«Χαστούκισε» την ΑΕΚ του Μπαντία και... ελπίζει η Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/4/2022 - 20:53

Την πρώτη της νίκη στα play-off του πρωταθλήματος πέτυχε η Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 2-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» της ΑΕΚ για την τέταρτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης της σεζόν και μπορούν να... ελπίζουν για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τα γκολ για τους Παφίτες οι Αουρέλιο (42') και Πάντσεον (82').

Με τη νίκη αυτή η Πάφος έφτασε τους 39 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την πέμπτη θέση στους τρεις βαθμούς, ενώ από την τέταρτη θέση στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Λάρνακας παρά το ντεμπούτο του Μπαντία στον πάγκο της έμεινε «κολλημένη» στους 42 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -8 από την κορυφή, βλέποντας τον τίτλο να απομακρύνεται.

Την ερχόμενη, 5η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος, η Πάφος πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ (10/04 - 16:00), ενώ η ΑΕΚ θα επιστρέψει στην «Αρένα» για να φιλοξενήσει τον Απόλλωνα (09/04 - 19:00).

Μεγάλη φάση για την Πάφο στο 17ο λεπτό, με τον Ζάιρο να παίρνει την κάθετη μπαλιά, να βγαίνει απέναντι από τον Λεάλ αλλά ο τελευταίος πρόλαβε τον φορ της Πάφου και μάζεψε τη μπάλα με τα χέρια.

Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να εκμεταλλεύεται την ασταθής έξοδο του Πέτρου, να κάνει το πλασέ στη κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι στο 21ο λεπτό. 7

Ο Αουρέλιο εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Λέδες, πλάσαρε τον Λεάλ από τα αριστερά και έγραψε το 1-0 για την Πάφο στο 41ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Άλτμαν, όμως το σουτ του Ισραηλινού σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Άλτμαν να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Τρισκόφσκι να μην προλαβαίνει να βρεθεί στην πορεία της μπάλας στο 48ο λεπτό.

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έχασε το δεύτερο της δοκάρι, με τον Ρόμο ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Ακόμα μία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Σεμέδο να είναι μόνος στο δεύτερο δοκάρι, να κάνει το γύρισμα και τον Τόμοβιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ στο 59ο λεπτό.

Ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 74ο λεπτό, με τον Σεμέδο να παίρνει την πάσα από τον Αλ Γκαντιούι, αυτός έστρωσε στον Σεμέδο αλλά τον πρόλαβε ο Εγγλέζου και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 80ο λεπτό η Πάφος έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν μετά από αντεπίθεση ο Πάντσεον απέναντι από τον Λεάλ έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά έξω.

Το 2-0 για τους Παφίτες ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Πάντσεον ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Να σημειώσουμε πως η μπάλα κόντραρε στον Γκονζάλεζ που ήταν στο τείχος.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Πέτρου, Κβίντα (Χότσκο 53'), Σεμέδο (Φουρ 86'), Ζάιρο, Ντ.Αουρέλιο (Kοβάσεβιτς 75'), Αλ Γκαντιούι (Αμπντουσαλάμοφ 75'), Τάλις, Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον, Τόμεσακ

ΑΕΚ (Νταβίντ Μπαντία): Λεάλ, Τόμοβιτς, Γκονζάλεζ, Εγγλέζου (Γκασπάρ 90+5'), Ροσάλες (Τάντι 46'), Λέδες, Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ (Ακοράν 46'), Τρισκόφσκι (Γκιούρτσκο 76'), Ματ (Ρόμο 46')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Φυσικά είμαστε πολύ χαρούμενοι με τους τρεις βαθμούς. Ξέραμε πόσο σημαντικό ήταν το παιχνίδι για εμάς. Kι ήταν δύσκολο μετά τη διακοπή των εθνικών γιατί είχαμε αρκετά προβλήματα. Αλλά παίξαμε αρκετά καλά, με δύναμη και αρκετή δουλειά. Τώρα που νικήσαμε μπορώ να αστειευτώ λίγο πως ήταν διαφορετικό σε σχέση με άλλα παιχνίδια καθώς δεν δεχθήκαμε γκολ, ήμασταν λίγο τυχεροί. Φτιάξαμε αρκετές ευκαιρίες, αυτό δεν είναι κάτι καινούριο. Σήμερα φυσικά είναι σημαντικό αποτέλεσμα, χρειάζεται να επικεντρωθούμε τώρα σε άλλο παιχνίδι, να κερδίσουμε κι άλλους βαθμούς στο επόμενο. Αλλά είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα και τα παιδιά γιατί είχαμε πολλά προβλήματα τελευταίως με τραυματισμούς και άλλα».

Αν μετά τη σημερινή νίκη είναι ανοικτό για την Ευρώπη: «Φυσικά είναι ανοικτό. Δες πόσο κοντά είμαστε, ακόμη και στη δεύτερη θέση. Είμαστε πολύ κοντά. Υπάρχουν έξι παιχνίδια, πολλοί διεκδικήσιμοι βαθμοί. Πρέπει να αρχίσουμε από σήμερα να ετοιμαζόμαστε για τον ΑΠΟΕΛ. Πιστεύουμε ότι είμαστε στη μάχη για την Ευρώπη ναι».

Για τους οπαδούς: «Πάντα λέμε πόσο σημαντικοί είναι, μας δίνουν πολλή δύναμη, είναι διαφορετικό όταν τους έχουμε. Σίγουρα σήμερα είναι ικανοποιημένοι και τους θέλουμε μαζί μας στο επόμενο παιχνίδι στη Λευκωσία».

«Πλησιάσαμε πολλές φορές στη νίκη και το συζητούσαμε μετά τα παιχνίδια ότι χάναμε ευκαιρίες. Είχαμε πολλές ισοπαλίες, φυσικά. Δεν ήταν όμως ότι ήμασταν παθητικοί στο γήπεδο, ήμασταν καλοί, δημιουργούσαμε, προσπαθούσαμε να επιτεθούμε. Πρέπει να κάνουμε σερί νίκες».

Για τα αγωνιστικά δεδομένα με τον ΑΠΟΕΛ: «Ελπίζω ότι τα παιδιά θα επιστρέψουν, οι περισσότεροι από αυτούς που απουσιάζουν. Είναι δύσκολο να πω τώρα για Ρούτκο, Παλάσιος, Χέσταντ. Ελπίζω να είναι έτοιμοι να προπονηθούν στις επόμενες μέρες».

Νταβίντ Μπαντία (ΑΕΚ): Ήρθαμε για να κερδίσουμε. Δεν είναι εύκολο για μας να το αποδεχθούμε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές δυσκολίες να βρούμε το στιλ μας στον αγωνιστικό χώρο. Με τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο δώσαμε περισσότερη ένταση, μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Τα δύο γκολ που δεχθήκαμε, από ένα λάθος και μια στατική φάση. Έίχαμε δύο δοκάρια. Η επιθυμία μας ήταν να κερδίσουμε αλλά έληξε 2-0 και πρέπει να το αποδεχθούμε».

Aν αλλάζει όσα είπε πως πιστεύει στην ομάδα και στόχος είναι το νταμπλ: «Ακόμη πιστεύω πως μπορούμε. Είμαστε σε ένα γκρουπ που δεν υπάρχουν μεγάλες βαθμολογικές διαφορές και πιστεύω ότι μέχρι το τελευταίο ματς της σεζόν θα είναι ανοιχτό για 3-4 ομάδες να κερδίσουν το πρωτάθλημα».

Για το ότι από ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία της πήγε σε ομάδα με πρωταγωνιστικούς στόχους κι αν θεωρεί πως ίσως θα είναι αργά μέχρι οι παίκτες του να εμπεδώσουν όσα θέλει: «Mε την ποιότητα των παικτών που έχουμε είναι πιο εύκολο για μένα να καταλάβουν τι χρειάζεται να κάνουν. Δεν είναι εύκολο να προσαρμοστώ αλλά είναι ψηλό το επίπεδο. Σήμερα δεν το δείξαμε όμως είμαι σίγουρος ότι θα γίνει, με προσπάθεια και ένταση στα επόμενα παιχνίδια».

Νικόλας Εγγλέζου (ΑΕΚ): «Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καθόλου καλοί όμως είχαμε ευκαιρίες, και στο πρώτο και στο δεύτερο, στο δεύτερο ήμασταν πολύ καλύτεροι, ειλικρινά ό,τι και να πω, δεν ξέρω τι να πω ειλικρινά.

Όμως θα σταθώ κάπου, στο 1-0 επειδή ήταν δικό μου το φάουλ, καταλαβαίνω ότι όλοι κάνουν λάθη, και οι διαιτητής θα κάνει λάθη, έχουμε τα VAR όμως, ήταν ξεκάθαρη κόκκινη κάρτα. Δεν το δέχομαι να μην δεχθεί ο αντίπαλος κόκκινη κάρτα εκεί. Σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Δεν ήταν αυτή η αιτία που χάσαμε όμως κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται. Συγνώμη στον κόσμο, τι να πω, βαρέθηκα να το λέω. Συνεχίζουμε. Πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι.

Κάθε βδομάδα λέμε τα ίδια. Κάθε βδομάδα γίνονται τα ίδια. Είμαστε τόσο κοντά όμως και τόσο μακριά. Πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι αν θέλουμε να συνεχίσουμε να πιστεύουμε.

Είναι ένας τελικός για εμάς. Η νίκη είναι μονόδρομος. Βαρέθηκα να παρακαλώ τον κόσμο να είναι δίπλα μας, το ζητάμε για τελευταία φορά, πρέπει να γεμίσουμε το γήπεδο να πάρουμε μια νίκη όχι γιατί το αξίζουμε εμείς αλλά γιατί το αξίζουν αυτοί».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Και υστερήσαμε και δεν ανταποκριθήκαμε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο είχαμε τις στιγμές για να ισοφαρίσουμε, δεν τα καταφέραμε, χάσαμε από την Πάφο, της αξίζουν συγχαρητήρια. Ήταν ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι αλλά δεν ανταποκριθήκαμε. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Πάφου. Για το τέλος, επειδή είδα τη φάση, δεν έχει να κάνει με την απόδοση, χάσαμε από την Πάφο και τους συγχαίρουμε, έχει να κάνει με τη φάση στον Εγγλέζου, πραγματικά δεν ξέρω τι συνεννόηση έγινε. Ήταν καθαρή κόκκινη. Δεν ξέρω πραγματικά, επαναλαμβάνω αυτό δεν έχει να κάνει με την απόδοσή μας. Είμαστε αναγκασμένοι να δούμε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα.

Δεν αξιοποιήσαμε την ευκαιρία. Με τα αποτελέσματα που προηγήθηκαν, με αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και ξέροντας ότι με νίκη θα πλησιάζαμε, την ευκαιρία την πετάξαμε στον κάλαθο των αχρήστων. Ευχαριστώ και τον κόσμο που ήρθε και στήριξε την ομάδα, δεν τον αποζημιώσαμε.

Δεν έχουμε περιθώρια, πρέπει να πάρουμε νίκη με τον Απόλλωνα. Έχουμε τρεις σερί ήττες. Αντί να πλησιάσουμε, μας προσπερνούν και μας πλησιάζουν άλλοι».