«Έσωσε» την... παρτίδα στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Άρη (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/1/2022 - 18:00

Με γκολ του Βινίσιους στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ έσωσε την... παρτίδα κόντρα στον Άρη για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα της Λεμεσού κρατούσε τη νίκη μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων καθώς είχε προηγηθεί στο 44ο λεπτό με τον Μπαμπίκα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και δεν έλειψαν οι… κοκορομαχίες. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν περισσότερη διάθεση να αμυνθούν σε αντίθεση με την ομάδα της Λευκωσίας. Πάντως, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε το γκολ και άλλαξε τα… δεδομένα.

Το δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεση του στην περιοχή των φιλοξενούμενων όμως δυσκολευόταν αρκετά να δημιουργήσει αξιόλογες τελικές ευκαιρίες. Από την άλλη, οι παίκτες του Λιάσου Λουκά «ταμπουρώθηκαν» πολύ καλά πίσω υπερασπιζόμενοι το προβάδισμα τους όμως... λύγισαν λίγο πριν το τέλος.

Με την ισοπαλία αυτή, ο Άρης έπεσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας καθώς έφτασε τους 34 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τον Απόλλωνα. Με τη σειρά τους οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 24 βαθμούς και μπήκαν στην πρώτη εξάδα.

Την ερχόμενη, 19η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στο ΓΣΠ, φιλοξενώντας τη Δόξα (30/01 - 16:00). Με τη σειρά της η ομάδα της Λεμεσού θα πάει στο Τσίρειο για να φιλοξενήσει ως τυπικά γηπεδούχος την ΑΕΛ (31/01 - 19:00).

Ωραία κεφαλιά του Σάβιτς στο 12ο λεπτό, όμως ο Άλβες απόκρουσε τη μπάλα.

Πολύ καλή φάση για τον Άρη στο 25ο λεπτό, με κεφαλιά του Στεπίνσκι μέσα στην περιοχή που όμως θα αποκρούσει ο Σκουφέτ με δυσκολία.

Ωραία σέντρα από τον Ντε Βινσέντι που αιφνιδίασε τον Βάνα Άλβες ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από πάσα του Σπόλιαριτς, ο Μπαμπίκα υποδέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή και πλάσαρε τον Σκουφέτ για να γράψει το 0-1 στο 44ο λεπτό, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Άρη.

Στο 70ο λεπτό, μετά από σέντρα του Νατέλ στην περιοχή του Άρη, ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ, όμως δε βρήκε στόχο.

Στο 75ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε μοναδική στιγμή με τον Μάγκλιτσα ο οποίος μέσα από τη μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

To γκολ της... λύτρωσης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βινίσιους. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας και με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Βινίσιους, Σάβιτς, Σαμπάλα, Θεοδώρου (Τσεπακ 63'), Λουντέμο (Μάγκλιτσα 63'), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (Σατσιάς 67'), Νατέλ (Εφραίμ 85'), Εντονγκαλά (Οκριασβίλι 67'), Κβιλιτάια

Άρης (Λιάσος Λουκά): Bάνα, Μανού (Ιωσηφίδης 89'), Σπόλιαριτς (Φράγκος 57'), Στεπίνσκι, Καζού, Πακέ (Ραντούτ 78'), Σίντελφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια, Μπαμπίκα (Σικόρσκι 89'), Σιμιόν

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Σίγουρα δεν είμαστε ευχαριστημένοι, αλλά αυτός είναι ο δρόμος και είναι μάγκες οι ποδοσφαιριστές μου διότι σε εφτά μέρες είχαμε τρία παιχνίδια και μέχρι το τέλος έτρεχαν και προσπάθησαν. Το μόνο που δεν κάναμε ήταν να σκοράρουμε πιο γρήγορα. Δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από κανέναν. Θα ήταν κρίμα να μην πάρουμε τίποτα από το σημερινό παιχνίδι. Έστω και στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε κάτι και δικαιώθηκαν οι παίκτες. Όμως, δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τον αποτέλεσμα. Αυτό πρέπει να δείχνουμε σε κάθε παιχνίδι και σίγουρα πιο αποτελεσματικότητα. Έγινε μεγάλη προσπάθεια και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες. Καλή συνέχεια στον Άρη».

Για το θέμα της αποτελεσματικότητας: «Αυτό βελτιώνεται μόνο όταν μπαίνει η μπάλα στα δίκτυα».

Αν οι πολλές καθυστερήσεις επηρέασαν την απόδοση του ΑΠΟΕΛ: «Αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι. Αν σκοράραμε πρώτοι σίγουρα δεν θα ήταν το ίδιο σκηνικό. Εγώ δεν θα το κάνω ποτέ. Δεν μου αρέσει όταν είμαι μπροστά στο σκορ να κάνω καθυστερήσεις, μπορούμε να βάλουμε και 2ο και 3ο και 4ο γκολ όταν είμαστε μπροστά στο σκορ».

Λιάσος Λουκά (Άρης): «Ήταν ένα παιχνίδι με ένταση και πάθος. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, είχαμε τραυματισμούς και απουσίες. Έδωσαν τα πάντα και στεναχωριέμαι που ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό, μας έβαλε πίεση ο ΑΠΟΕΛ. Χάσαμε κλασσικές ευκαιρίες, μπορούσαμε και για δεύτερο γκολ. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Στεναχωριέμαι για τους παίκτες. Δώσαμε διαπιστευτήρια, θα πάμε στα επόμενα παιχνίδια για να κερδίσουμε και να πάρουμε όσα μας ανήκουν. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες δικαιούνται να λένε ότι θέλουν. Εμείς λέμε πως ήταν άδικο το αποτέλεσμα».

Για το αν ο Άρης θα χτυπήσει τον τίτλο και για την ένταση: «Θα χαρούμε την παρουσία μας στην εξάδα, όταν την εξασφαλίσουμε και μαθηματικά. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι, έχουμε το παιχνίδι με την ΑΕΛ, μια μεγάλη ομάδα και πρέπει να δουλέψουμε. Ότι έγινε έγινε. Είναι δεδομένη η ένταση σε ντέρμπι, θέλουμε και οι δύο ομάδες να κερδίσουμε. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα».

Πάουλο Βινίσιους (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, δεν ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Παίξαμε καλά, προσπαθήσαμε, μπορούσαμε να παίξουμε και καλύτερα απέναντι σε μια καλή ομάδα. Θέλαμε να κερδίσουμε αλλά στο τέλος της ημέρας πήραμε έστω τον ένα βαθμό. Σε κάθε παιχνίδι προσπαθώ να σκοράρω για να βοηθώ την ομάδα μου. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας στο πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε».

Γκόρντον Σίντελφελντ (Άρης): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, χάσαμε την νίκη στην τελευταία φάση του αγώνα. Δε μπορώ να σχολιάσω τη δική μου απόδοση, προσπαθώ πάντα για το καλύτερο. Το ποδόσφαιρο χωρίς φιλάθλους δεν είναι ποδόσφαιρο. Σίγουρα μπορούμε για τον τίτλο. Είδα το ΑΠΟΕΛ να είναι ευχαριστημένο για τον ένα βαθμό. Σημαίνει πολλά αυτό για μας. Συγκεντρωνόμαστε στα επόμενα παιχνίδια, έχουμε αρκετά ντέρμπι. Ελπίζω να νικήσουμε το επόμενο ματς, τοπικό ντέρμπι με την ΑΕΛ, θα είναι δύσκολο».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Δώσαμε πολλές φορές συγχαρητήρια στον Άρη. Όμως αυτό που έδειξε στο δεύτερο μέρος είναι διαφορετική νοοτροπία. Είδαμε καθυστερήσεις από τους παίκτες. Επίσης, θέλουμε διαιτητές που έχουν προσωπικότητα. Όχι αυτούς που έχουν ελλείψεις. Αυτός ο διαιτητής τα χάνει στο γήπεδο. Έδωσε κίτρινη σε παίκτη μας που δεν έκανε φάουλ. Θέλω να πιστεύω πως βλέπουν τα παιχνίδια μετά, ώστε να βλέπουν τα λάθη τους. Σήμερα υπήρχε VAR; Γιατί αν ναι, ενώ φέρνουμε ξένους, τότε γιατί τους φέρνουμε αφού δεν βλέπουν; Μας άφησαν αρνητική εικόνα αυτά τα στοιχεία. Μας αφήνει ένα αίσθημα απορίας. Ο Μάζιτς τα βλέπει αυτά; Περιμένουμε να δούμε τι θα ειπωθεί από τους ιδιαίτερα ευαίσθητους, που αναλύουν τις φάσεις. Τι βελτίωση να δούμε; Συζητούμε από την πρώτη αγωνιστική για την διαιτησία. Έγινε γενική συνέλευση. Είδαμε να συμβαίνει τίποτα άλλο; Τι να κάνουμε ως ομάδα. Ο διαιτητής είχε θέμα αντίληψης. Δεν βλέπει τις φάσεις. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις πέναλτι που δεν τις βλέπει ούτε το VAR. Εμείς είδαμε ξεκάθαρη παράβαση σε δύο φάσεις στον Κβιλιτάια».