Έγραψε ιστορία ο Άρης, νίκησε την Ομόνοια και έφυγε με το... διπλό από το ΓΣΠ

Παρασκευή, 10/2/2023 - 21:57

Ιστορικό «διπλό»!

Ο Άρης πέρασε... σίφουνας από το ΓΣΠ, επικρατώντας με 2-0 επί της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, για πρώτη φορά.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» με μια καταιγιστική εμφάνιση κατάφερε να... κολλήσει δεύτερη συνεχόμενη νίκη και να πάρει άλλους τρεις σημαντικούς βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» παρέμειναν αδιόρθωτοι και γνώρισαν νέα βαριά ήττα, μετά από αυτή κόντρα στην Ανόρθωση, στο ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της ομάδας.

1

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να πάρουν διαφορά δύο τερμάτων, με τους Μπένγκστον και Μπαμπίκα να σκοράρουν στο 20ο λεπτό και 43ο λεπτό αντίστοιχα.

Η ομάδα της Λευκωσίας αντιμετώπιζε προβλήματα τόσο ανασταλτικά, όσο και μεσοεπιθετικά και δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με τον κόσμο για ακόμη μια φορά να είναι δυσαρεστημένος.

1

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την επίδοση τους, είχαν κάποιες ευκαιρίες, όμως το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν σε 2-1, με τον Ανσαριφάρντ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα στο 79ο λεπτό.

1

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το «τριφύλλι» έχασε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά από τον έβδομο Απόλλωνα και μένοντας στάσιμο στους 35 βαθμούς, διακινδυνεύει την παραμονή του στην πρώτη εξάδα.

Από την άλλη η ομάδα της Λεμεσού πανηγύρισε σπουδαία νίκη και ανέβηκε στους 46 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την Πάφο, παραμένοντας στην 4η θέση.

Στην επόμενη (24η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται την Δευτέρα (20/02, 19:00), στο ΓΣΠ από τον Ολυμπιακό και ο Άρης υποδέχεται το Σάββατο (16/02, 16:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτη τελική για την Ομόνοια στο 11ο λεπτό, με τον Mάθιος να εκτελεί το φάουλ, τον Ανσαριφάρντ να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και τον Βανά να μπλοκάρει σταθερά.

Έξι λεπτά αργότερα ο Άρης απάντησε, με τον Κακόριν αν δοκιμάζει το σουτ, εντός περιοχής και τον Φαμπιάνει να ελέγχει εύκολα.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον 31χρονο από τα δεξιά, να κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Μπέγκστον, ο οποίος από πλεονεκτική θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα τέρματα διπλασιάστηκαν από την ομάδα της Λεμεσού στο 44ο λεπτό, με τον Γκόμις να κλέβει την μπάλα, εκμεταλλευόμενος την λανθασμένη μεταβίβαση του Μίλετιτς και να δίνει στον Μπαμπίκα, ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο.

Δοκάρι για την Ομόνοια στο 52ο λεπτό, με τον Λέτσιακς να επιχειρεί σέντρα-σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή.

Νέα ευκαιρία για τους «πράσινους» στο 63, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει το σουτ, μακριά από την περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ.

Η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε στο 79ο λεπτό, με τον Ιρανό επιθετικό να νικάει τον Βανά Άλβες, από τα ένδεκα βήματα, κάνοντας το 2-1.

1

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κασάμα (46′ Κούσουλος), Λοίζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού (75′ Ντίσκερουντ), Λανγκ, Παναγιώτου (25′ Μπάρκερ) (62′ Μπεσεντίν) Μίλετιτς, Μπεζούς (46′ Παπουλής)

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βάνα, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον (75′ Καζού), Γκομίς (62′ Ντελμίρο), Γιαγκό, Στρούσκι (62′ Μπράουν), Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν (81′ Στεπίνσκι).

1

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Είχαμε μεγάλη ευκαιρία σήμερα να ανεβούμε και ψυχολογικά και βαθμολογικά όμως δεν τα καταφέραμε κι είναι δική μας ευθύνη. Αλλάξαμε το σύστημα γιατί είδαμε κάποια πράγματα στο τελευταίο παιχνίδι και προσπαθήσαμε τουλάχιστον να κλειδώσουμε την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Η ομάδα με αυτόν τον τρόπο έκανε με την ΑΕΚ εδώ πολύ καλό παιχνίδι, όμως τα συστήματα δεν παίζουν στον αγωνιστικό χώρο, παίζουν το πάθος, η δύναμη, η θέληση, το τρέξιμο κι αυτό πρέπει να κάνω για να αλλάξει αυτή η ομάδα. Όσο είμαι εδώ θα παίζω με παίκτες που θα δίνουν το 100% στην ομάδα, ό,τι έχουν και δεν έχουν, να τρέχουν, να βάζουν πάθος, δύναμη και να δημιουργούν προβλήματα στον αντίπαλο όπως κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο. Η προσπάθεια του β' μέρους έδειξε ότι μπορούμε. Η ομάδα έχει πολύ δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη, πρέπει να δούμε μπροστά. Ένα παιχνίδι, ντέρμπι, που πρέπει να ετοιμαστούμε για αυτό γιατί αυτά τα παιχνίδια είναι αυτά που είναι ο μοναδικός στόχος που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ομάδα κι αυτά πρέπει να διεκδικήσουμε με τους παίκτες που έχουμε στη διάθεσή μας. Συγχαρητήρια στον Άρη και μεγάλο συγνώμη στον κόσμο».

Αν προλαβαίνει να αλλάξει αυτά που θέλει μέχρι τον προημιτελικό με τον ΑΠΟΕΛ: «Από τη στιγμή που είμαστε εδώ πρέπει να το κάνουμε άμεσα. Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τι έγινε σήμερα. Έγιναν πολλά λάθη ατομικά και ομαδικά, πρώτη ευθύνη έχει ο προπονητής. Να πάρουμε το καλύτερο από κάθε παίκτη, το παιχνίδι της Τετάρτης είναι μεγάλο, δύο παιχνίδια, Τετάρτη είναι ο πρώτος τελικός, έτσι πρέπει να το δούμε για να περάσουμε στον επόμενο γύρο».

Μήνυμα στον κόσμο της Ομόνοιας: «Δεν είναι αυτά τα αποτελέσματα που πρέπει να έχει αυτή η ομάδα. Στόχος είναι οι νίκες σε κάθε παιχνίδι, πρέπει εμείς οι ίδιοι να αλλάξουμε τα δεδομένα, αυτά υπάρχουν και μόνο εμείς που είμαστε στα αποδυτήρια μπορούμε να τα αλλάξουμε, κανείς άλλος, αν δεν τα αλλάξουμε εμείς είναι κρίμα για αυτή την ομάδα».

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Πετύχαμε σήμερα κάποιους στόχους. Πρώτα από όλα σφραγίσαμε για δεύτερη χρονιά σερί την εξάδα. Κανείς δεν το περίμενε αυτό από τον Άρη. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά. Επίσης κερδίσαμε την Ομόνοια πρώτη φορά στο ΓΣΠ. Επίσης μεγάλο επίτευγμα, συγχαρητήρια στα παιδιά. Επίσης, δείξαμε ξανά την εκπληκτική νοοτροπία που έχουν οι παίκτες. Με πόσο πάθος και ένταση έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο, ήταν τοπ. Στο δεύτερο ξέραμε ότι ο κόσμος θα έσπρωχνε την Ομόνοια, κάναμε κάποιες αλλαγές. Δεν είχαμε τοπ δεύτερο ημίχρονο. Ήταν λίγο αγχώδες στο τέλος. Συνεχίζουμε, να προσπαθήσουμε να πετύχουμε τους επόμενους στόχους».

Για το ότι στα στραβά αποτελέσματα είπε ότι δεν θα αλλάξει το πλάνο του κι οι νίκες θα έρθουν κι αν είναι αυτός ο λόγος: «Ήρθα με αυτοπεποίθηση και θα φύγω με αυτοπεποίθηση. Δεν έχει σχέση το επάγγελμα, χρειάζεσαι αυτοπεποίθηση για να πετύχεις. Εμένα υπάλληλοι μου είναι οι παίκτες και πρέπει να τους εμπνέεις. Και πέρσι θέλαμε να βάλουμε κάποια στοιχεία αλλά δεν ήταν εύκολο, φέτος ξεκινήσαμε μαζί και τα βάλαμε. Ομάδες αλλάζουν πέντε-έξι προπονητές τον χρόνο, για να δουλέψει ένας προπονητής πρέπει να μείνει καιρό. Θα μείνω πιστός στο ίδιο πλάνο».