Νίκησε την Δόξα και επανήλθε ολομόναχος στην δεύτερη θέση ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 31/10/2022 - 20:54

Ολομόναχος στην δεύτερη θέση ο Άρης!

Η «ελαφριά ταξιαρχία» επικράτησε με 2-1 κόντρα στην Δόξα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε νέο τρίποντο, μένοντας σε απόσταση... αναπνοής, από την πρωτοπόρο Πάφο.

Αναγνωριστικά ήταν τα βήματα και των δύο ομάδων, στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Άρη μετά το 5ο λεπτό, να βρίσκει ρυθμό και να ανοίγει το σκορ 4 λεπτά αργότερα, με πλασέ του Στρούσκι.

Μετά το γκολ ,η ομάδα της Κατωκοπιάς προσπάθησε, να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 21ο λεπτό έκανε το 1-1 από στημένη φάση, με τον Σόμπτζικ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα στην σεζόν, αλλά και το πρώτο της ομάδας, στο νέο γήπεδο.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν... φτωχή σε θέαμα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μονομαχίες, στον άξονα για την κατοχή της μπάλας και να δυσκολεύονται να αναπτυχθούν, ώστε να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, ψάχνοντας το γκολ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 52o λεπτό, με τον Σισκόφσκι να διώχνει σε κόρνερ, την εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν.

Οι γηπεδούχοι που είχαν μείνει με 10 δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μεσέν για χέρι, αναγκάστηκαν να κλειστούν, στο δικό τους μισό του γηπέδου και να αμυνθούν.

Εντέλει η ομάδα της Λεμεσού, έσπασε την διπλή ζώνη άμυνας της Δόξας και έκανε το 2-1 στο 69ο λεπτό, με Μπρόρσον.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η «ελαφρά ταξιαρχία» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από την άλλη η ομάδα της Κατωκοπιάς προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, απειλώντας από στημένες φάσεις.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού θα παραμείνει, στην δεύτερη θέση με 21 βαθμούς και στο -2 από την πρωτοπόρο Πάφο, ενώ οι γηπεδούχοι, θα πέσουν στην 9η θέση με 11 βαθμούς.

Στην επόμενη (10η) αγωνιστική, η Δόξα φιλοξενείται την Κυριακή (06/11, 17:00), στο ΓΣΠ από τον Ολυμπιακό και ο Άρης υποδέχεται την Δευτέρα (07/11, 18:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ομόνοια.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Μεσέν, Αντενόν, Μπένι (73′ Ασαμόα), Ίλιτς (79′ Φαουάζ), Ιωσηφίδης (54′ Τραϊτσέφσκι), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (73′ Ρονταλέγκα), Βαγιέχο, Σόμπτσικ (79′ Τιντζανί), Μέσκα

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακέ, Μπένγκτσον (67′ Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι (62’Σικόρσκι), Στρούσκι (62′ Σπόλιαριτς), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (67′ Ντζαβέ), Κακόριν (80′ Μπράουν)