«Τετράσφαιρος» Ερμής «βύθισε» την Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 11/5/2021 - 20:54

Τρίποντο... οξυγόνο πήρε ο Ερμής κόντρα στην Ένωση για την 10η αγωνιστική των play-off. Η ομάδα της Αραδίππου επικράτησε των «βυσσινί» με 4-2 στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή».

Οι φιλοξενούμενοι, μόλις στα 49 δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση πήραν προβάδισμα με τον Θεοδώρου, όμως οι γηπεδούχοι το έφεραν... τούμπα. Ο Ρουσιάς αρχικά στο 15ο λεπτό έφερε το παιχνίδια στα ίσα, ενώ ο Μέιρα στο 61ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το 3-1 διαμόρφωσε ο Ρουσιάς στο 68ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ ο Φόλπρεχτ στο 79ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Φελίπε στις καθυστερήσεις.

Με τη νίκη αυτή ο Ερμής ανέβηκε στους 35 βαθμούς και συνεχίζει να διατηρεί κάποιες ελπίδες για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Οι «βυσσινί» με την ήττα τους έμειναν στους 33 βαθμούς και ουσιαστικά χρειάζονται ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για να γλυτώσουν τη διαβάθμιση.

Την ερχόμενη αγωνιστική (11η) των play-off του πρωταθλήματος Cyta, ο Ερμής φιλοξενεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την Καρμιώτισσα (17/05 - 18:00). Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου υποδέχεται στο «Τάσος Μάρκου» τον Εθνικό Άχνας, μια μέρα νωρίτερα (16/05 - 20:00).

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς (Καϊσερλίδης 80'), Φόλπρεχτ (Ζαβός 86'), Σάαντο (Καραγκούνης 46'), Κυριακίδης (Χριστοδούλου 86'), Γεωργίου (Βάλπορτ 63'), Παντελή, Σιντιμπέ

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Σωτήρης Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Ιρέπ, Μαϊσουράντζε (Γκαντό 64'), Κυριάκου, Λουσέρο (Κοσμά 77'), Μπάρνι, Φελίπε, Ουντότζι (Ενγκό 70'), Μαρκόσκι, Θεοδώρου, Ντένινγκ