσον, Φωτίου, Νικολάου (Ασσιώτης 80’), Ναβάρο, Μουσόκα, Γκίμπσον (Μελάς 63'), Παρούτης, Κωνσταντίνου (Μούζουρος 72'), Κάστρο, Δημητρίου

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παναγή, Ψάλτης, Λανγκ (Τσέποβιτς 62'), Γιούστε, Λέτσιακς, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ (Γκόμεθ 54'), Μποτεάκ (Χρίστου 75'), Ασάντε (Λοΐζου 54'), Κακουλλής

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Δημήτρης Δημητρίου (Π.Ο.Ξ): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια. Προσπαθήσαμε και είμασταν ανταγωνιστικοί ως ένα σημείο. Στη συνέχεια ήρθε η κούραση και το βαρύ αποτέλεσμα. Είχαμε πει πως θέλαμε να τους βάλουμε δύσκολα και σε κάποιο σημείο τα καταφέραμε. Τελείωσε αυτό το παιχνίδι και πλέον έχουμε μπροστά μας 14 τελικούς στη β’ κατηγορία, αρχής γενομένης με την Αραδίππου την Κυριακή. Θα ξεκουράσουμε τους παίκτες μας για να ανταποκριθούν στο πρωτάθλημα. Στόχος να παραμείνουμε στην κατηγορία και να αναδεικνύουμε νέους παίκτες. Είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς ανταποκρίθηκαν απέναντι στην Ομόνοια».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν καλό το αποτέλεσμα και η εμφάνιση. Ήμασταν συμπαγείς σε όλο το παιχνίδι και ήταν καλό ότι σκοράραμε πέντε γκολ. Κάναμε καλή δουλειά».

Για τα μεταγραφικά: «Δεν είναι μυστικό ότι ψάχνουμε επιθετικό. Δουλεύαμε πολύ καιρό για να βρούμε παίκτη καλύτερο ή διαφορετικό από αυτούς που έχουμε, εντός μπάτζετ. Οι παίκτες δεν είναι ελεύθεροι τον Γενάρη, οι διαθέσιμοι παίκτες πιθανώς να μην έπαιζαν με τις ομάδες τους ή θέλουν να φύγουν για άλλους λόγους. Τον Γενάρη το να βρεις παίκτες που μπορούν να μας βοηθήσουν δεν είναι εύκολο. Μιλάμε με κάποιους και εξετάζουμε εναλλακτικές. Είμαστε πιο κοντά απ’ ότι την περασμένη εβδομάδα αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι τελειωμένο. Έχουμε καλή και πετυχημένη ομάδα. Θέλουμε να βελτιώσουμε τη θέση μας, αλλά μπορούμε να διεκδικήσουμε τα πάντα. Το τελευταίο που θέλουμε είναι να φτάσουμε στην κατάσταση που ήμασταν όταν ήρθα και να αποδεσμεύσουμε 6-7 παίκτες. Προσπαθούμε να βρούμε ισορροπία, να βρούμε τον κατάλληλο παίκτη που μπορεί να βοηθήσει την ομάδα. Δεν έχει ουσία να φέρεις κάποιον που δεν μπορεί να βοηθήσει την ομάδα είχαμε το ίδιο σκεπτικό το καλοκαίρι, όταν πρωτοήρθαμε και τον Γενάρη. Δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με τη φιλοσοφία. Κάποιες φορές είναι ευκολότερο να βρεις τους παίκτες που ταιριάζουν από άλλες φορές. Το καλοκαίρι η περίοδος είναι καταλληλότερη».

Ανδρόνικος Κακουλλής (Ομόνοια): «Θέλαμε το καλό σκορ και τα καταφέραμε. Θα προσπαθήσουμε να έχουμε συνέχεια. Πρέπει να ανεβάσουμε στροφές και το ξέρουμε όλοι και αυτό θα κάνουμε, δουλεύοντας σκληρά. Χρειαζόμουν το γκολ και το πέτυχα. Ελπίζω να ανέβουμε και να έρθουν τα γκολ από όλους. Σκεφτόμαστε πλέον μόνο την ΠΑΕΕΚ τη Δευτέρα».

Χάρης Μούζουρος (Π.Ο.Ξ): «Παίξαμε με μια από τις καλύτερες ομάδες. Ξέραμε ποια είναι η Ομόνοια παρά τα προβλήματα που έχει το τελευταίο διάστημα. Το παλέψαμε, είχαμε συνεχόμενα παιχνίδια, δώσαμε ότι είχαμε. Πιστεύω καθοριστικό ήταν το πέναλτι γιατί μας πήρε από κάτω. Προσπαθήσαμε να συνεχίσουμε αλλά καταρρεύσαμε. Έτσι είναι τα παιχνίδια. Στο μυαλό μας έχουμε πλέον το πρωτάθλημα. Αν νικήσουμε την Αραδίππου ανοίγουμε διαφορά. Στόχος μας η παραμονή στη δεύτερη κατηγορία και θα τα καταφέρουμε».