Τσέποβιτς ο... λυτρωτής για την Ομόνοια στο Παραλίμνι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/1/2021 - 20:19

Αν και δυσκολεύτηκε η Ομόνοια στο Παραλίμνι, πήρε το τρίποντο κόντρα στην Ένωση με 1-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Μάρκο Τσέποβιτς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Πρόκειται για το πρώτο γκολ του Σέρβου με τη φανέλα της Ομόνοιας στη δεύτερη του συμμετοχή με το τριφύλλι στο στήθος.

Η Ομόνοια ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης όμως δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλά κλειστοί πίσω στην άμυνα τους. Επιθετικά η ομάδα του Παραλιμνίου δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Φαμπιάνο με εξαίρεση μια φάση στις καθυστερήσεις.

Με τη νίκη αυτή έφτασε τους 43 βαθμούς και βρίσκεται έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Ένωση γνώρισε την πρώτη της ήττα μέσα στο 2021 και έμεινε στους 21 βαθμούς και την 11η θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική (22η) η Ομόνοια φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ στην αναμέτρηση που θα ανοίξει την αγωνιστική δράση την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου στις 16:00. Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου θα πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα το Σάββατο 30 Ιανουαρίου στις 16:00.

Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια στο δεύτερο λεπτό. Ο Μποτεάκ έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Τιάγκο, ο οποίος σούταρε, μάζεψε ο Γκατσέφσκι με δεύτερη προσπάθεια.

Στο τέταρτο λεπτό ο Χουάν Φελίπε από μακρινή θέση έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. ,

Ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Τσέποβιτς που σούταρε από πλάγια και έστειλε την μπάλα αουτ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωραία συνεργασία στο 20ο λεπτό μεταξύ Γκόμεθ και Λέτσιακς με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα και τον Σέχου να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια στο 26ο λεπτό με τον Τιάγκο στο ύψος της περιοχής να κάνει το δυνατό σουτ όμως τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Γκατσέφσκι.

Ο Γκόμες έδωσε στον Παπουλή, στο ύψος της περιοχής ο Ελλαδίτης βρήκε χώρο, έκανε το σουτ το οποίο κάπου κόντραρε, έβγαλε με δυσκολία σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ένωσης στο 37ο λεπτό.

Γύρισμα του Μποτεάκ στον Παπουλή στο 47ο λεπτό, δυνατό σουτ από τον Ελλαδίτη αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Γκατσέφσκι ο οποίος απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στρώσιμο του Παπουλή στον Βίτορ ο οποίος έπιασε το αδύνατο πλασέ έξω από την περιοχή όμως δεν απείλησε καθόλου τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο 50ο λεπτό.

Ωραία προσπάθεια του Φελίπε, πέρασε από δύο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, που κόντραρε και μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ένωση απείλησε ξανά την Ομόνοια εκ νέου με τον Φελίπε. Ο ποδοσφαιριστής της Ένωση βρέθηκε στο ύψος της περιοχής όμως το τελείωμα του ήταν κάκιστο.

Σέντρα του Σέχου στο 64ο λεπτό στο πρώτο δοκάρι με τον Ντούρις να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 80ο λεπτό με τον Τσέποβιτς. Μετά από κόρνερ του Γκόμεθ, ο Γκόμες έκανε την κεφαλιά και ο Σέρβος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 90ο λεπτό με τον Λοΐζου να κάνει το μακρινό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Γκατσέφσκι και έφυγε έξω.

Μεγάλη στιγμή για την Ένωση στις καθυστερήσεις με τον Ενγκού να πιάνει το γυριστό σουτ και τον Φαμπιάνο να πέφτει και να σώζει την Ομόνοια.

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Κάρλος Άλος Φερέρ): Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Πανός (Κοσμά 46'), Μουλαζίμης (Ουντότζι 90'), Θεοδώρου (Μπαλοτέλι 78'), Φελίπε, Ενγκού, Ντένινγκ (Μαρκόσκι 84')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Γκόμες, Παπουλής (Τζιωνής 90'), Μποτεάκ (Ντούρις 54'), Τιάγκο (Λοΐζου 54'), Τσέποβιτς (Κούσουλος 90')

Κάρλος Άλος Φερέρ (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Μπράβο στην Ομόνοια για τη νίκη αλλά και στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια. Ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο παιχνίδι για εμάς με πολλά προβλήματα. Παίξαμε πριν από 48 ώρες ενώ ο αντίπαλος μας είχε ολόκληρη εβδομάδα και αυτό το έκανε ακόμη πιο δύσκολο κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα. Στο πρώτο αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα με τον Παπουλή αλλά τα διορθώσαμε στη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί, ο αντίπαλος έκανε δυο σουτ. Ξέρουμε πως τέτοιοι αντίπαλοι έχουν ποιότητα και μπορούν να βρουν το τέρμα. Χάσαμε δυστυχώς το παιχνίδι από ένα τέρμα από κόρνερ στο 90 και την ώρα που νιώθαμε πως ελέγχαμε το παιχνίδι. Άλλοι οι στόχοι της Ομόνοιας και άλλοι οι δικοί μας. Βλέπουμε τη συνέχεια».

Για το αν αδικήθηκε η ομάδα απ’ το αποτέλεσμα: «Αυτό είναι το αποτέλεσμα και δεν μπορεί να αλλάξει. Μερικές φορές νιώθεις πως δεν έχεις ευκαιρίες, όμως σήμερα είχαμε τις δικές μας στιγμές και δεν καταφέραμε να τις αξιοποιήσουμε. Είχαμε δυο σουτ απ’ τον Φελίπε και την φάση μετά απ’ το τέρμα που δεχθήκαμε».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι με τη νίκη. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μεγάλες ευκαιρίες και το μόνο που μας έλειψε ήταν το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κυκλοφορήσαμε τόσο καλά την μπάλα, αλλά ασκήσαμε πίεση και είχαμε ευκαιρίες. Βάλαμε το γκολ από μια καλή σέντρα και ένα ωραίο τελείωμα. Είμαστε χαρούμενοι με τη νίκη, ήταν μια καλή εμφάνιση και είμαστε χαρούμενοι».

Για το γκολ του Τσέποβιτς και την παρουσία του Λοΐζου: «Ο Μάρκο είχε το πρώτο του παιχνίδι ως βασικός, δεν ήταν στο 100% όταν ήρθε αλλά δουλεύει σκληρά και έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα. Είχε καλές συνεργασίες με τους άλλους παίκτες και ήταν στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή στο γκολ. Είναι καλό που τον είδα ξανά να αγωνίζεται, όταν είναι σε καλύτερη φυσική κατάσταση θα μπορεί να κάνει περισσότερα. Ο Λοΐζου είναι σε καλή κατάσταση, ήταν κοντά στο να παίξει βασικός όμως τελικά έπαιξε ο Τιάγκο. Βρέθηκε σε καλές θέσεις, αν ήταν καλύτερος στην τελική πάσα θα μπορούσαμε να σκοράρουμε ακόμα ένα γκολ. Ήταν ακόμα μια καλή εμπειρία για τον ίδιο για να συνεχίσει να βελτιώνεται».

Μάρκο Τσέποβιτς (Ομόνοια): «Κάναμε σπουδαίο παιχνίδι, είχαμε πολλές ευκαιρίες και στο τέλος σκοράραμε. Δεν τα παρατήσαμε, πήραμε τους τρεις βαθμούς και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Αισθάνομαι καλά, δεν είχα παίξει 90λεπτό εδώ και ενάμιση μήνα. Νιώθω καλύτερα τεχνικά και σωματικά. Θέλουμε σε όλους τους αγώνες να επιβαλλόμαστε, να είμαστε επιθετικοί και να κερδίζουμε».

Κωνσταντίνος Φάνου (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Ήρθαμε σήμερα με απουσίες και αναγκάστηκε ο προπονητής να προσαρμόσει τα πλάνα του. Ανεξαρτήτως απ’ την ομάδα που παίζουμε, μια ήττα στην έδρα μας πάντα μας πληγώνει έστω και αν είναι απέναντι σε μια ομάδα που ξόδεψε εκατομμύρια για να προσπαθήσει και να κάνει πρωταθλητισμό. Πρέπει να βοηθήσουμε τον πρόεδρο στο οικονομικό, καθώς είτε μας αρέσει, είτε όχι, για να φέρουμε καλούς ποδοσφαιριστές χρειαζόμαστε στήριξη».