Απίθανη Λιόν πέταξε έξω τη Σίτι και πάει στον ημιτελικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/8/2020 - 23:53

Μια φοβερή Λιόν έκανε τη μεγάλη έκπληξη νικώντας με 3-1 τη Σίτι και πετώντας την εκτός, για να πάει αυτή στον ημιτελικό.

Αντάξια «αυλαία» στην προημιτελική φάση του Champions League έριξε το σημερινό ματς της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λιόν και η νίκη πρόκριση με 3-1 της δεύτερης, που θα αντιμετωπίσει έτσι την προσεχή Τετάρτη (19/08) τη Μπάγερν Μονάχου στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Με τον Κορνέ να σκοράρει για… τέταρτη φορά σε τρεις αναμετρήσεις απέναντι στους «σίτιζενς», οι ψυχωμένοι Γάλλοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 24’, αλλά ο Ντε Μπρόινε κατάφερε να φέρει το ματς σε ισορροπία στο 69’ κι όλα έδειχναν… παράταση.

Ωστόσο, ο ερχόμενος από τον πάγκο ως αλλαγή στο 75’ Ντεμπελέ είχε… άλλη άποψη. Πέτυχε το 2-1 τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του, σε μια φάση που εξετάστηκε με VAR αλλά θα… σηκώσει συζήτηση αφού ο Εκαμπί -που αφήνει την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του στο ξεκίνημα- είναι εκτεθειμένος.

Για να «σφραγίσει» την πρόκριση της Λιόν στην επόμενη φάση, σκοράροντας ξανά στο 87’ κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Στέρλινγκ έχασε το… άχαστο σε κενή εστία και δεν επέτρεψε στην Μάντσεστερ Σίτι να ξαναμπεί στο «κόλπο».