«Πάτησε» την... κάκιστη Ομόνοια ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/10/2021 - 20:57

Συνεχίζει να παραπαίει η Ομόνοια, συνεχίζει να... αρέσει ο Ολυμπιακός!

Ο «Τακτακαλάς» επικράτησε των πρωταθλητών με 1-0 χάρις στο γκολ του Πεχλιβάνη στο 54ο λεπτό στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Αξίζει να αναφέρουμε πως η Ομόνοια για μια ώρα στην αναμέτρηση αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο μιας και στο 30ο λεπτό ο Σέχου είδε την κόκκινη κάρτα από τον Λούκα Σωτηρίου.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας εφτά βαθμούς, ενώ το «τριφύλλι» παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς και την ένατη θέση.

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, για την έκτη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο (16/10 - 19:00). Η Ομόνοια με τη σειρά της θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τον Απόλλωνα μια μέρα αργότερα (17/10 - 17:00).

Πρώτο σουτ στον αγώνα, του Σαρφό εκτός περιοχής, πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο η μπάλα στο έκτο λεπτό.

Στο 21ο λεπτό, μακρινό σουτ του Γουίλσον, με δυσκολία απομάκρυνε ο Φαμπιάνο.

Με τη συμπλήρωση του ημίωρου, κίτρινη στον Σέχου για φάουλ στον Γουακάσο. Πήγε στο VAR o Σωτηρίου να ελέγξει το ενδεχόμενο κόκκινης κάρτας και άλλαξε την απόφαση του, δείχνοντας την κόκκινη κάρτα τελικά στον Νιγηριανό.

Εκτός περιοχής σουτ του Πεχλιβάνη, με δυσκολία ξανά ο Φαμπιάνο στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

O Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με τον Πεχιλβάνη. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση από τους «μαυροπράσινους», ο Κύπριος μεσοεπιθετικός έκανε το εκτός περιοχής σουτ, κόντραρε στον Γιούστε η μπάλα, ξεγέλασε τον Φαμπιάνο αφού άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα.

Σουτ του Πεχλιβάνη από καλή θέση στο 67ο λεπτό, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε εύκολα ο Φαμπιάνο.

Tη… μπουκία από το στόμα του Γκουστάβο πήρε την τελευταία στιγμή με προβολή ο Γιούστε. Βρέθηκε σε θέση βολής ο Βραζιλιάνος, τον πρόλαβε και έσωσε ο Ισπανός στο 72ο λεπτό.

Μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνο στο 78ο λεπτό σε πολύ δυνατό σουτ του Πεχλιβάνη από θέση ανάμεσα στο πέναλτι και τη γραμμή της περιοχής, με το ένα χέρι απομάκρυνε σε κόρνερ.

Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, με μακρινό σουτ του Ατιέμγουεν να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού στις καθυστερήσεις.

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Μποβέδα, Μάντζης, Γουίλσον, Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (Κονφέ 81'), Ντιάνιε, Γουακάσο (Χαραλάμπους 33', Γκουστάβο 59'), Νάνι, Κυριάκου (Κα 81')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης (Χαραλάμπους 79'), Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς, Σέχου, Παναγιώτου, Παπουλής (Μιξ 65'), Λοΐζου (Ζαχαρίου 65'), Τζιωνής (Ατιέμγουεν 74'), Κακουλλής (Τσέποβιτς 65')