«Γάζωσε» την Καρμιώτισσα και άγγιξε την παραμονή η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/5/2021 - 19:46

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, σε κανένα διάστημα της αναμέτρησης, η Δόξα επικράτησε με το εμφαντικό 5-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Μπεράτ Σαντίκ ο οποίος πέτυχε χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Φιλανδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό, ενώ διπλασίασε τα γκολ του στο 34ο λεπτό. Ο αρχηγός της Δόξα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Είχε προηγηθεί και τρίτο γκολ για τη Δόξα στο 43ο λεπτό από τον Ασαμό. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ξανά ο Ασαμόα στο 56ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε τους 45 βαθμούς και βρίσκεται μια... ανάσα από την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία, μιας και είναι στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού, δύο «στροφές» πριν το τέλος της σεζόν. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με 24 βαθμούς.

Την ερχόμενη (13η), προτελευταία αγωνιστική των play-off, η Καρμιώτισσα πάει στο Δασάκι της Άχνας για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό (25/05 - 18:00). Με τη σειρά της, η ομάδα της Κατωκοπιάς, πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα (25/05 - 20:00).

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός): Κίττος, Παχίπης (Μιχαήλ 46'), Μπουμπακάρι, Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου (Νεοφύτου 46'), Καψός, Ορφανίδης, Στατιώτης (Λιασίδης 72'), Γενεθλίου (Ελευθερίου 67'), Χέρσκοβιτς (Γεωργίου 60')

Δόξα (Άγγελος Ευθυμίου): Σισκόφσκι, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Ασαμόα, Κίκας, Τραϊτσέφσκι, Εγγλέζου (Γκλίσιτς 65'), Μπόλιεβιτς (Οικονομίδης 46'), Μουκτάρης, Καλό (Μπιλάλ 60'), Σαντίκ (Φασουλιώτης 69')