Συμβιβασμός... κορυφής για Ολλανδία και Εκουαδόρ

Παρασκευή, 25/11/2022 - 19:57

Συμβιβασμός μεταξύ της Ολλανδίας και του Εκουαδόρ με 1-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Α' ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «ορανιέ» μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Γκάκπο να πετυχαίνει το ταχύτερο γκολ, μέχρι τώρα στο φετινό Μουντιάλ. Μετά το 20ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκαν.

Ο Ισημερινός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην ανάπαυλα, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει το σκορ στο 49ο λεπτό, με τον Βαλένσια. Η Ολλανδία δυσκολευόταν στο μεσοεπιθετικό κομμάτι και εμφανίστηκε χωρίς ενέργεια και φαντασία, με τους αντίπαλους της να πολιορκούν την περιοχή της, ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι για ακόμη ένα ματς, δεν ήταν αντάξιοι των προσδοκιών τους, ενώ από την άλλη το Εκουαδόρ απέδειξε ότι μπορεί να... κοιτάξει κάθε αντίπαλο στα μάτια και να του βάλει δύσκολα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες θα παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 4 βαθμούς.

Στην επόμενη αγωνιστική, οι «ορανιέ» αντιμετωπίζουν το Κατάρ (29/11, 17:00) και το Εκουαδόρ την Σενεγάλη (29/11, 17:00).

Οι ενδεκάδες

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ – Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε – Ντάμφρις, Κουπμάινερς, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ – Κλάασεν – Γκάκπο, Μπεργκβάιν.

Εκουαδόρ (Γκουστάβο Άλφαρο): Γκαλίντεζ – Πρεσιάδο, Τόρες, Πορόσο, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν – Καϊσέδο, Mέντες, Πλάτα, Εστράδα - Βαλένσια.