«Στοπ» της Νέας Σαλαμίνας στον Απόλλωνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 24/1/2021 - 20:26

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta μεταξύ της Νέα Σαλαμίνας και του Απόλλωνα στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Το σκορ για τους Λεμεσιανούς άνοιξε ο Νικολά Ντιγκινί στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι. Η… απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντανίλο στο 66ο λεπτό ο οποίος νίκησε τον Δημητρίου μετά από τετ α τετ.

Να αναφέρουμε πως ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Γιώργος Βασιλείου στο 78ο λεπτό είδε την κόκκινη κάρτα. Φάση η οποία εξετάστηκε και από το VAR.

Με την ισοπαλία αυτή ανέβηκε στους 44 βαθμούς και παραμένει μόνος πρώτος στη βαθμολογική κατάταξη όμως έχασε την ευκαιρία να ανοίξει τη… ψαλίδα. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στους 25 βαθμούς και στο -1 από την έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (22η), η ομάδα της Αμμοχώστου πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό, το Σάββατο, 31 Ιανουαρίου στις 18:30. Από την άλλη, ο Απόλλωνας φιλοξενεί στη μεγάλη αναμέτρηση της αγωνιστικής τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο, το Σάββατο, 30 Ιανουαρίου στις 18:30.

Σέντρα στου Πέδρο, κοντινό σουτ του Ντιγκινί, απόκρουσε όμως ο Βεσελόφσκι στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 13ο λεπτό, ο Καμισόκο έκλεψε τη... μπουκιά από το στόμα του Ντιγκινί, ο οποίος πήρε την μπάλα στην περιοχή και ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία. Σέντρα του Πέδρο, κεφαλιά-ψαράκι του Παπουνασβίλι, η μπάλα μόλις άουτ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση, ο Σεργίου έκανε τη σέντρα για τους γηπεδούχους όμως η κεφαλιά του Ντανίλο ήταν άστοχη και έφυγε έξω.

Ο Απόλλωνας στο 38ο λεπτό κέρδισε πέναλτι όταν ο Γιαννιώτας τσίμπησε τη μπάλα και αυτή χτύπησε στο χέρι του Νικολάου. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 42ο λεπτό Νικολά Ντιγκινί ο οποίος έκανε το 1-0 για τους Λεμεσιανούς.

Στο δεύτερο μέρος, στο 51ο λεπτό ο Απόλλωνας είχε δοκάρι μετά από σουτ του Πίττα. Ο Ντιγκινί πήρε το... ριμπάουντ και πλάσαρε, αλλά ο Βεσελόφσκι απέκρουσε με τα πόδια.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Απόλλωνας είχε δεύτερο δοκάρι ξανά σε σουτ του Πίττα.

Ο Οσέι εκτέλεσε φάουλ με τη συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση, ο Χριστοφόρου έκανε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας μετά από κόρνερ στο 64ο λεπτό λεπτό, με δύο σουτ των Γιούστε και Μάρκοβιτς να στέλνουν την μπάλα στο σώμα του Χριστοφόρου και να χάνουν την ευκαιρία για το 2-0.

Στο 66ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντανίλο βγήκε τετ α τετ με τον Δημητρίου και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

Μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μπρένο, ο Χριστοφόρου σούταρε από τη μικρή περιοχή, υποχρεώνοντας τον Δημητρίου να διώξει ενστικτωδώς σε κόρνερ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Απόλλωνας στο 79ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Γιώργος Βασιλείου αποβλήθηκε από το διαιτητή της αναμέτρησης. Μια φάση που εξετάστηκε και από το VAR.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου (Παύλου 87'), Νικολάου (Μπρένο 46'), Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Οσέι (Βαρέλα 90'), Κονφέ, Τσιρίνο, Βάγκνερ, Μπεσαμά

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Κατελάρης (Χάμπος 68'), Γιούστε, Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι (Ματέι 58'), Πίττας, Γιαννιώτας, (Ψύχας 82') Ντιγκινί

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια, δύσκολος αγώνας κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα, καταθέσαμε ψυχή, τα παιδιά δεν σταμάτησαν να παλεύουν, ήταν πολύ σημαντικός ο βαθμός σ΄ένα βαθμοθηρικό πρωτάθλημα. Με την επιστροφή του κόσμου θέλουμε να κάνουμε «κάστρο» το γήπεδό μας. Κοιτάμε την συνέχεια. Δεν αποδεχόμαστε την ήττα, δεν μας άρεσε η ήττα από την Ανόρθωση. Σήμερα επανήλθαμε και κτίζουμε την νοοτροπία. Έχουμε απαίτηση από τους εαυτούς μας να παλεύουμε. Νιώθω περήφανος για τους παίκτες μου. Δεν σκέφτομαι εξάδα, αλλά το επόμενο παιχνίδι Συγχαρητήρια στον κύριο Πετράκη και στον Απόλλωνα».

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Θέλω να πω ότι σήμερα είχαμε ένα αποτέλεσμα που θεωρώ ότι αδικεί κατάφορα την ομάδα μας. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχαμε τον πλήρη έλεγχο και την κυριαρχία εκτός από μια στατική φάση. Είχαμε 5-6 καλές ευκαιρίες, και δυο δοκάρια και δημιουργήσαμε κι άλλες προϋποθέσεις. Θα μπορούμε να βάλουμε κάποιο γκολ και να καθαρίσουμε όμως δεν δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα παιδιά, έχουμε την ομάδα με την καλύτερη επίθεση. Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει στο ποδόσφαιρο. Το μέλημα μας είναι να εξελισσόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι. Ήταν ένα άτυχο και κακό αποτέλεσμα για μας. Γινόμαστε πιο δυνατοί και προχωράμε».

Τιμόθεος Παύλου (Νέα Σαλαμίνα): «Κρατάμε τον ένα βαθμό και βλέπουμε τη συνέχεια με αισιοδοξία. Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι από την αρχή γιατί παίζαμε με μια πολύ καλή ομάδα, τον Απόλλωνα. Είχαμε καλό δεύτερο ημίχρονο και καταφέραμε να πάρουμε το βαθμό. Θα παλέψουμε για όλα τα παιχνίδια. Βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και θα δούμε στο τέλος της ημέρας που θα είμαστε. Η προσπάθεια κάθε μέρα είναι μεγάλη. Έχουμε καλό σύνολο και θα προσπαθήσουμε να μπούμε στην εξάδα. Έχουμε τον Εθνικό, είναι καλή ομάδα όμως θα προσπαθήσουμε να πάρουμε το τρίποντο».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Είναι πάρα πού σημαντικός ο κάθε βαθμός, πόσω μάλλον κόντρα στην πρωτοπόρο. Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα μας, προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη, την θέλαμε πολύ, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Θα μας δώσει καλή ψυχολογία και κοιτάμε τη συνέχεια. Ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα, χρειάστηκε διαχείριση. Για τον προπονητή μας μιλάνε τα αποτελέσματα από μόνα τους. Όταν σε 14 αγώνες δέχεσαι μόνο τρεις ήττες, τότε είναι πολύ καλό και δείγμα της δουλειάς που γίνεται. Έχουμε εμπιστοσύνη σε όλα τα παιδιά».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Κακό αποτέλεσμα, δυστυχώς. Είχαμε την καθολική υπεροχή μέχρι το 65’ και όταν δεν σκοράρεις κινδυνεύεις. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι κάποιες στιγμές, ίσως και άτυχοι. Είναι μακρύς ο δρόμος, υπάρχουν πολλοί αγώνες. Δυστυχώς το πεντάλεπτο έγιναν όλα. Δεχθήκαμε το γκολ από ένα μακρινό βολέ και μετά ήρθε η αποβολή του Βασιλείου. Άλλαξαν και τα πλάνα του προπονητή. Προσπαθήσαμε και στο τέλος με 10 παίκτες. Προχωρούμε, υπάρχει μπόλικος δρόμος. Θα πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι, η ομάδα είναι στην πρώτη θέση και υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμα».

Για τη μεταγραφική ενίσχυση: «Δεν είναι ώρα για τέτοια. Από αύριο θα δούμε τα θέματα προγραμματισμού. Είμαστε στεναχωρημένοι με το αποτέλεσμα. Για 65’ ο Απόλλων ήταν πολύ καλός, δυστυχώς δεν μετουσιώσαμε τις ευκαιρίες μας σε γκολ και αυτό δεν γίνεται συχνά».