Ασταμάτητη Νέα Σαλαμίνα, νίκησε (και) την Πάφο και μπήκε στην εξάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 3/2/2023 - 19:33

Το... ερυθρόλευκο τρένο δεν σταματά!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 της Πάφου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη, που την ανέβασε στην πρώτη εξάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Ντορεγκαράι να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Στην συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, με τους «γαλάζιους» να ανεβάζουν την απόδοση τους και να ισοφαρίζουν στο 39ο λεπτό, με τον Μπρούνο να δίνει την πρώτη του ασίστ στο ντεμπούτο του και τον Τάνκοβιτς να σκοράρει.

Όμως η απόδοση του Βραζιλιάνου δεν είχε αντίκρισμα, καθώς η ομάδα της Αμμοχώστου αιφνιδίασε ξανά τον αντίπαλο της, παίρνοντας ξανά την... σκυτάλη στο σκορ, με τον Μιγκελίτο να σκοράρει στην αντεπίθεση.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, κατέγραψαν πολλές ευκαιρίες, δίχως να τις μεταφράζουν σε γκολ και πλήρωσαν την δυστοκία τους γνωρίζοντας την ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ παρέμεινε στην τρίτη θέση με 45 βαθμούς, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» αναρριχήθηκαν στην 5η θέση με 37 βαθμούς.

Στην επόμενη (23η) αγωνιστική, η Πάφος υποδέχεται την Τετάρτη (08/02, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την ΑΕΛ και η Νέα Σαλαμίνα την Πέμπτη (09/02, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την Ανόρθωση.

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο (17′ Μπρούνο), Χέσταντ (69′ Δημητρίου), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (83′ Βαλακάρι), Μπάιριτς, Πελάτζιο (69′ Αμπντουραχίμι)

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (86′ Κλίμοβιτς), Σαλαλίχ (66′ Τιάγκο), Τσίκο, Καρλίτος (76′ Μαργκάσα), Οφόρι (66′ Μαλεκκίδης), Ντορεγκαράι (86′ Φλοριάν), Ντιακιτέ