«Λύγισε» τον Ακρίτα με... buzzer beater του Μπέζους η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/12/2022 - 19:00

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε!

Η Ομόνοια με λυτρωτή τον Μπεζούς, που... χτύπησε στις καθυστερήσεις, επικράτησε με 1-0 επί του Ακρίτα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας την δεύτερη συνεχομένη νίκη της.

Σε ένα ματς που το «τριφύλλι» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε αξιόλογες ευκαιρίες, δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την ουραγό του πρωταθλήματος να διαχειρίζεται καλά τον αγώνα, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα.

Το ματς έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, όμως ο  Μπέζους σαν από μηχανής θεός, έδωσε την λύση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της Λευκωσίας αν και δεν έθελξε με την απόδοση της, με τον κόσμο να είναι εμφανώς δυσαρεστημένος και να αποδοκιμάζει τον Γιανίκ Φερέρα, κατάφερε έστω και στο τέλος να πάρει πολύ σημαντικό τρίποντο, που πέρα των άλλων της προσφέρει και ψυχολογία.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το «τριφύλλι» βρίσκεται στην 6η θέση σε ισοβαθμία με τον Απόλλωνα (22 βαθμούς) και ο Ακρίτας παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς.

Στην επόμενη (15η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται την Παρασκευή (16/12, 19:00), στην «Αρένα» από την ΑΕΚ και ο Ακρίτας υποδέχεται το Σάββατο (17/12, 19:00) τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 17ο λεπτό, με τον Ανσαριφάρντ να σουτάρει μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Περντρέου.

Ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Λέτσιακς να εκμεταλλεύεται την λανθασμένη μεταβίβαση του Σέχιτς και τον Κόρατς να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή, σε δεύτερο χρόνο ο Ανσταριφάρντ δοκίμασε νέο σουτ, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι έγιναν ξανά επικίνδυνοι, με τον Λοΐζου να κάνει δυνατό σουτ μέσα από την μικρή περιοχή και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Ο Ακρίτας απείλησε για πρώτη φορά στο 31ο λεπτό, με την μπάλα να στρώνεται στον Καραγιάννη, έπειτα από λάθος απομάκρυνση, αυτόν να σουτάρει χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Η Ομόνοια θα απαντήσει ένα λεπτό αργότερα, με τον Μπρούνο να παίρνει ανενόχλητος κεφαλιά, μέσα στην... καρδιά της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία στην ανάπαυλα έκανε ο Ακρίτας στο 49ο λεπτό, με τον Γαβριήλ να εκτελεί απευθείας το φάουλ, από καλό σημείο και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Η ομάδα της Χλώρακας έκανε νέα ευκαιρία στο 60ο λεπτό, με τον Μασάδο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Ουζόχο να μαζεύει σταθερά.

Η Ομόνοια θα χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 64ο λεπτό, ο Μπρούνο πήρε γυριστή κεφαλιά, μέσα στην περιοχή και ο Περντρέου έκανε εντυπωσιακή απόκρουση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο 28χρονος δεν θα καταφέρει να τελειώσει, άλλη μια μεγάλη φάση πέντε λεπτά αργότερα, στέλνοντας την μπάλα στον... ουρανό.

Το «τριφύλλι» θα απειλήσει ξανά στο 74ο λεπτό, με τον Κακουλλή να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Περντρέου, ο πρώτος σήκωσε την μπάλα θέλοντας να τον «κρεμάσει», στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι θα βρουν το γκολ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, με τον Μπεζούς να κάνει εξαιρετικό πλασέ, έκτος περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

2

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσγιακς, Κασάμα (80′ Κούσουλος), Μπασιρού (58′ Παπουλής), Μπρούνο (80′ Μπάρκερ), Λοΐζου, Κίτσος (58′ Μπεζούς), Ανσαριφάρντ (70′ Κακουλλής).

Ακρίτας (Μαρκ Βελάσκο): Περντρέου, Σέχιτς, Κόρατς, Ντραμέ, Καραγιάννης, Άμπραχαμ, Κονέ, Ελ Τζεμίλι, Γαβριήλ (67′ Εράσο), Αραούχο (80′ Πογκέν), Αμπντουσαλάμοφ (52′ Ραμίρες).

Γιανίκ Φερέρα (Ομόνοια):

Αρχική δήλωση: «Το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου είναι μπράβο στους παίκτες μου. Αυτό το παιχνίδι ήταν δύσκολο. Πολλοί θα σκέφτονταν ότι επειδή παίζαμε με τον τελευταίο έπρεπε να βάλουμε 3-4 γκολ. Αξίζαμε αυτή την νίκη. Είμαι πολύ χαρούμενος για όλη την ομάδα σήμερα. Θέλω να πιστώσω τους παίκτες μου. Ήταν ένα σκληρό ματς και οι παίκτες κράτησαν την συγκέντρωση τους και δεν είχαν νεύρα και πανικό. Έδειξαν ηρεμία οι παίκτες μου. Αυτοί οι τρεις βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί. Ήταν δραματικό το φινάλε για εμάς».

Για το αν είναι ικανοποιημένος για την εμφάνιση και για τα αρνητικά και τα θετικά του αγώνα: «Είναι πολύ περισσότερα τα θετικά. Κάποιες φορές σε αυτά τα ματς πρέπει να κάνεις υπομονή. Πρέπει να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί. Ο Ακρίτας ήταν αρκετά οργανωμένος. Διατηρήσαμε την ηρεμία μας και προσπαθήσαμε να έχουμε ποικιλία στην επίθεση μας. Θέλουμε να απολαύσουμε για λίγο αυτή την στιγμή».

Για τα επόμενα παιχνίδια που είναι ντέρμπι: «Αυτή την στιγμή δεν σκέφτομαι τα επόμενα παιχνίδια».

Για τους τραυματίες: «Ο Χούπερ θα κάνει MRI αύριο. Μάταβζ και Μινξ είναι άρρωστοι».

Ρόμαν Μπέζους (Ομόνοια): «Πολύ σημαντική νίκη και, είναι ωραίος ο τρόπος που ήρθε.

«Ξέρουμε ότι δεν ξεκινήσαμε καλά αυτή τη σεζόν, αλλά νομίζω ότι αρχίζουμε να παίζουμε καλύτερα. Δημιουργούμε πολλές ευκαιρίες. Έχουμε λοιπόν δύο σημαντικά παιχνίδια, αλλά μπαίνουμε σε πλήρη αυτοπεποίθηση».

Μάρκ Βελάσκο (Ακρίτας): «Καλησπέρα σας. Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι σήμερα. Η ομάδα μας έπαιξε αρκετά καλά, προσπάθησε και συγχαρητήρια στους παίκτες για την απόδοση τους».