«Άλωσε» το «Παπαδόπουλος» η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/4/2021 - 21:26

Στα νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισε η Ομόνοια…

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.  Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ο Τιάγκο στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Τσέποβιτς στο 78ο λεπτό.

Η Ομόνοια στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου. Από την άλλη η Ανόρθωση προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Φαμπιάνο.

Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» έφτασε τους 72 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον άνοιξε τη ψαλίδα από τις ομάδες της Λεμεσού (ΑΕΛ και Απόλλωνα) στους τέσσερις και πέντε πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά της η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έμεινε καθηλωμένη στην τέταρτη θέση και τους 54 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (8η) των play-off η Ανόρθωση φιλοξενεί εκ νέου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Ολυμπιακό (26/04 - 17:00). Με τη σειρά της η Ομόνοια φιλοξενεί την ΑΕΛ στο ΓΣΠ (26/04 - 19:30). Μεσοβδόμαδα η ομάδα της Αμμοχώστου πάει στο ΓΣΠ για τη ρεβάνς των ημιτελικών του κυπέλλου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (21/04 - 20:00).

Σέντρα του Σέχου στο ένατο λεπτό, ο Μποτεάκ έκανε γυριστό σουτ με την μπάλα να κτυπά στο πόδι του Τσέποβιτς και ακολούθως να απομακρύνεται από την άμυνα της Ανόρθωσης.

Φάση διαρκείας στο 22ο λεπτό στην περιοχή της Ανόρθωσης, μετά από παράλληλη πάσα του Λέτσιακς, ο Μποτεάκ έγινε κάτοχος της μπάλας με τον Βργκοτς να του κλείνει το οπτικό πεδίο.

Καλή στιγμή για την Ομόνοια μετά από συρτό σουτ του Λέτσιακς, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόρια. Προηγήθηκε σέντρα του Μποτεάκ και κεφαλιά απομάκρυνσης από τον Ρισβάνη στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη τελική στον στόχο στο 32ο λεπτό με τον Τσέποβιτς ο οποίος πάσαρε στον Μποτεάκ και από πλάγια θέση έκανε το σουτ όμως ο Λόρια έδιωξε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο με κακή εκτέλεση από τον Γκόμεθ.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 35ο λεπτό. Σέντρα από αριστερά, ο Σέχου αφού έκανε σταμάτημα με το στήθος, σούταρε δυνατά με το δεξί και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Τιάγκο. Μετά από σέντρα του Σέχου, ο Βραζιλιάνος έπιασε την προβολή από το ύψος του πέναλτι, με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να μη μπορεί να αντιδράσει, παρά την προσπάθεια που έκανε.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τσέποβιτς έκανε την προβολή και ο Λόρια σωτήρια απέκρουσε προ της γραμμής τέρματος.

Σέντρα του Μποτεάκ, σουτ του Τιάγκο στην κίνηση, η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Τσέποβιτς ενώ είχε πορεία προς την εστία στο 68ο λεπτό.

Κόρνερ του Καλτσά στο 76ο λεπτό, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν από πολύ καλή θέση όμως η μπάλα έφυγε έξω αν και θα μπορούσε για καλύτερο τελείωμα ο Αρμένιος.

Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια διπλασίασε τα γκολ της με τον Μάρκο Τσέποβιτς. Σέντρα του Σέχου από δεξιά, ο Τσέποβιτς έκανε τον κοντρόλ και πλάσαρε από κοντά.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Πηλέας (Καλτσάς 66'), Αρτυματάς (Μανιάς 70'), Νταουσβίλι, Αμπαρτζουμιάν, Μαργκάσα (Κορέια 61'), Οκριασβίλι (Χριστοφή 46'), Μίχα (Χουσμπάουερ 46')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Κούσουλος (Βίτορ 77'), Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ, Παπουλής (Τζιωνής 89'), Τσέποβιτς (Κακουλλής 89')