«Λύγισε» τον Καναδά με... υπογραφή Μπατσουαγί και πήρε το τρίποντο το Βέλγιο

Τετάρτη, 23/11/2022 - 22:56

Το Βέλγιο επικράτησε με 1-0 εναντίον του Καναδά και μπήκε με το... δεξί στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Καναδάς ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή και δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ έχασε και πέναλτι στο 11ο λεπτό, με τον Κουρτουά να αποκρούει το σουτ του Ντέιβις.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα, με το... χρυσό γκολ του Μπατσουαγί στο 44ο λεπτό.

Στην ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε και η κούραση φάνηκε να επηρεάζει τους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν την ίδια κινητικότητα στο χορτάρι. Το Βέλγιο διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου με 3 βαθμούς και ο Καναδάς στην τελευταία θέση με μηδέν.

Στην επόμενη αγωνιστική το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο (27/11, 15:00) και ο Καναδάς την Κροατία (27/11, 18:00).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά - Ντεντόνκερ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν - Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς, Καράσκο - Ντε Μπρόινε, Έντεν Αζάρ - Μπατσουαγί.

Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν - Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Λαριέα - Χάνιτσον, Εουστάκιο - Χόιλετ, Ντέιβις Μπουκάναν - Ντέιβιντ.