«Τούμπαρε» τον Ερμή και... ανάσανε η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 7/5/2021 - 19:52

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα κόντρα στον Ερμή με 3-1 στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των play-off.

Η ομάδα της Αμμοχώστου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο λεπτό με το γκολ του Φόλμπρεχτ, εν τέλει κατάφερε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι. Αρχικά ο Ντανίλο ισοφάρισε στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Τσουκαλάς ολοκλήρωσε την ανατροπή με δύο δικά του γκολ στο 17ο και 49ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 38 βαθμούς και μπορεί να ελπίζει βάσιμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία και τη νέα αγωνιστική περίοδο. Πολύ δύσκολα έχουν γίνει τα πράγματα για τους «φτεροπόδαρους» καθώς έμειναν στους 32 βαθμούς και στην προτελευταία θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική (10η) των play-off, η Νέα Σαλαμίνα πάει στο Δασάκι της Άχνας για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό (12/05 - 20:00). Από την άλλη, ο Ερμής φιλοξενεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου (11/05 - 19:00).

Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνος Μηνά): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (Μπρένο 88'), Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Οσέι (Σανκό 77'), Σμοβς, Σιαθάς (Κρεάν 66'), Ντανίλο, Μουστιβάρ

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Καραγκούνης, Φόλμπρεχτ, Ρουσιάς, Ντίας (Παντελή 46'), Γκάταριτς (Βάλπορτ 66'), Σαντό (Κοβάσεβιτς 28'), Κυριακίδης (Παπαθανασίου 66', Κύπρου 84'), Σιντιμπέ