Ψυχωμένη Καρμιώτισσα, «σόκαρε» τον Απόλλωνα με επική ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/2/2023 - 21:00

«Διαστημική» ανατροπή!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με εφτά γκολ και τέσσερα πέναλτι, που όμως επισκιάστηκε από εντάσεις και επεισόδια, η Καρμιώτισσα... μάσησε σίδερα και σόκαρε τον Απόλλωνα, παίρνοντας τη νίκη με 4-3 στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «κυανόλευκοι» μετά την ήττα με 3-1 από τον ΑΠΟΕΛ, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα, πραγματοποιώντας ακόμη μία προβληματική εμφάνιση, χάνοντας σημαντικό έδαφος για την είσοδο τους στην πρώτη εξάδα και πλέον μοιάζουν με ένα... καζάνι που βράζει.

1

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μπόρεσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, με τους Ντόνιο (22') και Σαχάρ (35') να σκοράρουν και τον πρώτο να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα, με τους περσινούς πρωταθλητές.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το σκορ, πάλεψαν και κατάφεραν να αντιδράσουν μειώνοντας το σκορ με τον Κουλιμπαλί (43'), δίχως όμως να προλαβαίνουν να το χαρούν, καθώς ο Πίττας (47') έκανε με το... καλημέρα το 3-1 στην ανάπαυλα.

1

Το ματς συνεχίστηκε με πολλές μονομαχίες και την ομάδα των Πολεμιδιών να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 3-3, με τον Ελ Αλουχί (66', 81') και τον Γκράβενμπεχ να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα πέντε λεπτά αργότερα (86'), κάνοντας την ολική ανατροπή.

Δυστυχώς η λήξη της αναμέτρησης δεν έγινε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς οι οπαδοί του Απόλλωνα διέκοψαν το παιχνίδι στις καθυστερήσεις, αφού άρχισαν να πετούν καρέκλες και αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, φωνάζοντας ταυτόχρονα συνθήματα, τόσο κατά του διαιτητή, όσο και της διοίκησης.

1

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 7η θέση με 35 βαθμούς και η Καριμώτισσα στην 10η θέση με 26 βαθμούς.

Στην επόμενη (24η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα υποδέχεται την Παρασκευή (17/02, 19:00), στο Τσίρειο την Ένωση και ο Απόλλωνας φιλοξενείται το Σάββατο (18/02, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Ακρίτα.

Τεράστια ευκαιρία για την Καρμιώτισσα στο 5ο λεπτό, με τον Ελ Αλουχί να επιχειρεί το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους στο 13ο λεπτό, με τον Κουλιμπαλί να σουτάρει μέσα στην περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε ένα λεπτό αργότερα, με τον Ουάρντα να δοκιμάζει το σουτ αλλά ο Κνόμπλοχ να απεκρούει τη μπάλα.

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Ντόνιο να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μήτσο, να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ με την ομάδα της Λεμεσού.

Το σκορ διπλασιάστηκε στο 35ο λεπτό, με τον Σαχάρ να νικάει τον Κνόμπλοχ από την άσπρη βούλα.

Οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών μείωσε σε 2-1, με τον Κουλιμπαλί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μέσα από την μικρή περιοχή, με κεφαλιά.

Γκολ με το... καλημέρα για τον Απόλλωνα στο 47ο λεπτό, με τον Φιλιώτη να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά και τον Πίττα με προβολή από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Καρμιώτισσα μείωσε ξανά στο 66ο λεπτό, με τον Ελ Αλουχί να εκτελεί σωστά τον Γιοβάνοβιτςς από τα ένδεκα βήματα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο στο 81ο λεπτό, ξανά με τον Ελ Αλουχί να είναι εύστοχος.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών έφερα «τούμπα» το ματς, ε τον Γκράβενμπεχ να σημειώνει το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της Καριμώτισσας.

1

Απόλλωνας (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Σαχάρ, Ουάρντα (84′ Ντιγκινί), Ζράντι (67′ Χέντι), Πίττας, Ντόνιο (67′ Βα).

Καρμιώτισσα (Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς): Κνόμπλοχ, Τάντι, Τσέλουτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια (58′ Γιουσούφ), Κουλιμπαλί (58′ Γκράβενμπερχ), Ελ Αλουχί, Μήτσο, Καστανιάγα, Λουκίλι, Άντρις.