«Άλωσε» το Μιλάνο η Λίβερπουλ, ισοφάρισε τη Σάλτσμπουργκ στο φινάλε η Μπάγερν

Τετάρτη, 16/2/2022 - 23:53

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τρίτης (16/2) άλλες δύο αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Champions League.

Στο Μιλάνο η Λίβερπουλ πήρε «διπλό» και μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Ίντερ, ενώ στο Σάλτσμπουργκ η Μπάγερν ισοφάρισε την ομώνυμη ομάδα λίγο πριν το τέλος και γλύτωσε την ήττα.

Οι δύο ρεβάνς μεταξύ των ζευγαριών είναι προγραμματισμένες για τις 8 Μαρτίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου).

Ίντερ - Λίβερπουλ 0-2

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά της διοργάνωσης πήρε η Λίβερπουλ, η οποία «άλωσε» το Μιλάνο επικρατώντας με 2-0 της Ίντερ.

Σε ένα πολύ καλό ματς, οι «κόκκινοι» ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να σκοράρουν με τους Φιρμίνο (75') και Σαλάχ (83') και να πάρουν «κεφάλι» ενόψει ρεβάνς.

Δύσκολο το έργο πλέον των «νερατζούρι» που καλούνται να απαντήσουν με το... ίδιο νόμισμα στο «Άνφιλντ» και να κάνουν την ανατροπή.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι (87' Ρανόκια), Σκρίνιαρ, Ντoούμφρις (87' Ντάρμιαν), Μπαστόνι (91' ΝτιΜάρκο), Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Βιδάλ (87' Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου, Ντζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες (70' Σάντσες).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Φαμπίνιο (59' Χέντερσον), Τιάγκο (86' Μίλνερ), Έλιοτ (59' Κεϊτά), Ζότα (46' Φιρμίνο), Μανέ (59' Ντίαζ), Σαλάχ.

0

Σάλτσμπουργκ - Μπάγερν 1-1

Το «κάζο» στο φινάλε γλύτωσε η Μπάγερν, η οποία ισοφάρισε την Σάλτσμπουργκ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης και απέφυγε την ήττα.

Οι Αυστριακοί είχαν μια αξιόλογη παρουσία και έβαλαν δύσκολα στους Βαυαρούς, με τον Ανταμού να ανοίγει το σκορ στο 21ο λεπτό.

Ο Κομάν στο 90ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και ταυτόχρονα να κάνει πιο εύκολο το έργο της ομάδας του στη ρεβάνς.

Σάλτσμπουργκ (Ματίας Γιάισλε): Κον, Κρίστενσεν, Σολέ, Βόμπερ, Ούλμερ, Καπάλντο, Καμαρά, Ζάιβαλντ (81’ Σούτσιτς), Άαρονσον, Όκαφορ (11’ Αντάμου), Αντεγιέμι (87΄ Κιέργκααρντ).

Μπάγερν (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ούλραϊχ, Παβάρ, Ζίλε, Ερναντέζ, Γκνάμπρι (78’ Τσούπο-Μοτίνγκ), Κίμιχ, Τολισό (81’ Ζάμπιτσερ), Κομάν, Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόφσκι.