Το... τρένο της Πάφου δεν έκανε στάση ούτε στο Τσίρειο και παρέμεινε αήττητη

Κυριακή, 6/11/2022 - 20:57

«Άλωσε» (και) το Τσίρειο η Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 3-1 κόντρα στην ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισαν άλλο ένα τρίποντο.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις και να κυνηγάνε το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν πιο ουσιαστικοί και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς, από την άσπρη βούλα.

Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Έτσι η Πάφος εκμεταλλευόμενη τον κενό χώρο, στα μετόπισθεν των αντιπάλων, διπλασίασε το σκορ, βγαίνοντας στην κόντρα., με τον Σεμέδο στο 45ο λεπτό,

Στην ανάπαυλα, οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και μείωσαν το σκορ στο 51ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσίμπολα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να αντιδράσουν.

Όμως κόντρα στην ροή του αγώνα, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ βρήκε και τρίτο τέρμα, με τον Τεσέιρα να βάζει αυτογκόλ στο 67ο λεπτό.

Μελανά σημεία του ματς, οι αναγκαστικές αλλαγές των Τζάλμα και Καραμπάτζε, στο 19ο και 29ο λεπτό αντίστοιχα. Αμφότερες οι ομάδες αναμένουν τις ιατρικές εξετάσεις, για να δουν το μέγεθος του προβλήματος

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΛ παραμένει με 14 βαθμούς στην 6η θέση και οι «γαλάζιοι» στην κορυφή αήττητοι και στο +5, από τον δεύτερο Άρη.

Στην επόμενη (11η) αγωνιστική, οι «λέοντες» φιλοξενούνται την Κυριακή (13/11, 17:00), στην «Αρένα» από την ΑΕΚ και η Πάφος υποδέχεται την Παρασκευή (10/11, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ανόρθωση.

Πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα και πίεσε για να βρει το γρήγορο γκολ, απειλώντας στο 3ο λεπτό, με τον Μπιλοβάρ να παίρνει την κεφαλιά, μέσα στην μικρή περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η Πάφος προσπάθησε να ανεβάσει «στροφές» και θα χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Καραμπατζέ να δίνει στον Σεμέδο, εκείνος να κάνει το σουτ, τον Μούριελ να αποκρούει και σε δεύτερο χρόνο ο Ικόκο να προσπαθεί να σουτάρει εκ νέου, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στην συνέχεια το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές, διεκδικώντας την κατοχή στον άξονα και πιέζοντας ψηλά, με ή χωρίς την μπάλα στα πόδια.

Τελικά οι «γαλάζιοι» είναι αυτοί, που θα ανοίξουν το σκορ στο 27ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να νικάει τον Μούριελ, από την άσπρη βούλα.

Οι «λέοντες» προσπάθησαν να αντιδράσουν και έγιναν επικίνδυνοι στο 35ο λεπτό, με τον Μακρή να κάνει την κεφαλιά, μετά από σέντρα, μέσα στην μικρή περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν σωστά τους χώρους και να απειλούν στην κόντρα.

Έτσι η Πάφος θα διπλασιάσει το σκορ στο 45ο λεπτό, με τον Σεμέδο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να νικάει τον Μούριελ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, με διπλή προσπάθεια.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΛ έκανε καλό ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας το γκολ, για να μειώσει το σκορ και θα το καταφέρει στο 51ο λεπτό, με τον Τσιμπόλα να εκτελεί αμέσως το φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «λέοντες» συνέχισαν να πιέζουν και είχαν τον έλεγχο τόσο του ρυθμού, όσο και της κατοχής, με την Πάφο να αδυνατεί να αντιδράσει και να περιμένει στο δικό της μισό του γηπέδου.

Όμως θα είναι εκείνη που θα βρει και τρίτο τέρμα κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον Σεμέδο να κλέβει την μπάλα, τον Μούριελ να βγαίνει από την εστία του και τον πρώτο να κάνει το πλασέ, με τον Τεσέιρα στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι «γαλάζιοι» απείλησαν εκ νέου στο 74ο λεπτό, με τον 28χρονο επιθετικό να έρχεται ξανά αντιμέτωπος, με τον πορτιέρο της ομάδας της Λευκωσίας, με τον τελευταίο να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πάλι επικίνδυνοι, με τον Ναμ να κάνει το πλασέ, μέσα στην περιοχή και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

1

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γανέβσκι): Μουριέλ, Σάντος (79′ Μιραλάς), Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ Ντζάλμα (19′ Φραντζής), Μεντόγεβιτς, Τσιμπόλα, Παπαφώτης (46′ Κατσανίκλιτς), Κάσα (46′ Σις), Μακρής, Μπεραχίνο (85′ Τσέποβιτς).

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ζουνίνιο, Χότσκο, Κανέ, Καραμπάτζε (29′ Αμπντουραχίμι- 89’Αλ Γκαντιουί), Ναμ (89′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Σεμέδο.

Τσεντομίρ Γιανέβσκι: «Συγχαρητήρια στην Πάφο. Ξέραμε ότι ήταν δύσκολο παιχνίδι, ξεκινήσαμε πολύ καλά, κυριαρχούσαμε και μετά κάναμε ένα ατομικό λάθος, το VAR αποφάσισε να δώσει πέναλτι, μετά πέσαμε ψυχολογικά, η Πάφος ξεκίνησε να κάνει το παιχνίδι της όπως τις περασμένες βδομάδες, καλή οργάνωση, τρανζίσιον, έκαναν ευκαιρίες. Το δεύτερο πρόβλημα ήταν μετά το γκολ, έπρεπε με την αναγκαστική αλλαγή του Τζάλμα να αλλάξουμε θέσεις στους μπακ. Δεχθήκαμε εύκολα το δεύτερο γκολ, μπορούσαμε να το αποφύγουμε, με τρεις πάσες, δεν αντιδράσαμε. Φυσικά είναι καλή ομάδα η Πάφος, έχει καλούς παίκτες που σε τιμωρούν. Είδα στο δεύτερο ημίχρονο πολύ καλά την ομάδα μου, αντιδράσαμε, σκοράραμε, προσπαθήσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα. Κάναμε δώρο το τρίτο γκολ στο καλύτερο μας σημείο, το παιχνίδι ήταν πιο κοντά στο 2-2 παρά στο 3-1, κάναμε λάθος. Αυτά τα λάθη συμβαίνουν. Ήταν πολύ δύσκολο μετά από αυτό. Προσπάθησαν οι παίκτες, πίεσαν μέχρι το τέλος για να σκοράρουν. Τους είπα τώρα ότι πρέπει να ξεχάσουν αυτό το παιχνίδι. Να μάθουμε από τα λάθη μας. Δεν έχουμε πολύ χρόνο. Όπως λέω μετά από κάθε νίκη πως είναι στο παρελθόν, το ίδιο και τώρα. Να βελτιωθούμε, να είμαστε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια».

Για τον Μιραλάς κι αν δεν μπορούσε να αγωνιστεί περισσότερο: «Είχε κάποια προβλήματα στη βδομάδα. Έχασε προπονήσεις, έκανε κάποιες θεραπείες. Μιλήσαμε με το ιατρικό σταφ κι αποφασίσαμε μαζί ότι μπορεί να παίξει αν χρειαστεί για 20-25 λεπτά. Χρειαζόταν η εμπειρία του σήμερα αλλά άκουσα το ιατρικό επιτελείο. Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που χάσαμε».

Χένινγκ Μπεργκ (Πάφος): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι με τη νίκη σήμερα, ήταν σκληρό παιχνίδι, η ΑΕΛ τα πήγε πολύ καλά στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια, φυσικά όλοι ξέρουν είχαμε απουσίες αλλά αυτοί που μπήκαν ήταν κορυφαίοι, πήραν αυτοπεποίθηση κι είναι καλό να δούμε πως παίκτες που δεν έπαιζαν πολύ μπαίνουν μέσα και ανταποκρίνονται αμέσως. Κάναμε καλή δουλειά στις προπονήσεις, το προσωπικό κάνει καλή δουλειά με τους παίκτες».

Τι σημαίνει η πέμπτη σερί νίκη και για τον αγώνα με την Ανόρθωση που είναι σύντομα, την Πέμπτη: «Ναι έχουμε τέσσερις μέρες, είναι αρκετός χρόνος για να είμαστε 100% έτοιμοι. Ανυπομονούμε για το παιχνίδι με την Ανόρθωση στην έδρα μας και φυσικά θα είναι καλύτερο να κερδίσουμε από το να μην κερδίσουμε. Είμαστε χαρούμενοι με το ξεκίνημα μας στη σεζόν. Είναι μακρά σεζόν, επικεντρωνόμαστε στο κάθε παιχνίδι που έρχεται. Σήμερα ήταν πολύ καλό να δω το επίπεδο στο οποίο μπορούν να αγωνιστούν οι παίκτες που μπήκαν μέσα».

Για τον Χαραμπάτζε που έπαιξε χαφ και τον Βαλακάρι που έμεινε ξανά στον πάγκο: «Όταν κάνεις τις επιλογές φυσικά υπάρχουν συζητήσεις. Έχουμε πολλούς καλούς παίκτες και παίζουμε πάντα με την ενδεκάδα που θεωρούμε καλύτερη. Υπήρχαν κάποιοι τραυματισμοί, ο Χαραμπάτζε ξεκίνησε επειδή μπορούσε να παίξει σε αυτή τη θέση, ο ανταγωνισμός για το αριστερό άκρο είναι μεγάλος, ο Ζουνίνιο πάει καλά. Ο Χαραμπάτζε έχει ικανότητα να παίξει και σε άλλες θέσεις. Είναι καλό να βλέπεις πως υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός για αρκετές θέσεις στην ομάδα. Το σημαντικό είναι ότι παίζουν όλοι μαζί, βοηθά ο ένας τον άλλον».