«Άλωσε» το Παρίσι η Μπάγερν, προβάδισμα για τη Μίλαν απέναντι στην Τότεναμ

Τετάρτη, 15/2/2023 - 00:00

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τρίτης (14/2) οι πρώτες δύο αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Champions League.

Στο μεγάλο ματς της βραδιάς, η Μπάγερν «άλωσε» το Παρίσι και πήρε μεγάλη νίκη, ενώ στην Ιταλία η Μίλαν νίκησε την Τότεναμ και πήρε μικρό προβάδισμα.

Οι ρεβάνς των δύο αγώνων, σε Μόναχο και Λονδίνο, είναι προγραμματισμένες για τις 8 Μαρτίου.

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπάγερν Μονάχου 0-1

Μεγάλη νίκη μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς» πήρε η Μπάγερν, επικρατώντας με 1-0 της Παρί, στο μεγάλο ματς της βραδιάς.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να φύγουν με το «διπλό» με γκολ του Κομάν στο 50ο λεπτό, παίρνοντας προβάδισμα ενόψει και της ρεβάνς στο «Αλιάντς Αρένα», ενώ ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Παβάρ στις καθυστερήσεις

Κατώτεροι των περιστάσεων για άλλη μια ευρωπαϊκή βραδιά οι Παριζιάνοι, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και πλέον καλούνται να κάνουν την ανατροπή στο Μόναχο, προκειμένου να μην αποκλειστούν ξανά τόσο νωρίς στη διοργάνωση.

Παρί (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Σέρχιο Ράμος, Μαρκίνιος, Ντανίλο Περέιρα (76’ Βιτίνια), Χακίμι (46’ Κιμπεμπέ), Βεράτι, Ζαΐρ Εμερί (57’ Φαμπιάν Ρουίθ), Νούνο Μέντες, Μέσι, Σολέρ (57’ Εμπαπέ), Νεϊμάρ.

Μπάγερν (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ζόμερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Ζοάο Κανσέλο (46’ Ντέιβις), Σανέ (90’ Στάνισιτς), Μουσιάλα (87’ Γκράβενμπερχ), Κομάν (76’ Γκνάμπρι), Τσούπο Μοτίνγκ (76’ Μίλερ).

0

Μίλαν - Τότεναμ 1-0

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μίλαν, η οποία επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ στο «Σαν Σίρο».

Οι «ροσονέρι» μπήκαν φουριόζοι στο ματς, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντίας στο 7ο λεπτό, προβάδισμα το οποίο διαχειρίστηκαν κατάλληλα σε όλο το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Το… πάλεψαν οι «spurs», αλλά «πλήρωσαν» τις χαμένες ευκαιρίες και έτσι έφυγαν με άδεια χέρια, ψάχνοντας πλέον την ανατροπή στο Λονδίνο.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλούλου, Κίερ, Τιαό, Σαλεμάκερς (77′ Μεσίας), Κρούνιτς, Τονάλι (86′ Πόμπεγκα), Ερναντέζ, Ντίας (77′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (90′ Ρέμπιτς), Ζιρού.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ (81′ Ντέιβις), Έμερσον, Σκιπ, Σαρ, Πέρισιτς, Κουλουσέφσκι (70′ Ριτσάρλισον), Σον (81′ Νταντζούμα), Κέιν.