«Αποχαιρέτησε» την Ευρώπη με νίκη επί της Βαντούζ ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 3/11/2022 - 21:36

«Αντίο» με νίκη για τον Απόλλωνα!

Οι Λεμεσιανοί επικράτησαν της Βαντούζ στο ΓΣΠ με 1-0 στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League, «αποχαιρετώντας» τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της φετινής περιόδου με τρίποντο.

Νίκη η οποία ήρθε με το γκολ του Βαλεντίν Ρομπέρζ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι, το ευρωπαϊκό ταξίδι του Απόλλωνα ολοκληρώνεται με τους Λεμεσιανούς να έχουν βάλει στα ταμεία τους πέραν των €4.500.000.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα Cyta για τη δέκατη αγωνιστική είναι κόντρα στην Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» τη Δευτέρα (07/11 - 20:00).

Στο 20ο λεπτό ο Χάμπος έκανε τη σέντρα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Νταμπό πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μπάχελ μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Ούλριχ να το εκτελεί απευθείας και τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Οι Λεμεσιανοί στο 31ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Βαλεντίν Ρομπέρζ. Ο Γάλλος έπιασε το βολέ από το ύψος της περιοχής, νικώντας τον Μπάχελ, για το 1-0.

Mε το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ράστονερ στο 52ο λεπτό, όμως ο Δημητρίου κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Δημητρίου, Πεϊμπερνς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Σπόλιαριτς (Kολ 83'), Χάμπος, Γιόστεν (Καμπράλ 66'), Σαχάρ (Ογκέντα 74'), Ντιγκινί (Xέντι 74'), Νταμπό (Πίττας 66')

Βαντούζ (Αλεσάντρο Μανγιαράτι): Μπάχελ, Τραμπέρ, Ισίκ, Γκασέρ, Φόσο (Ράστονερ 46'), Ομέροβιτς (Τζόκιτς 58'), Χασλέρ (Πέπσι 77'), Ούλριχ, Γκελζέρ, Τσίτσεκ, Σούτερ (Ντόμπρας 46')

Νταβίντ Καταλά: «Όπως είχα πει και πριν το παιχνίδι, χρειαζόμασταν αυτό το αποτέλεσμα για να ενισχυθεί η αυτοπεποίθηση των παικτών και για να να δείξουμε ότι μπορούσαμε να επιστρέψουμε μετά τα τελευταία αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πρέπει όμως να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να βελτιωνόμαστε».

Χαϊτάμ Αλεσάμι: «Πήραμε μια σημαντική νίκη ειδικά. Στα προηγούμενα παιχνίδια της διοργάνωσης δεν είχαμε τα αποτελέσματα που θέλαμε παρά το γεγονός πως είχαμε κάποιες καλές εμφανίσεις. Είχαμε μια καλή εμφάνιση σήμερα και αξίζαμε τη νίκη».