Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και... ανέτρεψε τον Ακρίτα ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/2/2023 - 20:51

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε!

Ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση του Ακρίτα, έφερε «τούμπα» τον αγώνα και επικράτησε με 3-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λεμεσού εμφανίστηκε «διπρόσωπη» καθώς πραγματοποίησε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όμως έβαλε... μυαλό στην ανάπαυλα και έκανε την ανατροπή με τους Πίττα (62', 88') και Ντόνιο (72') να σκοράρουν.

Η ομάδα της Χλώρακας ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Τόρες στο 20ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στην 5η θέση με 38 βαθμούς και οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Στην επόμενη (25η) αγωνιστική, ο Ακρίτας φιλοξενείται την Κυριακή (26/02, 17:00), στο «Τάσος Μάρκου» από την Ένωση και ο Απόλλωνας υποδέχεται την Δευτέρα (27/02, 15:30), στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΚ.

Πρώτη τελική για τον Ακρίτα στο 5ο λεπτό, με τον Σέχιτς να κάνει το σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει με ευκολία.

Ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 16ο λεπτό, με τον Πίττα να επιχειρεί το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Τόρες να βγαίνει τετ-α-τετ με τον πορτιέρο των «κυανόλευκων», ο οποίος αρχικά απέκρουσε, όμως σε δεύτερο χρόνο ο πρώτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού στο 23ο λεπτό, με τον Πίττα να παίρνει την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή και τον Περντρέου να βγάζει εντυπωσιακά.

Τεράστια φάση για τους φιλοξενούμενους στο 51ο λεπτό, με τον Σπόλιαριτς να στρώνει στον Χέντι, ο οποίος από καλή θέση έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 61ο λεπτό, με τον Ίλιεφ

Δύο λεπτά αργότερα οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν, με τον Ουάρντα να εκτελεί φάουλ και τον Πίττα να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας έκανε την ολική ανατροπή στο 72ο λεπτό, με τον Αιγύπτιο να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Ντόνιο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Το 3-1 θα γίνει στο 89ο λεπτό, με τον Ιωάννη Πίττα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

1

Ακρίτας (Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Φοφανά, Ελ Τζεμιλί (53′ Λόπες), Εράσο (84′ Ζουνίνιο), Κλεμέντε (74΄ Φαουριέλ), Μεντιμόρετς, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης (74′ Ντραμέ), Πικής (53′ Άμπραχαμ)

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας, Σπόλιαριτς (58′ Ίλιεφ), Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Παναγιώτου, Ντόνιο (81′ Εκπολό), Ουάρντα, Χέντι

1

Μπρούνο Ακράποβιτς (Ακρίτας): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Παρακολουθήσαμε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Στο Α' μέρος ελέξαμε το παιχνίδι απέναντι σε μία επιθετική ομάδα. Στα πρώτα 20 λεπτά ελέγξαμε ξανά το παιχνίδι. Δεχθήκαμε το γκολ από στατική φάση.  Δεχθήκαμε και άλλο γκολ και μετά ήταν δύσκολο να επανέλθουμε. Είχαμε 1-2 ευκαιρίες να σκοράρουμε, με λίγη τύχη θα μπορούσε να σκοράρουμε.

Για τα επόμενα δύο παιχνίδια: «Μέχρι την ισοφάριση βάλαμε δύσκολα στον Απόλλωνα. Βλέπω με αισιοδοξία την συνέχεια. Είχαμε και παίκτες σημαντικού που έλειπαν. Πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι πως θα σκοράρουμε και θα πάρουμε τους τρεις βαθμούς στον Απόλλωνα».

Μπογκντάν Αντόνε (Απόλλωνας): «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Το χρειαζόμασταν. Είμαι χαρούμενος γιατί φαίνεται ότι οι παίχτες κατάλαβαν το μήνυμα. Το μήνυμα προς όλους στον Απόλλωνα είναι πως πρέπει να μείνουμε όλοι στην ομάδα, να φέρουμε πίσω το καλό κλίμα, για να κάνουμε μία καλή ομάδα. Ήμουνα κοντά στην ομάδα, ξέρω που βρίσκομαι και τη χρειάζεται η ομάδα. Να μπούμε στην εξάδα και να παλέψουμε για την Ευρώπη. Είμαστε ο Απόλλωνας και πρέπει να τα δίνουμε όλα».

Για το δεύτερο ημίχρονο: «Δεν κάναμε κάτι διαφορετικό στο ημίχρονο. Θεωρώ πως και στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν καλή. Κάναμε κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Δουλέψαμε στο κομμάτι της ψυχολογίας. Προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε τους παίκτες και αυτοί εμψυχώνονταν μεταξύ τους. Έτσι ήρθε στο τέλος η νίκη».

Για τους νεαρούς που έκαναν ντεμπούτο: «Όσον αφορά τους νεαρούς ποδοσφαιριστές είναι το μέλλον της ομάδας. Μακάρι αυτό να είναι ένα λαμπρό μέλλον στη συνέχειά τους».