Χορταστικό παιχνίδι αλλά... συμβιβασμός για Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 12/12/2021 - 20:57

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΑΠΟΕΛ για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta καθώς οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο, 1-1. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 88ο λεπτό με τον Μάντζη, όμως ο ΑΠΟΕΛ «απάντησε» με τον Καρώ στο 90ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν ανώτερος, δημιούργησε πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Από την άλλη, οι «μαυροπράσινοι» αμύνθηκαν πολύ καλά και δημιούργησαν ρήγματα στις αντεπιθέσεις και πήραν το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος, με τον ΑΠΟΕΛ όμως να έχει την… απάντηση.

Με αυτή την ισοπαλία, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 16 βαθμούς και παρέμεινε στην έκτη θέση, έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχει εξίσου 16 βαθμούς όμως βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος (14η), ο Ολυμπιακός θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στο Τσίρειο (19/12 - 17:00). Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ θα παραμείνει στο ΓΣΠ για να φιλοξενήσει τον Απόλλωνα (18/12 - 19:00) στη μεγάλη αναμέτρηση της αγωνιστικής.

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σόουζα με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Πολύ καλή ατομική ενέργεια από τον Κα και φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της επανορθωτικής στο 16ο λεπτό, το οποίο κατέληξε λίγο πάνω απ' τα δοκάρια.

Ο διαιτητής Νεοκλέους υπέδειξε πέναλτι επειδή θεώρησε ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σαμπίνια μετά από προσπάθεια του Ντε Βινσέντι στο 18ο λεπτό. Μετά από αξιολόγηση της φάσης από το VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του.

Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ έπειτα από σουτ του Νατέλ εκτός περιοχής στο 27ο λεπτό. Η μπάλα βρήκε και σε... αντίπαλο πόδι και άλλαξε κάπως πορεία.

Πανέμορφο σουτ του Σόουζα στο 44ο λεπτό, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα.

Αντεπίθεση για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Νατέλ στο 48ο λεπτό να μπαίνει στην περιοχή του Ολυμπιακού, να κάνει το σουτ, όμως ο Μολ με δυσκολία έδιωξε τη μπάλα.

Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 55ο λεπτό με τον Σόουζα. Ο Νατέλ έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον αμαρκάριστο Σόουζα ο οποίος από το ύψος του πέναλτι περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Μολ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση, ο Κα βρέθηκε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, με τον Ιταλό να λέει «όχι» και να διατηρεί το 0-0.

Στο 79ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Τσεμπάκ δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από απρόσεκτο παίξιμο πάνω στον Μουκτάρη.

Στο 84ο λεπτό, ο Μάντζης βρέθηκε «φάτσα» με τον Σκουφέτ, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία.

O Ευτυχίδης έδωσε την ασίστ στον Μάντζη που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 88ο λεπτό.

Η «απάντηση» του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση καθώς στο 90ο λεπτό ο Καρώ με κοντινή προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Μουκτάρης, Σάλι (Μάντζης 69'), Κα (Πεχλιβάνης 69'), Γουίλσον (Ευτυχίδης 85'), Μανρίκε, Σαρφό (Γκουστάβο 90'), Κονφέ, Κυριάκου (Νάνι 85')

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Σάβιτς, Τσεμπάκ, Σαμπάλα, Σατσιάς (Νταουσβίλι 70'), Σόουζα, Εντονγκαλά (Μάγκλιτσα 70'), Οκριασβίλι, Ντε Βινσέντι (Ντανίλο 70', Θεοδώρου 85'), Νατέλ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Γιώργος Πετράκης (Ολυμπιακός): «Έγινε πολύ ωραίος ποδοσφαιρικός αγώνα όλοι το ευχαριστήθηκαν κάτω από θετικό πλαίσιο. Οι δύο ομάδες απέδωσαν σπουδαία. Κάναμε ισορροπημένο παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες απέναντι στην ποιότητα του ΑΠΟΕΛ, τον κρατήσαμε μακριά από την εστία μας εκτός από μερικές περιπτώσεις. Το αποτέλεσμα σαν γενική εικόνα ήταν κοντά στην ισοπαλία. Μας αφήνει μια μικρή πίκρα που ισοφαριστήκαμε στο τέλος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έχουμε σπουδαίους παίκτες μπορούμε να δούμε στα ίσα κάθε αντίπαλο. Κοιτάμε το επόμενο στόχο που είναι το ματς με την ΑΕΛ.

Ο στόχος μας είναι η πορεία του Ολυμπιακού. Στόχος να αναγεννηθεί ο Ολυμπιακός. Θέλουμε σταθερότητα. Σε όλα τα παιχνίδια ήμασταν ανταγωνιστικοί. Θέλουμε να είμαστε στο γκρουπ όπου θα διεκδικήσουμε τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Είναι μόνο κάποια ημίχρονα που δεν αποδώσαμε. Έχω τρομερή πίστη στους παίκτες μου. Μπορεί να περνάμε άσχημες στιγμές κάποτε. Αν κρίνουμε πως θέλουμε κάπου μεταγραφή ναι θα το πράξουμε. Δεν θα κάνουμε μεταγραφή απλά για να την κάνουμε σε συνεργασία με την διοίκηση. Αυτό που συμβαίνει φέτος είναι τρομερό. Είναι φανταστικό πρωτάθλημα όποια πρόβλεψη και να γίνει είναι δύσκολη. Στο φινάλε του πρώτου γύρου θέλουμε να είμαστε στην πρώτη εξάδα».

Για το πρώτο γκολ του Μάντζη και την ασίστ του Ευτυχίδη κατέληξε: «Είναι σημαντικό και έχω τρομερή πίστη σε όλους τους παίκτες. Ο Βασίλης είναι ένα παιδί που κάνει μεγάλη προσπάθεια. Είναι ιδιαίτερη η θέση του επιθετικού. Είναι κάποτε κάποιες περίοδοι που περνάνε και αυτοί. Είμαστε χαρούμενοι που ο Βασίλης σκόραρε και ο Φίλιππος ήρθε από τον πάγκο και βοήθησε. Έχει όλο το μέλλον μπροστά του. Στηρίζουμε όλα τα παιδιά».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους ποδοσφαιριστές μου για την υπομονή που έδειξαν για κάποια πράγματά. Παίξαμε το καλύτερο ποδόσφαιρο από τη μέρα που ήρθα. Ο αντίπαλος μας έκανε τελική μετά που μείναμε με δέκα παίκτες. Θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκαναν. Είναι κρίμα που χάσαμε αυτούς του πολυτίμους βαθμούς. Έδειξαν οι επιστροφές ότι μπορούμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα και αυτό θα κάνουμε και στη συνέχεια. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και μας στήριξε.

Πλην το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ, στα υπόλοιπα παιχνίδια έπρεπε να κερδίσουμε. Έχει εφτά αγωνιστικές που προσπαθούμε να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια, από λεπτομέρειες αστοχίες και λίγο η ατυχία μας έχουν στοιχήσεις τις νίκες. Αλίμονο να έχουμε παράπονο από τους ποδοσφαιριστές, όλοι ξέρουμε ποσό καλή ομάδα είναι στις αντεπιθέσεις ο Ολυμπιακός. Η ομάδα μας έδειξε από την αρχή τη θέλει. Χωρίς λόγο υπήρχε εκνευρισμός και αυτό δεν οφείλεται σε εμάς».

Βασίλης Μάντζης (Ολυμπιακός): «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι που δεν ήρθε η νίκη όπως την προηγούμενη αγωνιστική. Μετά την κακή εμφάνιση με την Άχνα βελτιωνόμαστε. Το να πετυχαίνεις γκολ στο 88′ και να μην κερδίζεις όταν ο αντίπαλος είναι με 10, τι να πω; Είναι κρίμα με αυτή την προσπάθεια να μην παίρνουμε τους βαθμούς που πρέπει. Το έψαχνα το γκολ, με βοήθησαν και οι συμπαίκτες μου».