Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Ανόρθωση όμως «λύγισε» τον Εθνικό (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 20/9/2021 - 22:52

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Cyta πέτυχε η Ανόρθωση!

Η ομάδα της Αμμοχώστου αν και έκανε το εύκολα, δύσκολα, έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Άχνας με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής. Τα γκολ για την «Κυρία» ο Αρτυματάς στο 10ο λεπτό και ο Λάζαρος στο 41ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Το γκολ της... τιμής για την Άχνα ο Φλοριάν στο 90ο λεπτό.

Παιχνίδι με καλό ρυθμό ανά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε εξ αρχής για να βρει το γρήγορο γκολ, κάτι το οποίο έγινε. Στη συνέχεια του πρώτου 45λέπτου, ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως και πάλι οι μεγάλες ευκαιρίες του ημιχρόνου ανήκαν στην «Κυρία».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να βρει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Η Ανόρθωση με τη σειρά της προσπάθησε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, κάτι το οποίο έκανε πολύ καλά έως τα τελευταία λεπτά, ενώ έψαξε το τρίτο γκολ στις αντεπιθέσεις.

Με τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους τρεις βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας μαζί με τον ΑΠΟΕΛ έχοντας μηδέν βαθμούς. Την ερχόμενη (4η) αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ανόρθωση πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο Τσίρειο τον Άρη (25/09 - 19:00). Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας θα πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει τη Δόξα στο Μακάρειο (24/09 - 19:00).

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου η Ανόρθωση βρήκε το γκολ. Ο Αρτυματάς με υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για την Ανόρθωση στο 12ο λεπτό, με τον Ρουσιά να μπαίνει στην περιοχή μετά από ωραία ατομική ενέργεια όμως η σέντρα του ήταν πιο δυνατή απ' όσο θα έπρεπε για να μπορέσει να επωφεληθεί ο Πόποβιτς.

Ο Αρτυματάς απείλησε ξανά στο 17ο λεπτό. Ο σκόρερ της Ανόρθωσης ελευθερώθηκε πολύ ωραία έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως το δυνατό σουτ που έπιασε (ξανά με το αριστερό) κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ έχοντας κοντράρει και σε αντίπαλο.

Υπέροχο ένα-δύο με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ανάμεσα σε Χριστοδουλόπουλο και Πόποβιτς, που έβγαλε τον Ελλαδίτη σε θέση βολής, όμως το σουτ του κατέληξε έξω αφού προηγουμένως είχε κοντράρει και σε αντίπαλο.

Στο 40ο λεπτό ο Ουάρντα μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Θωμά Ιωάννου, με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάζαρος στο 41ο λεπτό, κάνοντας το 2-0 για την Ανόρθωση.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης στο 47ο λεπτό, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ασούμπρε από τον Ρισβάνη. Η απόφαση του διαιτητή όμως άλλαξε μετά από τη... συμβολή του VAR, καθώς ο παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ όταν ξεκίνησε την προσπάθεια του.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τη συμπλήρωση ακριβώς μιας ώρας στην αναμέτρηση. Ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, μετά την κόντρα η μπάλα έφτασε στον Πόποβιτς που έστειλε την μπάλα έξω από το ύψος της μικρής περιοχής.

Πολύ καλή προϋπόθεση για τον Εθνικό στο 64ο λεπτό, με τον Αραγιούρι να σταματά με άψογη προβολή το σουτ του Ζάκπα.

Σέντρα στο 84ο λεπτό στην περιοχή της Ανόρθωσης από τον Πηλέα, με τον Κουντόμπιακ να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Λόρια με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 87ο λεπτό με τον Καλτσά εξ επαφής να μη μπορεί να νικήσει με το κεφάλι τον Μπογκατίνοφ.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών στην αναμέτρηση ο Εθνικός βρήκε το γκολ με τον Φλοριάν μετά από κόντρες στην περιοχή των γηπεδούχων.

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): Λόρια, Κορρέια, Αραγιούρι, Ρισβάνης (Αντωνιάδης 55'), Κορρέα, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ (Νινούα 63'), Ουάρντα, Πόποβιτς (Μπουσουλάτζιτς 78'), Λάζαρος (Καλτσάς 55'), Ρουσιάς (Κατσαράβα 78')

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός Άχνας): Mπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία (Φλοριάν 61'), Αμπντουλάγιεφ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς (Ασούμπρε 46'), Ιωάννου, Φόλπρεχτ (Πηλέας 79'), Ταρασόφς (Μωυσέως 79'), Χολ, Κουντόμπιακ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πήραμε τρεις βαθμούς αλλά δεν ήταν εύκολο. Μετά το πρώτο ημίχρονο, αντί να ήμασταν εμείς η ομάδα που έπαιζε χωρίς άγχος, χωρίς λόγο δώσαμε τον έλεγχο στην Άχνα. Έπρεπε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, όταν κερδίζεις πρέπει να είσαι ευχαριστημένος. Δεν ήταν εύκολο γιατί παίξαμε το ευρωπαϊκό παιχνίδι και δώσαμε πολλές δυνάμεις. Έτσι θα είναι μέχρι τον Δεκέμβριο. Υπάρχουν και οι εθνικές, το χειρότερο είναι αυτό γιατί όταν λείπουν 12 παίκτες δεν είναι εύκολο να προετοιμάσεις την ομάδα».

Για το ότι παρέταξε την ίδια εντεκάδα: «Όποιος είναι έτοιμος παίζει. Βλέποντας κάνουμε τις επιλογές μας. Είχαμε και τραυματίες. Πάντα θα υπάρχουν αυτά, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι».

Για την εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο: «Είχαμε κι εμείς ευκαιρίες. Ήταν και η κούραση αλλά και το ότι δεν παίζουμε μόνοι μας. Ό,τι παίρνεις πρέπει να είσαι ευχαριστημένος».

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός Άχνας): «Γνωρίζαμε ότι είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο βρεθήκαμε από δικά μας λάθη να χάνουμε με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε το σύστημα μας. Κάναμε ίσως το καλύτερο μας ημίχρονο από την μέρα που είμαι στην ομάδα. Νιώθω στεναχώρια για τα παιδιά, για την προσπάθεια που κάναμε. Αν και χάσαμε νιώθω περήφανος. Κρατάω την αντίδραση που βγάλαμε. Είμαι δυσαρεστημένος για το αποτέλεσμα, μπορούσαμε να πάρουμε έστω και ένα βαθμό».

Γιόργκι Λόρια (Ανόρθωση): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά, κρατούσαμε το μηδέν, δεχθήκαμε όμως το γκολ. Μας πίεσε ο Εθνικός, αλλά στο τέλος πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι».

Για τα επόμενα παιχνίδια: «Ήταν πολύ δύσκολο που μετά από τέσσερις ημέρες είχαμε αγώνα και για αυτό στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε η απόδοση μας. Πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το παιχνίδι με τον Άρη. Ευχαριστώ τους οπαδούς της ομάδας που ήταν εδώ».

Μάριος Μιτσίδης (Εθνικός Άχνας): «Μας λυπεί η ήττα, δεν το αξίζαμε. Θα μπορούσαμε τουλάχιστον να πάρουμε την ισοπαλία. Το να έρχεσαι στο Αντώνης Παπαδόπουλος και να έχεις περισσότερες τελικές από την Ανόρθωση, να έχει την κατοχή της μπάλας, να μπαίνεις στο δεύτερο ημίχρονο και να παίζεις εξαιρετικό ποδόσφαιρο, να πιέζεις τον αντίπαλο στο σπίτι του, λέει πολλά για την ομάδα μας, τους παίκτες και τον προπονητή. Ήρθαμε εδώ να βγάλουμε αντίδραση και νομίζω δείξαμε την αντίδραση μας και θεωρούμε ότι τα αποτελέσματα θα έρθουν σιγά σιγά. Το παιχνίδι με τη Δόξα δεν είναι κομβικής σημασίας, είναι ακόμη ένα παιχνίδι στο οποίο πάμε για τη νίκη και ελπίζω να τα καταφέρουμε».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Το ζητούμενο σήμερα ήταν η ομάδα να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα και αυτό συνέβη. Ήταν μια σχετικά καλή εμφάνιση παρά το γεγονός πως αυτό που μένει είναι το φινάλε. Κάποιος θα μπορούσε να πει πως ο Λόρια μας έσωσε απ’ την ισοφάριση, όμως η μεγάλη εικόνα είναι πως η ομάδα που έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κέρδισε. Σίγουρα υπάρχουν θέματα να συζητηθούν και να αναλυθούν, όμως η ουσία είναι πως ήρθε η νίκη».

Για τον αγώνα με τον Άρη και την Γάνδη που έχει φιλοδοξίες για να φθάσει μακριά στην Ευρώπη: «Φιλοδοξίες έχουμε και εμείς και για το πρωτάθλημα και για την Ευρώπη. Πρώτα όμως βλέπουμε τον Άρη. Όταν τελειώσει αυτό θα ασχοληθούμε για το παιχνίδι με την Γάνδη. Θα πρέπει τώρα να προετοιμαστούμε».

Πριν ολοκληρωθεί η συνέντευξη ο εκπρόσωπος τύπου της Ανόρθωσης πρόσθεσε και ένα γενικό σχόλιο για τη διαιτησία. «Είναι καλό να γίνει ένα φρεσκάρισμα σε όλους για τη διαιτησία. Αύριο υπάρχει ένα σεμινάριο σχετικό, και καλό θα ήταν να το δουν όλοι όσοι έχουν να κάνουν με το ποδόσφαιρο. Πότε ένα πάτημα τιμωρείται και πότε όχι. Πότε επεμβαίνει το VAR σε τέρμα και πότε όχι. Είναι καλό να γίνει ένα φρεσκάρισμα σε όλους, και σε αυτούς που σφυρίζουν γιατί είδαμε ανομοιομορφίες που καθορίζουν αποτελέσματα. Βλέπουμε σε κάποια παιχνίδια να σφυρίζονται κάποιες παραβάσεις και σε κάποια άλλα, όχι. Έχει μπόλικη δουλειά ο αρχιδιαιτητής. Φέτος θα βγουν δυο ομάδες στο Champions League, πρέπει να έχουμε και ανάλογους διαιτητές».